Novosti

Društvo

Otkazi od Osijeka do Niša

Nakon 25 godina Benetton zatvara osječku tvornicu pa oko 260 radnica i radnika ostaje bez posla. Na ulicu će i 900 radnika iz njihovog pogona u Nišu

Large intrigator  ivana

Hrvatska dobiva još jedan prazan tekstilni pogon (foto Hrvoje Jelavić/PIXSELL)

Oko 260 radnica i radnika talijanskog tekstilnog giganta Benettona u Osijeku nedavno je ostalo bez posla. Nakon 25 godina Benetton zatvara osječki pogon, a od radnika, koji redom navode da je za njih "otkaz stigao preko noći", očekuje se da se još i raduju jer im je obećana bazična otpremnina.

Benetton je, podsjetimo, u Osijek došao 2000., kada je pokrenuo proizvodnju na prostoru tadašnje Slobodne zone Osijek. S ulaskom Hrvatske u EU 2013. godine Osijek je postao središnje skladište Benettona za uzorke vune za cijelu Europu.

Prije tri godine kompanija je čak najavila novih tristo radnih mjesta i proširenje proizvodnje u Osijeku, što je na sva usta reklamirano iz gradske uprave. Ta su obećanja sad već dio prahistorije, ali su svojedobno postigla svoj PR-ovski utržak, što im je očigledno bila jedina svrha.

Krajem lanjske godine zatvorena je i manja tekstilna tvrtka Leonarda u Daruvaru, a kao osnovni razlog tog zatvaranja naveden je podatak da je tvrtka prestala biti kooperant upravo osječkog Benettona.

Nakon 14 godina zatvara se i pogon Benettona u Nišu, gdje su radnice i radnici ovih dana saznali da će proizvodnja trajati do aprila, a nakon toga im svima slijede otkazi ugovora o radu. Oko 900 radnica i radnika tako će ostati bez posla, a gradonačelnik Dragoslav Pavlović medijima kazuje da će primiti naknade putem Nacionalne službe za zapošljavanje i izražava nadu da će im neke druge tvornice ponuditi nova radna mjesta. U nadi je spas.

Velike nade ima i novi izvršni direktor Benettona Claudio Sforza koji je pokrenuo "ambiciozan plan restrukturiranja" kompanije, odnosno masovna gašenja Benettonovih pogona i poslovnica uz podjele otkaza radnicima. Kompanija je lani zabilježila gubitke u poslovanju od 230 milijuna eura, ali se nadaju da će se vratiti u profitni modus operandi do kraja iduće godine.

Drastično će se rezati i broj Benettonovih trgovina. Zatvara se oko 500 poslovnica u Italiji i diljem svijeta, a proizvodne cikluse u preostalim tvornicama planiraju prepoloviti s dvanaest na šest mjeseci. Zatvaranje osječke i niške tvornice te prebacivanje poslovanja u tvornice u Tunisu dio je plana za dodatno smanjenje troškova proizvodnje. Višedesetljetni ciklus crpljenja jeftine radne snage u Hrvatskoj i Srbiji tako se bliži kraju, a Benettonov show must go on igra na drugoj periferiji svijeta.

Iz domaćih tekstilnih novosti u februaru bilježimo još i da su vjerovnici Varteksa sredinom ovog mjeseca donijeli odluku kojom su ovlastili stečajnog upravitelja Tomislava Đuričina da Ministarstvu obrane (MORH) podnese ponudu u postupku javne nabave službenih i svečanih odora.

Varteks je 31. januara obustavio proizvodnju, a oko 130 radnica i radnika dobilo je otkaz. Kao i u slučaju Benettona u Osijeku i Nišu, radi se uglavnom o ženama srednje i starije dobi koje su većinu radnog vijeka provele u potplaćenom tekstilnom sektoru.

Nedavno su zatvorene i poslovnice Varteksa u Rijeci, a posao šivanja odora za MORH mogao bi biti posljednji tekstilni pothvat realiziran u toj tvornici. Međutim, postoji jedna kvaka. Kako su radnice dobile otkaz, a firma je u stečaju, što znači da može nuditi isključivo ugovore o radu na određeno vrijeme, 3.887 komada svečanih odora zasad nema tko šivati.

Stečajni upravitelj poziva Ministarstvo obrane da budu strpljivi i navodi da će izvršenje narudžbe biti moguće najranije sredinom maja. Računa se valjda s radnicama koje bi ponovno sjele za strojeve da zarade barem za još jednu uskrsnicu.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više