Novosti

Društvo

Nastavljena devastacija Vrela Une

U utorak je Državni inspektorat utvrdio da investitor gradnje mini hidroelektrane kod Srba nema sve važeće dozvole. U srijedu je investitor, tvrtka Pipra u vlasništvu Saše Svaline, nastavila radove. Radi i policija: legitimirala je saborsku zastupnicu Draženku Polović (Možemo!) jer je s mještanima stajala pored gradilišta

Large hrvoje   una

Bageri kod Vrela Une u srijedu (foto Možemo!)

Nakon što je u utorak Državni inspektorat utvrdio da investitor gradnje mini hidroelektrane na Vrelu Une kod Srba nema sve važeće dozvole, zbog čega je zatražen upravni nadzor Ministarstva graditeljstva, bageri su nastavili s radom. U to se danas uvjerila Draženka Polović, saborska zastupnica stranke Možemo!, koju je policija legitimirala zato što je stajala pored gradilišta s tridesetak mještana okolnih sela, revoltiranih devastacijom prirode, inače dijelom evropske ekološke mreže Natura 2000.

"Sve su nas popisali, pod obrazloženjem da se nemamo što tu zadržavati. Ali mi smo ostali", rekla je Novostima zastupnica Polović koja se jutros iz Karlovca uputila na Vrelo Une. "Kad smo došli, vidjeli smo strašne i potresne prizore uništenja prirode. Došao je i zadarski dožupan s načelnikom Općine Gračac. Pretpostavljam da su investitori znali da će i oni doći. Premda strojevi tada nisu radili, mještani su nam rekli da će radovi biti nastavljeni kad odemo. I doista je tako bilo. Čim smo se odmakli od Vrela Une, javili su nam da je bager počeo raditi, nakon čega smo se vratili", ispričala nam je dodajući da su bageri po njihovom dolasku opet prestao raditi.

Kaže da su mještani iz Suvaje i Srba zaprijetili blokadom radova, nakon čega je došla i policija. "Legitimirali su nas i rekli da moramo napustiti prostor. Ljudi se, međutim, ne žele maknuti u strahu da će betonirati i do krajnje mjere uništiti Vrelo Une", kaže Polović, koja je s poprišta prosvjeda otišla u kasnim poslijepodnevnim satima.

Lokalni prosvjednici su joj ispričali i da se radovi i "pauze" zadnjih dana odvijaju na isti način, dakle i prije jučerašnjeg nalaza Državnog inspektorata.

U tom nalazu piše da je lokacijska dozvola i njena izmjena izdana bez provedene Ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu, suprotno članku 106.  Zakona o prostornom uređenju i gradnji, zbog čega je zatražen upravni nadzor Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine. Inspekcija zaštite okoliša utvrdila je i da prije ishođenja Izmjene i dopune lokacijske dozvole, nositelj zahvata nije od nadležnog ministarstva zatražio mišljenje o potrebi provedbe postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja navedenog zahvata na okoliš. "Inspekcijsko postupanje je u tijeku kao i inspekcijski nadzor vodopravne inspekcije te inspekcijski nadzor inspekcije zaštite na radu i inspekcije rada", poručili su iz Državnog inspektorata.

Sudeći po današnjim prizorima koje nam je opisala zastupnica stranke Možemo!, čini se da ovakvi nalazi, koji su nedvojbeno utvrdili nepostojanje svih potrebnih dozvola, nisu naročito obeshrabrili investiture. Iza projekta hidroelektrane stoji splitska tvrtka Pipra u vlasništvu poduzetnika Saše Svaline.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više