U posljednjih godinu dana u Hrvatskoj se udvostručio broj agregatora, tj. poslodavaca koji posreduju između radnika i digitalnih platformi kao što su Glovo, Wolt i Bolt. Na početku 2024. bilo ih je 1.500, a u međuvremenu se njihov broj popeo na 3.048, istaknuto je na sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća koja je u utorak, 18. februara održana u Zadru.
Uvid u takve podatke omogućen je zahvaljujući uspostavi Registra digitalnih radnih platformi i agregatora, obavezi koja je propisana novim Zakonom o radu. Izmijenjenom verzijom toga akta, koja je stupila na snagu 1. siječnja 2024., zaposlenima pri platformama napokon su zajamčena ista prava kao i ostalim radnicima, uz nešto detaljnije ugovore o radu koji, makar po zakonu, moraju sadržavati sve specifičnosti vezane uz posebnu organizaciju rada.
Prema podacima koje je objedinilo Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, ispada da od ukupnog broja trenutno registriranih agregatora njih 1.743 čine obrtnici, a 1.305 su pravne osobe, odnosno trgovačka društva.
"Iako ovi podaci ukazuju na iznimno velik broj agregatora, ovdje je potrebno napomenuti kako znatan broj njih često zapošljava tek jednog do dva člana vlastite obitelji koji povremeno ili privremeno uz njih rade putem digitalne radne platforme", objašnjavaju iz ministarstva.
Kako među angažiranima na takvoj vrsti poslova dominiraju taksi prijevoznici (70 posto), ne iznenađuje podatak da najveći broj radnika čine hrvatski državljani (preko 15.000), a slijede dostavljači hrane i drugih potrepština, među kojima pak dominiraju stranci (oko 8.000).
Upravo u tom segmentu prijašnjih godina zabilježena su teška kršenja radničkih prava, pri čemu su radnici često odrađivali više sati nego što je to predviđeno njihovim ugovorima, a dio plaće dobivali na ruke.
Za to vrijeme najveći agregatori zadovoljno trljaju ruke jer im iz godine u godinu raste dobit. Prema posljednjim dostupnim podacima Fine koji se odnose na 2023., samo je Meta Mate d.o.o. u vlasništvu Mate Dučića iz Vinišća, a protiv kojeg je Državni inspektorat podnio nekoliko optužnih prijedloga zbog kršenja ZOR-a, u toj jednoj godini ostvario 4,74 milijuna prihoda, odnosno 126.644 eura neto dobiti.