Novosti

Društvo

Vrelina oko Vrela

Okupljeni na Vrelu Une izjavljuju da se neće maknuti sve dok institucije ne obustave gradnju hidroelektrane zbog devastacije prirode i stave građevinsku dozvolu van snage

Large intrigator nenad una

Protesti na Vrelu Une (foto Dejan Rakita/PIXSELL)

Već nekoliko tjedana, na izvoru Une kod Donje Suvaje odvijaju se protestne akcije lokalne zajednice, nevladinih udruženja, javnih ličnosti, aktivista i političkih stranaka, ali i svih koji nastoje spriječiti radove na gradnji male hidroelektrane koja bi ugrozila rijeku i život u njoj.

Sve je počelo kad je je splitska tvrtka Pipra započela gradnju hidroelektrane bez potrebne dokumentacije. Istina, Državni inspektorat potvrdio je da investitor ima potrebnu građevinsku i lokacijsku dozvolu, ali ne i provedenu "ocjenu prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu", zbog čega je utvrđeno kako je bez nje isposlovao dozvole. Najavljeno je da o svemu treba odlučiti Ministarstvo graditeljstva, pogotovo što je HE na neobičan način dobila odobrenje Zadarske županije i Općine Gračac. Učesnici protesta iz Hrvatske i BiH, uz transparente i pjesme, u utorak su ponovo blokirali prilaz gradilištu te najavili da će i dalje sprečavati nastavak radova.

"Inspektorat mora ovih dana donijeti odluku, a od nadležnih institucija do sada nismo dobili ništa. Okupljamo se ovdje svaki dan dok institucije ne donesu neku odluku. Radili smo dva europska projekta o zaštiti prirode i promociji ovog prostora i onda netko radi ovu hidroelektranu", rekla je novinarima predsjednica mjesnog odbora i udruge Una Tanja Rastović.

Podsjetila je da Vrelo Une spada u evropsku zaštićenu mrežu Natura 2000 te da je tok Une velikim svojim dijelom nacionalni park u susjednoj Bosni i Hercegovini pa privlači brojne turiste.

- Zbog projekta HE imali smo i problema s opskrbom vode. Investitor nije kontaktirao s lokalnom zajednicom i nikad nam nije rekao što želi ovdje raditi, samo su počeli kopati bez ikakvog znanja mještana, naglasila je. Da je izvor Une kao jedan od najdubljih u Evropi, zaštićen kao područje ekološke mreže - podsjeća i biologinja iz Bihaća Dunja Delić Božić.

- Osim same devastacije prilikom izgradnje i kopanja korita, kod rada hidroelektrane došlo bi do promjene toka rijeke. Time bi bio ugrožen sav život u rijeci, ali i oko nje. Iznimno je bitno naglasiti da sedrene barijere mogu biti iznimno ugrožene, a ako gradnjom budu narušene, ne mogu biti vraćene u prvobitni položaj. Hidroelektrana na ovom mjestu mogla bi utjecati na razinu vode kroz BiH, pa i na sam nacionalni park, ali i park prirode. Tu su brojne vrste riba leptira i slatkovodnih rakova - navela je biologinja.

Među okupljenima je još jednom bio muzičar Darko Rundek koji je 2. avgusta na izvoru Une održao besplatan koncert u znak potpore očuvanju zaštićenog područja.

"Bitno je da, tko god može, narednih sedam dana ostane ovdje da zajedno čuvamo ovo mjesto od razvaljivanja, prije nego što pravo i vlast ionako to zabrane", rekao je Rundek novinarima. Okupljeni ističu da su protestom poslali poruku premijeru Andreju Plenkoviću da dođe na izvor Une i podrži ih u borbi za prirodu i za pitku vodu.

- A ostat ćemo kako bismo spriječili radnike, jer oni, čim se maknemo, nastavljaju rad - ističu.

Situaciju je uzburkalo što je zadnjeg julskog dana došlo do gužve između mještana, investitora i policije koja je stala na njegovu stranu, a inicijativa dobiva i podršku stranaka. Prije svega SDSS-a čija je zastupnica Anja Šimpraga posjetila Vrelo Une, da bi predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac zatražio promptnu obustavu gradnje hidroelektrane zbog devastacije prirode. Založio se za što skoriji završetak upravnog nadzora i stavljanje građevinske dozvole van snage jer se u spornom postupku puno vodilo računa o interesima investitora, a ne o zaštiti Vrela Une. Podršku protestima na licu mjesta pružili su i zastupnici Možemo! Marin Živković i Draženka Polović.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više