Novosti

Politika

Flamboajantni neoliberal

U 90. godini umro je bivši predsjednik Argentine Carlos Menem, političar poznat po mnogo čemu, ali najviše po činjenici da je početkom 90-ih kao vođa peronističke stranke Partido Justicialista proveo brutalne neoliberalne reforme koje su rezultirale bankrotom države

Large menem

(foto Reuters Photographer/Reuters/PIXSELL)

U Argentini je prije nekoliko dana u 90. godini umro bivši predsjednik te zemlje Carlos Menem, političar poznat po mnogo čemu, ali najviše po činjenici da je početkom 1990-ih kao vođa peronističke stranke Partido Justicialista proveo brutalne neoliberalne reforme koje su rezultirale bankrotom države, najvećim u povijesti do onoga Grčke iz 2015. Menem, uz kojega se u medijima najčešće veže pridjev "flamboajantan" – volio je brze automobile poput Ferrarija i imao buran privatni život – rođen je u obitelji dobrostojećih imigranata iz Sirije, a u mladosti je upoznao tadašnjeg predsjednika Juana Peróna i tada postao njegov doživotni sljedbenik. Odgojen kao musliman, iz političkih je razloga prešao na katolicizam. Na vlast je došao 1989. i to kao ljevičarski populist, no s obzirom na to da je uslijed ekonomske krize u zemlji tada divljala inflacija, učinio je potpuni zaokret i proveo ekonomsku šok-terapiju po receptu međunarodnih financijskih institucija.

Započet je proces masovne privatizacije državnih poduzeća i javnih usluga, uključujući i opskrbu vodom, plinom i električnom energijom, a djelomično i socijalnog i mirovinskog osiguranja. Provedena je sveobuhvatna deregulacija tržišta rada, a inflacija je zaustavljena vezivanjem nacionalne valute za američki dolar. Te su politike imale povoljan kratkoročan efekt na državne financije i životni standard stanovništva, a politika štednje rezultirala je rastom BDP-a koji se godišnje kretao između četiri i 10 posto. No pred kraj njegovog drugog mandata 1999. započela je nova recesija pogonjena rastom cijena i nezaposlenosti, te dužničkom krizom države, a dvije godine kasnije zemlja je bila u punoj recesiji.

Iako je za vrijeme vojne diktature od 1976. do 1983. i sam bio zatvaran, u ime "nacionalnog pomirenja" odmah na početku svoje vladavine pomilovao je niz visokih dužnosnika vojne hunte u čijem je "prljavom ratu" mučeno i ubijeno oko 10 tisuća pripadnika ljevičarske opozicije. Na međunarodnom planu Menem je favorizirao asocijacije i ugovore o slobodnoj trgovini, a za vrijeme administracije američkog predsjednika Billa Clintona Argentina je postala i jedna od ključnih pridruženih članica NATO saveza. Suđeno mu je zbog ilegalne prodaje oružja Ekvadoru i Hrvatskoj, od čega je 6.500 tona u Hrvatsku stizalo u sedam navrata. Zbog šverca oružja 2013. osuđen je na sedam i pol godina zatvora, no nije ih odslužio zahvaljujući senatorskom imunitetu i životnoj dobi, a od Hrvatske je 1995. dobio odlikovanje. U procesu za korupciju koji je 2008. završio nagodbom otkriveno je da je od njemačke multinacionalne kompanije Siemens primio 2,6 milijuna dolara mita za namještanje posla s proizvodnjom osobnih dokumenata. Posljednji put Menem je osuđen 2015. zbog omogućavanja pronevjere javnog novca, a optužen je i da je kao predsjednik opstruirao istragu o terorističkom napadu na Židovski centar u Buenos Airesu koji se dogodio 1994.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više