Novosti

Politika

Mussolini za prava maloletnih migranata

Rachele Mussolini napustila je nedavno vodeću italijansku partiju Braćo Italije i prešla u stranku Napred Italijo. Razlog su ljudska prava, pre svega prava dece, a koja se tiču predloga zakona "Ius scholae" koji bi omogućio dobijanje državljanstva maloletnim migrantima

Large rachele mussolini

Njena izjava da se ne "oseća kao desničarka" pokrenula je niz polemika u parlamentu – Rachele Mussolini (foto EXPA/laPresse/ Mauro Scrobogna/PIXSELL)

Rachele Mussolini, unuka fašističkog diktatora Benita Mussolinija, napustila je nedavno vodeću italijansku partiju Braćo Italije kako bi prešla u stranku Napred Italijo. Kako je izjavila medijima, razlog prelaska jesu ljudska prava. Njena izjava da se ne "oseća kao desničarka", dok je prelazila iz čvrsto desne u umereno desnu političku stranku, pokrenula je niz polemika u parlamentu, a sve to zbog novog predloga izmene zakona o državljanstvu, koji je nedavno predložila italijanska opozicija.

Mussolini, koja je na opštinskim izborima u Rimu pre dve godine bila prva na listi stranke koju vodi premijerka Italije Giorgia Meloni, tvrdi da je oduvek bila osetljiva na pitanja ljudskih prava. Pre svega kada su u pitanju prava dece, a koja se tiču predloga zakona "Ius scholae", koji bi omogućio dobijanje državljanstva maloletnim migrantima.

Italijanski zakon o državljanstvu predviđa da deca koja su rođena u Italiji, a čiji su roditelji stranci, državljanstvo mogu dobiti tek kada postanu punoletna. "Ius scholae", kao predlog zakona levih partija, blokiran je u parlamentu sa dolaskom na vlast Meloni 2022. godine, kako bi se sada ponovo vratio u raspravu. Ovaj predlog izmene zakona o državljanstvu predviđa da maloletni migranti druge generacije, zapravo oni koji su rođeni u Italiji ili migranti koji su došli u ovu zemlju do 12. godine života, mogu da dobiju državljanstvo pod uslovom da su pre toga pohađali najmanje pet godina škole u Italiji. Ako bi se taj predlog usvojio, prema Nacionalnom institutu za statistiku (ISTAT), oko 300.000 do 900.000 maloletnih stranaca moglo bi da dobije državljanstvo.

Premijerka Meloni nije komentarisala napuštanje njene stranke, ali je naglasila da njena vlada tokom trajanja ovog mandata nema u planu da se bavi pitanjem državljanstva. Kada je prelazila u stranku Napred Italijo nekadašnjeg lidera Silvija Berlusconija, a u kojoj je i njena polusestra Alessandra Mussolini, Rachele Mussolini je rekla da je oduvek bila osetljiva na pitanja koja se tiču prava žena, dece i LGBT zajednice. Kako i sama ima dve ćerke, naglasila je da je važno da svi učenici koji idu u razred sa njenom decom imaju ista prava. Ovih dana je subjekt brojnih rasprava, kritika, ali i pohvala jer smatra da je "Ius scholae" "prirodno pravo", dok za fašistički pozdrav kaže da ga čak ni njen otac Romano nikada nije voleo. Alessandra je u prošlosti napustila ekstremno desničarsku stranku Društvena akcija (Azione sociale), koju je osnovala 2003. U svojoj ideološkoj transformaciji bilo je trenutaka kada je živela u ubeđenju da je levičarka, kako bi se potom najduže zadržala u stranci Napred Italijo.

Iako bi državljanstvo, kako je rekla Rachele Mussolini, prirodno trebalo da pripadne maloletnim školovanim migrantima, partija u koju je prešla glasala je protiv ovog amandmana u parlamentu, dok vlast smatra da pitanje državljanstva i nije tako važna stvar.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više