Novosti

Društvo

NIN-ovo novo ruho

Cela redakcija nedeljnika dala je otkaz zbog "koncepcijskog zaokreta" nove vlasnice. Urednik Zoran Preradović smatra da je očigledno nekome iz režima zasmetao uticaj NIN-a, pa je rešio da ga elegantno prizemlji i vremenom pripitomi, a režimu smetaju i najmanje tačke kritičkog novinarstva

Large internacionala  nin

Naslovnica NIN-a iz 2019.

Kad smo polovinom septembra pisali o promenama u vlasništvu NIN-a, jednog od najstarijih nedeljnika na svetu, pitali smo se koliko se može verovati novoj vlasnici, Jeleni Drakulić-Petrović, da neće menjati uređivačku politiku. Odgovor smo dobili otprilike četiri meseca posle kada je gotovo čitava redakcija nedeljnika dala otkaz zbog "koncepcijskog zaokreta".

Šta to konkretno znači objasnio nam je Zoran Preradović, urednik u NIN-u koji ističe da se zaokret odnosi na okretanje ka biznis i ekonomskim temama, IT-ju, sportu itd., što samo po sebi možda i nije problem, ali se pita da li su to teme za jedan "par ekselans politički magazin" i dodaje da se i te teme mogu posmatrati iz kritičke perspektive.

- Pretpostavljam da bi to značilo i pisanje o nekim od kapitalnih projekata, kao što su EKSPO (gradnja novog sajma), o nacionalnom stadionu, o Beogradu na vodi o čemu moramo progovarati kritički. Nije se jasno videlo kamo će voditi ta koncepcija - objašnjava on.

Slutnje koje su ih od preuzimanja nedeljnika morile, pretvorile su se u sumnju da se uređivačka politika neće menjati, nakon čega je dobar deo redakcije odlučio da napusti NIN, iako, napominje naš sagovornik, nisu imali plan B, a plan B je u njihovom slučaju bila ponuda Junajtid media grupe da će se praviti novi nedeljnik. Preradović naglašava da je ponosan na činjenicu da je redakcija pokazala solidarnost, što, ističe, nije baš često u ovim vremenima. Sa sobom u novi nedeljnik nose i integritet.

Mnogi su im taj integritet osporili nakon što su se odlučili za intervju sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, i to baš pred izbore. Preradović ističe da je on podržao tu odluku jer "nema ničeg prirodnijeg nego da novinar želi da uradi intervju sa predsednikom". Naglašava da u samoj redakciji po tom pitanju stav nije bio jedinstven. Kao argument protiv pominjana je činjenica da tajming pred izbore nije dobar.

- Ali ni drugog ni boljeg tajminga nije bilo i mi smo znali da će manipulisati i da neće govoriti istinu. Taj intervju morate čitati kroz pitanja, a ne kroz odgovore. Ja odgovorno stojim na stanovištu da je on maksimalno profesionalno urađen - objašnjava Preradović.

Ne misli da je to bila razdelnica za NIN jer je on pravljen i nakon toga na isti način.

- Znam da je čaršija to tumačila i ovako i onako, ali moje pitanje za čaršiju jeste da li biste odbili intervju sa Vučićem? To je kao pitanje da li biste odbili intervju sa liderom Hamasa? Ne bih. Zato što mislim da imam šta da pitam i mislim da javnost treba da čuje odgovore na neka pitanja - izričit je naš sagovornik.

NIN je jedan u nizu primera medija koji su nakon dolaska novih vlasnika menjali svoju uređivačku politiku i koncepciju, sa tim što u slučaju NIN-a još važi ona otrcana novinarska floskula: vreme će pokazati. Na novoj vlasnici je da pokaže odgovornost prema imenu NIN-a, na što ukazuje i naš sagovornik.

- NIN su pravili, uz sve turbulencije, padove i uspone, neka od najvećih imena jugoslovenskog, a potom i srpskog novinarstva poput Najdana Pašića, Frana Barbijerija, Dragana Markovića. Ako ne možete da pravite NIN onako kako mislite i kako treba da bude onda je bolje ne praviti ga - ističe Preradović.

Nije NIN-u ovo prvi put da gotovo kompletna redakcija odlazi i pravi novi nedeljnik. Desilo se to i početkom 90-ih, a od NIN-ovih "otpadnika" napravljen je nedeljnik Vreme.

Preradović ukazuje da je i tada NIN nastavio izlaziti, ali sa "ne baš časnom koncepcijom". Danas je drugo doba i tiraži nedeljnika poput NIN-a nisu veliki, što priznaje i naš sagovornik, ali napominje da je uticaj nesrazmerno veći od tiraža.

- Očigledno je nekome iz režima to zasmetalo, pa je rešio da elegantno prizemlji NIN i vremenom ga pripitomi. Jasno je da i najmanje tačke kritičkog novinarstva ovom režimu smetaju. Dovoljno je da se neko zakači za temu koju ste obradili i to se onda, što bi rekli u SNS-u, kapilarno širi. Očigledno je neko procenio da je vreme da se tome stane na put - zaključuje on.

NIN će u ovom formatu, sa istom postavom nastaviti da izlati do 8. februara, kad ističe otkazni rok, što se poklopilo sa vremenom dodele NIN-ove nagrade za najbolji roman godine. Jubilarne, 70. po redu.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više