Medijskim prostorom, stranim i domaćim, ovih dana odzvanja vijest da je Salvador prva zemlja na svijetu koja je kao službeno sredstvo plaćanja uvela bitcoin. Nedavni skok vrijednosti te kriptovalute salvadorski predsjednik Nayib Bukele trijumfalno je popratio na društvenim mrežama, poručujući narodu da je bio u pravu. Njegovo "rekao sam vam" odnosi se na odluku da od 2021. ulaže državni novac u bitcoin, u koji je dosad utukao 250 milijuna dolara.
Javni novac je trošen na promoviranje korištenja bitcoina, razvoj bitcoin aplikacije Chivo Wallet, vaučere od 30 dolara za svakog građanina kao poticaj za prijelaz na bitcoin te postavljanje bitcoin bankomata širom zemlje. O tome kako javne pare ulaže u bitcoin, Bukele građane izvještava isključivo preko društvene mreže, odnosno platforme X. Unatoč vladinoj promociji, u oktobru je samo 7,5 posto građana izjavilo da kriptovalutu koristi za transakcije, dok je u svakodnevnom životu koristi samo tri posto građana i građanki.
Čak i da korištenjem bitcoina država ostvari dobit, ostaje upitno kako će ta dobit koristiti građanima. U Salvadoru 30-ak posto, a prema nekim izvorima i gotovo polovina od približno 6,4 milijuna stanovnika živi ispod granice siromaštva. Bukele ni u drugom mandatu nije predstavio nikakav značajniji plan za smanjenje bijede.
Dok se revno prati salvadorska "bitcoin revolucija", civilno društvo i feministička udruženja u toj zemlji iščekuju skoru presudu u slučaju Beatriz. Toj mladoj ženi, čije pravo ime je zaštićeno, odbijen je 2013. pobačaj, iako je bila teško bolesna i fetus ne bi preživio izvan maternice. Beatriz je poginula u prometnoj nesreći 2017. godine, ali je njezin slučaj godinama pred sucima Međuameričkog suda za ljudska prava (IACHR) sa sjedištem u Kostarici, i mogao bi otvoriti put za dekriminalizaciju pobačaja u Salvadoru.
Slučaj je značajan i zato što bi mogao postaviti važan presedan u regiji u kojoj pobačaj još uvijek u mnogim zemljama nije legalan. U Salvadoru se pobačaj može kazniti zatvorskom kaznom do osam godina, a žene koje pobace mogu biti optužene za teško ubojstvo, za što je predviđena kazna do pedeset godina zatvora.
Dok se čeka presuda IACHR-a, aktivistkinje i organizacije koje zagovaraju pravo na pobačaj rade pod velikim pritiskom. Strahuju da bi vanredno stanje, koje je Bukele proglasio u borbi protiv bandi i koje je od 2022. dovelo do proizvoljnog pritvaranja više od 80 tisuća ljudi, moglo zakačiti i njih. Ponavljaju da su im životi ugroženi, da ne mogu ni samo biti, a kamoli bitcoin.