Prošle nedelje italijanski senator Manfredi Potenti, pripadnik desničarske stranke Liga, predložio je zakon koji bi zaštitio italijanski jezik od, kako je ovaj senator naglasio, rodnih razlika. Predlog zakona je imao za cilj da se u javnim dokumentima zabrani ženski rod za neologizme koji se odnose na institucionalna zvanja države, vojne činove, profesionalna zvanja, počasna zvanja i položaje utvrđene aktima koji imaju snagu zakona.
Predlog koji je izazvao polemike u italijanskoj javnosti i parlamentu premijerka Giorgia Meloni nije komentarisala, ali se zna da ona takođe preferira muški rod. Još ranije odlučila je da u svojim zvaničnim saopštenjima za štampu koristi član "il", koji u ovom jeziku određuje muški rod. Predsednica tj. predsednik italijanske vlade, kako preferira Meloni, nije se izjasnila ni za ni protiv novog zakona koji je predviđao kaznu do 5.000 evra protiv prekršioca. Pre nego što ga je senator Potenti povukao, predlog je imao za cilj da očuva integritet italijanskog jezika, a posebno da izbegne nepropisnu modifikaciju javnih titula, kao što su gradonačelnik, kvestor ili advokat. Kako je Potenti naveo u nacrtu zakona, neophodno je izbeći takve ekscese koji ne poštuju institucije radi navodno legitimne bitke za rodnu ravnopravnost, a zarad postizanja vidljivosti i konsenzusa u društvu.
Da je eksces nazvati nekoga gradonačelnicom, advokaticom ili kvestoricom složili su se pripadnici desničarske stranke Liga lidera Mattea Salvinija i sa entuzijazmom prokomentarisali predlog zakona, naglasivši da je "neophodna regulatorna intervencija koja podrazumeva obuzdavanje kreativnosti u upotrebi italijanskog jezika u institucionalnim dokumentima". Protiv ovog "ekscesa" dva članka novog zakona su se itekako istaknula. Član 3 utvrđivao je zabranu diskrecione ili preterane upotrebe ženskog roda ili bilo kakvog lingvističkog eksperimentisanja. Upotreba dvostrukog oblika ili univerzalnog muškog roda je dozvoljena, da se razume u neutralnom smislu i bez ikakve seksističke konotacije. Dok član 1 proglašava da je cilj sačuvati javnu upravu od bukvalnih deformacija koje proizilaze iz potrebe da se afirmiše rodna ravnopravnost u javnim tekstovima.
Međutim, posle nekoliko dana, kada je polemika već uzela maha, predstavnici stranke Liga zatražili su od senatora Potentija da hitno povuče predlog zakona, optužujući ga da je to njegova lična inicijativa i da stranka navodno nema ništa sa zakonom koji, kako je naglasio Massimiliano Romeo, predsednik grupe Liga u italijanskom Senatu, nije na liniji sa vrednostima te stranke. Da li je bio u pitanju neki nesporazum među članovima stranke ili je reč o "nepromišljenom zakonu", kako je izjavio Claudio Marazzini, predsednik jezikoslovne Accademie della Crusca i profesor emeritus istorije italijanskog jezika na Univerzitetu u Istočnom Pijemontu, za sada nije jasno. Ali je jasno da ovo nije prvi put da se omaklo senatoru Potentiju, koji je u skorijoj prošlosti, zalažući se za zabranu abortusa, predlagao da se začeti plod tretira kao punopravni član porodice, a da se u bolnicama kao opasnim mestima pojača prisustvo policije.