Stopa siromaštva u Argentini porasla je na gotovo 53 posto u prvih pola godine predsjedništva samoproglašenog anarho-kapitalista Javiera Mileija, objavila je argentinska Državna agencija za statistiku. Najviša je to razina stope siromaštva u posljednja dva desetljeća u Argentini, i u suštini znači da je 3,4 milijuna građana Argentine gurnuto u siromaštvo samo ove godine uslijed provođenja predsjednikovih mjera štednje. Procjenjuje se da je dvoje od troje djece u Argentini u kojoj živi 46 milijuna ljudi sada siromašno, a 66 posto djece mlađe od 14 godina gladuje. Sve su veće cijene javnih usluga, hrane, goriva, cestarina.
Milei je i lani tijekom predsjedničke kampanje govorio da je država "osnova svih problema", deklarirao se kao štovatelj privatnog vlasništva i slobodnog tržišta. Izražavao je i želju za ukidanjem čitavog niza državnih institucija, uključujući ministarstva kulture, okoliša, znanosti, rada i socijalne sigurnosti i obrazovanja. Biračima je obećavao da će njegova politika "ekonomske prilagodbe" ciljati primarno na "političku kastu". Praksa je pokazala drugačije – čim je stupio u ured, teret ekonomskih rezova prebacio je na potplaćene radnice i radnike, umirovljenike i nezaposlene građane i građanke. Njegova je administracija zamrznula mirovine, smanjila javna izdvajanja za pučke kuhinje, srezala programe socijalne pomoći i zaustavila sve projekte javnih radova. Deseci tisuća državnih službenika i službenica dobili su otkaze, a smanjene su i državne subvencije za energiju i prijevoz.
Strani investitori i trbuhozborci Međunarodnog monetarnog fonda pozdravili su Mileijeve oštre rezove državnog budžeta i "sređivanje državnih financija nakon godina deficita", unatoč tome što je zemlja u recesiji i gospodarski oporavak nije na vidiku. Građani Argentine manje su impresionirani tim napadima čakijom po javnom budžetu, pa Mileiju lagano opada široka društvena podrška kojom se volio hvaliti otkako je u decembru preuzeo predsjedničku dužnost. Prvi je put veći broj Argentinaca koji Mileijevu vladu vide negativno nego pozitivno. Njegovi glasnogovornici nezadovoljstvo javnosti pokušavaju prigušiti opetovanim litanijama o "katastrofalnoj situaciji" koju su "naslijedili od prethodnih, lijevo orijentiranih vlada". Šok-terapiju prezentiraju kao jedinu moguću za oporavak nakon ljevičara, za koje konstatiraju da su im ostavili samo "bombe koje treba deaktivirati". Sve to Mileiju i kompaniji zasad prolazi jer se čini da iole snažna i posložena alternativa takvoj politici u Argentini nije (dovoljno) aktivna.