Novosti

Društvo

Život na liniji

Hodajući na visini, imam priliku doživjeti prirodu i krajolike na potpuno poseban način, kaže Antonia Gašperov koja se bavi highlineom, hodanjem po elastičnoj traci

Large jelena antonia1

Antonia Gašperov

Svet sporta pun je neobičnih disciplina koje pomeraju granice fizičkih i mentalnih mogućnosti te u nama često spajaju kreativnost i neverovatne veštine. A ako mislite da ste već čuli za sve sportove, razmislite ponovno jer danas pričamo o visini koja za Antoniu Gašperov nema granicu. Antonia dolazi iz sunčanih krajeva, Šibenika, kao učiteljica razredne nastave prečesto se uz rad sa decom susretne sa raznim izazovima, ali ono što voli da radi u slobodno vreme potpuno nadmašuje sva očekivanja.

- Rad sa djecom donosi dozu entuzijazma, ali i priliku za pozitivnom radnom atmosferom što svakako dan čini posebnim. Međutim, u slobodno vrijeme moje su ljubavi highline, akrobalans, penjanje, planinarenje, heklanje, ali i žongliranje, u kojima prednjači highline – objašnjava ona.

Prije desetak godina Antonia nije imala pojma što znači hodati po visokoj traci, a opet, sada joj je to svakodnevna stvar. Dok se gubimo u moru konzumerizma i jednoličnih poklona za rođendane, njen otac je tada, poklonivši joj kamionsku gurtnu dugu 25 metara, učinio malu revoluciju u njenom životu. Highline dolazi iz discipline slackline, koja je nastala 1970-ih među penjačima u Yosemiteu, nacionalnom parku u SAD-u.

- Kad pomislite na gurtnu, ne mislite odmah na sport, ali to je bila samo početna točka mog putovanja u svijet visoke ravnoteže. I to doslovno visoke. To je bila moja ulaznica u svijet slacklinea. Tako sam jednog dana saznala da postoji i highline. Zvuči kao nešto što bi radili superjunaci, a ne obični smrtnici poput mene, zar ne? Bilo je to 2016. godine, u Makedoniji – govori Antonia te dodaje kako u Hrvatskoj nije bilo nikoga ko se u to vreme bavio highlineom, pa je spakirala stvari u stari kombi i krenula u avanturu.

Highline je disciplina hodanja po elastičnoj traci, odnosno po sofisticiranoj gurtni između dve tačke na visini na kojoj je potrebno osiguranje. Početna disciplina ovog sporta zove se slackline, a podrazumeva hodanje po elastičnoj traci u parku između dva stabla na maloj visini blizu poda. Faith Dickey jedna je od pionirki u highline svetu, poznatija javnosti po obaranju mnogih rekorda i promovisanju sporta među ženama.

Antonia Gašperov

Antonia Gašperov

Antonia je počela aktivnije trenirati, investirala je u vlastitu opremu, za nju to nije samo sport, to je način života. Preko visine i ravnoteže počela je promatrati svet iz potpuno nove perspektive. Obično trenira vikendima i kada uhvati vremena, ali i kada joj vremenski uslovi to dozvoljavaju.

- Ponekad ne razumijem kako nisam prije shvatila što znači "visina". Bilo je to u Zadru, dok sam bila studentica. Svaki sunčani i suhi dan, umjesto da učim, ja sam provodila sate balansirajući na gurtni, a prijatelji su mi često činili društvo. Mislim, nema ništa zabavnije nego hodati po nečemu što ti bježi ispod nogu! No usput sam naučila i kako održati ravnotežu i koncentraciju, što će se kasnije pokazati vrlo korisnim - objašnjava.

Postala je prava stručnjakinja u svetu highlinea i ističe da, iako ovaj sport na prvi pogled može izgledati zastrašujuće, zapravo je izuzetno siguran ako se izvodi pod pravim uslovima. Sigurniji je od brdskog biciklizma ili skijanja, a omiljeni treninzi su joj sa dečkom u Rastokama duž kanjona rijeke Korane.

- Do sada nisam doživjela nikakvu strašnu situaciju. Sport na visini izgleda ekstremno, ali uz oprez, kvalitetnu opremu i povoljne vremenske uvjete, rizik je minimalan - objašnjava Tonka te dodaje da najveći izazov dolazi u obliku – padova.

Iako padanje može izgledati dramatično, zapravo je sastavni dio svakog treninga. Zapravo, ovo je sport u kojem se rješavate straha i mentalnih prepreka, govori Antonia Gašperov. Važno je znati da traka i osiguravajući konop imaju dinamična svojstva koja apsorbiraju svaki pad. Padovi su vrlo kontrolirani, što čini mogućnost ozljeda minimalnom. Kad padate, padate u prazninu i nema ničega u što biste mogli udariti. Kada govorimo o sigurnosti na visokom, prema njenim rečima svaki je aspekt ovog sporta pažljivo planiran.

- Highline je zapravo vrlo siguran sport jer koristimo samo atestiranu opremu s visokom nosivošću. Svaka postavka linije zahtijeva maksimalnu preciznost i sigurnost. Prije nego što postavimo liniju na visoku lokaciju, svaki član tima ima jasno definirane zadatke. Prolazimo kroz detaljan plan, analiziramo vremenske uvjete i, naravno, pazimo da ne bude jakog vjetra. Sigurnost nam je na prvom mjestu – kaže Tonka te dodaje kako u pripremama za nepredviđene situacije, uvijek imaju spreman „rescue kit“ – paket opreme koji može biti koristan u hitnim slučajevima.

Sport na visini izgleda ekstremno

Sport na visini izgleda ekstremno

Danas njene avanture prelaze granice Hrvatske. Od Kanjona reke Čikole, Hvara, Slovenije, Portugala, stigla je sve do Tenerifa. Najveće uspomene ipak je vežu za kanjon Tijesno kod Banja Luke gde je hodala na 530 metara dugoj liniji, na visini od 300 metara iznad reke Vrbas. Učestvovala je na "Highline freesyle" takmičenju koja je trenutno popularna disciplina u svetu, a posebno ističe Highline festival u UNESCO gradiću Česky Krumlov i Tulove Grede.

Jedan od najpoznatijih svetskih rekorda u highlineu postavljen je na visini od preko 500 metara iznad tla, na vrhu planine Aiguille du Midi u Francuskoj, dok se "Highline Meeting Monte Piana" u Italiji ističe kao najpoznatiji festival u svetu. Ova zajednica je itekako globalna, ali i spada u povoljnije sportove i hobije. Za slackline početnike potrebno je izdvojiti oko 50 do 100 eura za osnovni komplet opreme.

- Sportaši stvaraju nove trikove i koreografije. Izazovne linije ponekad se nalaze na predivnim lokacijama i pružaju mi pogled iz potpuno drugačije perspektive. Hodajući na visini, imam priliku doživjeti prirodu i krajolike na način koji je potpuno poseban, uživajući u ljepoti prirode oko sebe. Tada sav moj uloženi trud i godine vježbanja imaju smisla – govori Tonka te dodaje da je ovaj sport umjetnost.

Uživamo živote tehnologije, užurbanosti i nezahvalnog boravka u urbanim sredinama, ali i s prečestim potrebama za vikend begom i boravkom u prirodi. Njen beg od svakodnevice i hodanje na visini znače meditaciju u pokretu zbog osećaja potpune ravnoteže uma i tela, ali i uživanja u trenutku. Fizička aktivnost, koncentracija, strpljenje, postizanje samosvesti, balans i ostvarenje cilja u životu potpuni su uz podršku najbližih, pa tako i Tonka ima svoj vetar u leđa.

- Moji prijatelji, ali ponajviše obitelj velika su mi podrška u svemu što radim. Kao najvažnijeg uzora u highlineu izdvojila bih dečka, koji ovaj sport izvodi na svjetskoj razini. On je po struci geolog, pa se uz njega prilikom postavljanja novih linija uvijek osjećam sigurno. Ovaj sport zahtijeva potpunu koncentraciju na sadašnji trenutak pa me podsjeća da se ne opterećujem prošlošću ili brigama o budućnosti. Dok ga promatram kako izvodi ovaj sport, učim puno toga, a ponajviše strpljenje, koje mi ponekad nedostaje – zaključuje Tonka.

 

Tekst je izvorno objavljen u prilogu Novosti Nada - društvenom magazinu Srpskog demokratskog foruma.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više