Inicijativa za akademiju solidarnosti i epistemičke pravde (IZASEP) predala je u srijedu, 2. travnja, otvoreno pismo Ministarstvu znanosti i obrazovanja, Rektorskom zboru i Vladi RH, povodom nastavka izraelskog genocida u Palestini, naročito pojasu Gaze.
Netom prije toga, članice incijative Ivana Grgurinović, Marijana Hameršak, Sanja Horvatinčić i Dina Vozab održale su medijsku konferenciju na kojoj su istaknuti zahtjevi iz pisma, te poziv ukupnoj akademskoj zajednici na ujedinjenje napora u smjeru zaustavljanja toga rata, kao i okupacije i aparthejda.
Rektorski zbor RH pozvan je tako da podrži „obustavu svake pripreme, planiranja i ugovaranja međuinstitucionalnih aktivnosti s izraelskim institucijama, kao i obustavu provedbe svih postojećih aktivnosti u okviru važećih ugovornih obveza“. Naglasak je stavljen i na „nužnost solidarnosti sa svim radnicima i radnicama te studenticama i studentima palestinskih sveučilišta“.
U Gazi više gotovo da i nema obrazovne institucije koja funkcionira; svih šest sveučilišta je teško oštećeno, a tri su potpuno uništena. „Pridoda li se tome i uništenje preko 84 posto školskih ustanova, jasno je da se radi o skolasticidu – sustavnom uništavanju palestinskog obrazovnog sustava“, rekle su članice IZASEP-a, dodajući kako je time je gotovo 100 tisuća studenata i učenika u Gazi uskraćeno za opće i visoko obrazovanje.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, pak, poziva se da suspendira znanstvenu, obrazovnu i inovacijsku suradnju s Izraelom, uključujući i suradnju kroz okvirne programe EU-a za istraživanje i inovacije, te da takav stav dosljedno zagovara i u radu Europske komisije. „S obzirom na to da se ta suradnja temelji na bilateralnom sporazumu iz 2001. godine, prije svega tražimo njegovo dokidanje“, naglašeno je, „jer taj sporazum omogućava korištenje tehnoloških i znanstvenih spoznaja, kao i obrazovanja i kulture u podržavanju genocida.“
Pritom je napomenuto da je Ministarstvo svega nekoliko tjedana nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, sveučilištima i veleučilištima te visokim školama dostavilo preporuke u kojima se ističe kako je Ministarstvo suspendiralo obrazovnu i znanstvenu suradnju s Ruskom Federacijom. Hrvatskim visokim učilištima jasno je preporučilo suzdržavanje od svake suradnje s ruskim partnerskim organizacijama u visokom obrazovanju i znanosti, konkretno obustavu postojeće suradnje i pokretanja novih projekata.
„Nema razloga da Ministarstvo ne primijeni isti model i u slučaju Izraela. Ipak, oklijeva u tome, što razotkriva rasizam znanstvenih i obrazovnih vlasti koje nisu stvarno zabrinute za znanost, obrazovanje i mlade te za očuvanje etičkih kodeksa sveučilištâ i međunarodnog prava“, ustvrdili su u IZASEP-u.
Konačno, hrvatska je vlada još jednom pozvana da prizna državu Palestinu, s punim suverenitetom i punim ostvarenim pravom na samoodređenje. „Time bi dalo svoj doprinos okončanju izraelske okupacije, ali i bilo kakvog preuzimanja uprave nad Gazom ili Zapadnom obalom od strane trećih država, o čemu ovih dana s nevjericom slušamo“, poručile su članice inicijative, uz podsjetnik Vladi RH da je njena obveza da svoje aktivnosti uskladi s odlukom Međunarodnog suda pravde iz srpnja 2024. godine. Naime, posrijedi je odluka o nezakonitosti izraelske okupacije Gaze, Zapadne obale i Istočnog Jeruzalema, kao i režima naseljavanja, anektiranja teritorija i korištenja prirodnih resursa. Vladi je ispostavljen i zahtjev da Palestincima s hrvatskim državljanstvom, koji su samoevakuirani iz Gaze doputovali u Hrvatsku uz pomoć hrvatske ambasade u Egiptu, osigura dostojne uvjete života, obrazovanja, rada.
„Jednako tako, tražimo od Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih kao i od Rektorskog zbora“, dodano je, „da učine sve da palestinski studenti i studentice na hrvatskim sveučilištima osjećaju prihvaćenost i podršku“. No teško da će se ikad osjetiti imalo bolje ako se navedene hrvatske institucije budu i dalje oglušivale na ovaj i slične pozive. A nipošto nije prvi put, pa ni samom IZASEP-u, otkako je prije gotovo godinu i pol dana započeo najintenzivniji napad na Gazu u njezinoj povijesti, da se upućuju takvi vapaji za spas Palestinaca i kraj hrvatskog institucionalnog pristanka na zločin nad njima.