Novosti

Društvo

Dvokorak naprijed: Bojkot po bojkot

Europsko prvenstvo u džudu održano je krajem aprila u Podgorici, a u znak protesta zbog sudjelovanja izraelskih sportaša na prvenstvu grupa građana na tribinama je izvjesila zastavu Palestine

Large dvokorak

S prvenstva u Podgorici (foto Nikola Krstić/ICON Sport/PIXSELL)

Europsko prvenstvo u džudu održano je krajem aprila u Podgorici, a u znak protesta zbog sudjelovanja izraelskih sportaša na prvenstvu grupa građana na tribinama je izvjesila zastavu Palestine. Organizatori su promptno reagirali i pozvali na uklanjanje zastave s obrazloženjem da je "isticanje palestinske zastave u političkom kontekstu zabranjeno".

U februaru su plodom urodili višemjesečni pozivi na bojkot talijanskog proizvođača sportske opreme Erreà koji je u ljeto 2024. potpisao sponzorski ugovor s Izraelskim nogometnim savezom (IFA). Nakon Adidasa i PUMA-e, Erreà je najnoviji sportski brend koji je bio primoran popustiti pod pritiscima koje je proizveo pokret Bojkot, deinvestiranje i sankcije (BDS).

Podsjetimo, njemačka kompanija PUMA u decembru 2023. objavila je da neće IFA-om nakon petogodišnje globalne kampanje BDS-a. Godine 2018. Adidas nije obnovio ugovor s IFA-om, nakon kampanje koju su predvodili palestinski sportski timovi i dostave 16 tisuća potpisa kojima se zagovarao bojkot u sjedište Adidasa.

Izraelski mediji izvještavaju da je IFA nedavno potpisala novi dvogodišnji ugovor s Reebokom, a Reebokov logo sada se pojavljuje na njihovoj web stranici kao novi sponzor. Iz BDS-a pozivaju Reebok da odmah odustanu od realizacije svog ugovora s IFA-om kako bi izbjegli suučesništvo u izraelskim ratnim zločinima, okupaciji i genocidu. "Ako Reebok nastavi s ovim kriminalnim i neetičkim sponzorstvom, suočit će se s međunarodnom kampanjom bojkota baš kao i Erreà, PUMA i Adidas prije njih", poručuju aktivisti BDS-a.

Ponavljaju kako je Izraelski nogometni savez vjerni suučesnik u izraelskom režimu aparthejda i vojnoj okupaciji, a posljednjih godinu i pol dana savez je aktivan i u huškanju. IFA je desetljećima u svoje službene lige uključivala timove koji se nalaze u ilegalnim izraelskim naseljima na okupiranoj palestinskoj zemlji i zalaže se, zajedno s izraelskom vladom, za njihovo održavanje i proširivanje.

U januaru je Udruga palestinskih sportskih medija (PSMA) izvijestila da je od oktobra 2023. u pojasu Gaze ubijeno najmanje 708 palestinskih sportaša i sportaša, uključujući 95 djece. Šef PSMA-e Mustafa Sijam priopćio je tada da je među najnovije ubijenima rukometni trener Ahmada Harun iz kluba Rabat, inače i igrač za klubove Deir Al Balah i Al Džala. Sijam je kazao da je izraelska vojska uništila 273 sportska objekta u Gazi, uključujući stadione, dvorane i igrališta. U Gazi više nema sportskog objekta koji nije ili uništen ili oštećen, a više sportskih objekata koristilo se ili se još uvijek koristi kao zatočenički logori i logori za mučenje.

PSMA zahtijeva da se međunarodna zajednica i globalni sportski savezi solidariziraju i odmah poduzmu konkretne mjere kako bi zaustavili izraelske zločine i zaštitili palestinske sportaše i sportsku infrastrukturu. U martu je poziv na sankcije protiv Izraela ponovio predsjednik Palestinskog nogometnog saveza Džibril Radžub koji je zatražio prekid korporativnog sponzoriranja izraelskih momčadi i izolaciju Izraela u globalnim sportskim natjecanjima.

Sličan zahtjev uporno ponavlja i palestinsko-američka plivačica Valerie Tarazi koja konstatira da Međunarodni olimpijski odbor, FIFA i sportski savezi diljem svijeta moraju poduzeti odlučne i ozbiljne mjere koje nadilaze mlake verbalne osude i komotne simboličke performanse solidarnosti. Uništavanje Gaze, palestinskog sporta i palestinskog naroda moralo bi, naglašava Tarazi, imati nekakve posljedice.

 

Tekst je izvorno objavljen u prilogu Novosti Nada - društvenom magazinu Srpskog demokratskog foruma.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više