Državni inspektorat kazneno je prijavio osobu koja je izdala lokacijsku dozvolu za gradnju mini hidroelektrane na Uni. U posljednjih mjesec dana, koliko traje obrana rijeke, ovo je najznačajniji institucionalni korak u zaštiti hidrološkog spomenika Vrela Une. Državni inspektorat i nadležne inspekcije: građevinska, vodopravna, inspekcija zaštite okoliša, inspekcija zaštite prirode, inspekcija zaštite na radu i inspekcija rada, u četvrtak 7. avgusta provjerile su stanje na terenu i utvrdile sve nepravilnosti radova u Donjoj Suvaji.
U priopćenju DIRH-a za Novosti, navodi se da je ova institucija zaprimila nalaz upravnog nadzora Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije nad radom Upravnog odjela Zadarske županije vezano za zahvat izgradnje male hidroelektrane "Una –mlin". Utvrđeno je da nije proveden postupak prethodne ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu, da nije zatraženo mišljenje o potrebi provedbe postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja navedenog zahvata na okoliš prije izmjene i dopune lokacijske dozvole te da su rješenja kojima se utvrđuju vodopravni uvjeti izdana na temelju nepotpune dokumentacije nositelja zahvata.
- S obzirom na prethodno navedeno i utvrđeno u inspekcijskom nadzoru, Državni inspektorat je za izdanu lokacijsku dozvolu i njenu izmjenu i dopunu te za izdanu građevinsku dozvolu, zatražio upravni nadzor Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine i uz zahtjev priložio nalaz upravnog nadzora Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije. Također je zbog utvrđenih povreda propisa, Državni inspektorat podnio kaznenu prijavu protiv službene osobe koja je izdala lokacijsku dozvolu zbog sumnje na zlouporabu položaja i ovlasti, temeljem odredbi čl. 291. stavka 1. Kaznenog zakona - navodi se u priopćenju.
Osim toga, inspekcija zaštite okoliša je utvrdila da prije ishođenja izmjene i dopune lokacijske dozvole, nositelj zahvata nije od nadležnog Ministarstva zatražio mišljenje o potrebi provedbe postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja navedenog zahvata na okoliš. Ova inspekcija je izdala prekršajni nalog zbog toga što nije proveden postupak ocjene o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliša prije izmjene i dopune lokacijske dozvole, sukladno odredbama Zakona o zaštiti okoliša.
Kada je riječ o inspekciji rada, u području zaštite na radu, izvođaču radova na Uni je usmenim rješenjem zabranila upotrebu radne opreme – rovokopača, dok se ne utvrdi ispravnost radne opreme od strane ovlaštene osobe.
- U nastavku inspekcijskog nadzora poslodavac je inspektoru dostavio na uvid dokaz da je navedena radna oprema pregledana i ispitana od strane ovlaštenog trgovačkog društva iz čijeg nalaza proizlazi se da ista ispunjava sigurnosno zdravstvene zahtjeve. Nadzorom inspekcije rada u području radnih odnosa nisu utvrđene nepravilnosti. Zaključno, od Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije zatraženo je da utvrdi je li zahvat izgradnje male hidroelektrane "Una –mlin" prouzročio štetnu posljedicu za prirodu, s obzirom da se zahvat izvodi na području ekološke mreže Natura 20000 "HR 2001069 Kanjon Une". Daljnje postupanje inspekcije zaštite prirode ovisi o utvrđenom u ovom postupku o čemu ćemo vas naknadno obavijestiti - poručili su iz Državnog inspektorata.
Članovi Udruge Une Srb naglasili su da radovi na izgradnji hidroelektrane na Uni još uvijek nisu službeno zaustavljeni te da očekuju službenu obavijest o obustavi radova.
"Ne smijemo se lako zavarati. Iako kaznena prijava zvuči ozbiljno, to je tek početak istrage. U ovom trenutku, uključivanje tužiteljstva ne znači nužno da će biti podignuta optužnica, a kazneni proces može trajati godinama. Ključno je da medijska pažnja ostane usmjerena na ovaj slučaj kako bismo osigurali odgovarajuće korake i zaštitili rijeku Unu", zaključili su iz udruge.