Na području Pakraca realizira se projekt "Etno-zbirka u Srpskoj kući Pakrac, spoj predaka i potomaka" usmjeren na očuvanje i promociju kulturnog nasljeđa Srba pakračko-lipičkog područja i po riječima etnologa i srpskog aktivista Dalibora Harambašića, predstavlja važan korak u očuvanju identiteta ove zajednice.
Zbog toga je Ministarstvo kulture Srbije tokom prošle godine pružilo podršku srpskoj zajednici u Požeško-slavonskoj županiji, kaže nam Harambašić.
U okviru projekta prikupljeni su vrijedni artefakti koji svjedoče o svakodnevnom životu i tradiciji Srba ovog kraja. Fotografirane su tradicionalne kuće koje su simbol kulturno-istorijskog nasljeđa, čime je dokumentirana autentična arhitektura, koja odiše duhom prošlih vremena.
- Posebna pažnja posvećena je edukaciji najmlađih članova zajednice. Organizirane su etno- radionice za djecu, koje su im pružile priliku da upoznaju lokalnu kulturu, običaje i tradiciju kroz kreativnost i umjetnički izraz. Uz to, u okviru projekta nabavljene su 22 knjige koje obrađuju povijest i kulturu kako pakračko-lipičkog područja, tako i cijele zapadne Slavonije, pa i šire. Ova zbirka postat će dragocjen izvor znanja i istraživanja za buduće generacije, osiguravajući da se bogata povijest i tradicija ovog kraja ne zaboravi - naglašava Harambašić.
Projekt je realiziran u Srpskoj kući u Pakracu, koja je postala centralno mjesto okupljanja, razmjene znanja i očuvanja kulturnog identiteta srpske zajednice.
I Harambašić i požeško-slavonski dožupan Nikola Ivanović naglašavaju da je bilo potrebno angažirati lokalnu zajednicu kako bi se prikupilo što više autentičnih predmeta i fotografija.
- Suradnja sa roditeljima je bila ključna za uspješno realiziranje radionica za djecu. Ovaj projekt nije samo zbirka predmeta, to je most između prošlosti i budućnosti naše zajednice. Kroz prikupljene predmete i fotografije bilježimo način života koji je danas, nažalost, gotovo potpuno nestao. Etno-radionice su se pokazale kao posebno dragocjeni segment jer djeca ne samo da uče o tradiciji, već razvijaju svijest o značaju očuvanja kulturne baštine - zaključio je Harambašić, koji je uvjeren da će zbog svog značenja, projekt i dalje biti financijski podržan, pa se u tom smislu apliciralo za sredstva i za 2025. godinu.