Novosti

Svijet

Berlusconi ispred Ferrarija

Više od sto hiljada ljudi potpisalo je peticiju, dostavljenu italijanskoj premijerki Meloni, kojom se protive da se milanski aerodrom nazove po Berlusconiju, političaru protiv kojeg je pokrenuto više od 30 postupaka i koji je osuđen za utaju poreza, a bio je na glasu po rasističkim izjavama

Large internacionala  tatjana

Prosvjedi protiv imenovanja milanskog aerodroma po Silviju Berlusconiju (foto Stefano Porta/LaPresse/SIPA USA/PIXSELL)

Ne može se nazvati jedan aerodrom po čoveku koji je rekao: "Bolje biti lud za ženama, nego biti gej." Aerodrom Malpensa ne može se zvati po političkom lideru koji je podržao smenu Zelenskog da bi opravdao Putinovu invaziju na Ukrajinu. Najveći aerodrom u Milanu i u regiji Lombardija, ne može da nosi ime po bivšem premijeru Italije koji je govorio: "Gade mi se žene koje idu sa crncima." To su samo neki od razloga koji su navedeni u peticiji koju je pokrenula Omladina demokrata regije Lombardija, najveće udruženje mladih simpatizera Demokratske partije (Partito Democratico), koja se oštro protivi odluci italijanske Uprave za civilno vazduhoplovstvo (ENAC), da međunarodni aerodrom Malpensa bude nazvan po Silviju Berlusconiju.

Tu peticiju, iniciranu 7. jula, potpisalo je više od sto hiljada ljudi. Upućena je premijerki Italije Giorgiji Meloni i Matteu Salviniju, aktuelnom ministru infrastrukture i transporta i lideru desničarske partije Severna liga (Lega Nord).

Aerodrom Malpensa drugi je po veličini u Italiji. Veći je rimski aerodrom Leonardo da Vinci-Fiumicino. Na milanskom aerodromu dnevno poleti i sleti više od 500 aviona, godišnje prođe oko 26 miliona putnika. On je raskrsnica za milione putnika i stotine nacionalnosti, smatraju mlade demokrate i zato ne sme da bude nazvan po jednoj kontroverznoj ličnosti, već bi trebao da nosi ime po ličnosti koja oličava vrednosti poštenja, integriteta i društvenog rada. Silvio Berlusconi nikada nije odražavao te vrednosti, što pokazuju brojni krivični postupci vođeni protiv njega.

Protiv višestrukog premijera Italije pokrenuto je više od 30 sudskih postupaka, a neki od njih trajali su sve do njegove smrti. U jednom intervjuu je izjavio da je proveo više vremena po sudovima nego kod kuće, iznevši tvrdnju da se u 20 godina pojavio 2.500 puta na 106 suđenja. Dok je bio premijer, ukupno više od devet godina, njegova vlada je inicirala, a parlament usvojio zakon koji javnim ličnostima daje imunitet od krivičnog gonjenja. Međutim, taj zakon kasnije je poništio Ustavni sud Italije.

Nekoliko puta sudovi su ga oslobađali, ili su osuđujuće presude bile poništavane, ali 2013. godine osuđen je za poresku prevaru zbog čega mu je godinama bilo zabranjeno da obavlja političku funkciju. Bio je osuđen na neplaćeni društveno koristan rad, a kaznu je odslužio u jednom katoličkom staračkom domu. Kada se vratio na političku scenu, osvojio je mandat u Evropskom parlamentu 2019. godine, a potom je, u septembru 2022., izabran za člana italijanskog Senata. Kada je umro, prošle godine u junu, Berlusconi nije bio više ni predsednik svoje stranke Forza Italia (Napred Italija), iako je u narodu ostao zapamćen upravo kao "predsednik" (Il presidente).

Kako aerodrom u Rimu nosi naziv po italijanskom geniju Leonardu da Vinciju, onaj u Palermu, na Siciliji, po sudijama Giovanniju Falconeu i Paolu Borsellinu, koji su se borili protiv Cosa Nostre koja ih je ubila u atentatu, opozicija smatra da Berlusconi ničim nije zaslužio da njegovim imenom bude kršten najveći aerodrom na severu zemlje.

Milanski gradonačelnik Beppe Sala oštro je osudio direkciju ENAC-a, koja se, donoseći ovu skandaloznu odluku, kako je rekao, nije posavetovala sa opštinskim preduzećem SEA koje upravlja gradskim aerodromima. Na njegovu kritiku, ministar infrastrukture i transporta Salvini odgovorio je da će se aerodrom u Milanu zvati Silvio Berlusconi, a da bi Sali bilo pametnije da misli kako da zakrpi rupe na ulicama grada i pokosi travu u parkovima.

Neka od imena i ličnosti o kojima se raspravljalo u prošlosti – poput pisca Alessandra Manzonija, slikara Caravaggia ili preduzetnika Enza Ferrarija – po kojima je Malpensa mogla da se zove, nisu uzeta u obzir prilikom donošenja ove odluke. Salvini je odluku o imenovanju odobrio, čeka se da potpiše dekret koji je formalno predložio predsednik ENAC-a, Pierluigi Di Palma, rekavši da je Berlusconi bio lider koji je omogućio demokratsku alternaciju u zemlji te čovek koji je od Italije napravio svet. Svakako svetski putnici neće zaobilaziti ovaj aerodrom zbog njegovog novog imena po biznismenu, kontroverznom političaru i čoveku kojeg su mnogi Italijani ipak voleli.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Svijet

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više