Novosti

Politika

Vrlo opasni klaun

Poznatog po razbarušenoj bujnoj kosi, bombastičnim tv-nastupima i velikoj vezanosti za svoje ljubimce mastife, politički establišment je Javiera Mileija smatrao za klauna. Sada je favorit na izborima za budućeg predsjednika, zakazanim za 22. listopada

Large internacionala  jerko

Javier Milei (foto Wikimmedia Commons )

Na predsjedničkim predizborima u Argentini je s 30 posto osvojenih glasova birača pobijedio Javier Milei. Pobjeda po identitetskim pitanjima ultrakonzervativnog i krajnje desnog, a po ekonomskim ultralibertarijanskog političara šokirala je latinoameričku zemlju i privukla pažnju svjetske javnosti. Sveučilišni profesor i autor više knjiga, Milei je prema medijima radio i kao instruktor tantričkog seksa te ostvario minornu karijeru rok-muzičara.

Obožavatelj Donalda Trumpa, 52-godišnji ekonomist državu vidi kao "osnovu svih problema" te želi ukinuti Središnju banku, a nacionalnu valutu peso zamijeniti s američkim dolarom. Istovremeno bi ukinuo čitav niz državnih institucija, uključujući ministarstva kulture, okoliša, znanosti, rada i socijalne sigurnosti i obrazovanja te dramatično srezao državnu potrošnju.

Samoproglašeni "anarho-kapitalist" Milei zakone koji idu u prilog radništvu smatra "rakom", radikalni je protivnik pobačaja, klimatske promjene je proglasio "socijalističkom laži", a seksualno obrazovanje "dijelom postmarksističke agende" koja stremi "uništenju obitelji". Vjernik privatnog vlasništva i slobodnog tržišta, Milei zastupa pravo na slobodno nošenje oružja te slobodnu trgovinu ljudskim organima, a u kamapanji nije htio jasno odbaciti ideju o trgovini djecom.

Poznatog po razbarušenoj bujnoj kosi, bombastičnim tv-nastupima i velikoj vezanosti za svoje ljubimce mastife – koje naziva svojom "četveronožnom djecom" (njegov biograf je tvrdio da Milei s najstarijim psom komunicira telepatski) – politički establišment je Mileija smatrao za klauna. Sada je favorit na izborima za budućeg predsjednika, zakazanim za 22. listopada.

U argentinskom izbornom sustavu glasači prvo odlučuju koji kandidati pojedinih političkih opcija će se uopće natjecati na "pravim" izborima, za koje predizbori služe kao generalna proba. Iza Mileija, na drugo su se mjesto plasirali kandidati opozicijske koalicije desnog centra, osvojivši ukupno 28 posto glasova, od čega je veći dio pripao Patriciji Bullrich. Na trećem mjestu je Sergio Massa, a predstavnici njegove vladajuće peronističke koalicije dobili su povjerenje 27 posto birača.

Argentinu muči kronična ekonomska kriza. Zadužena zemlja više je puta proglasila bankrot te nema pristup međunarodnom kapitalu, inflacija je ove godine premašila 100 posto, a posljedica je da trenutno oko 40 posto građana ove 45-milijunske zemlje živi u siromaštvu. Mileijeva pobjeda na "pravim" izborima nije izvjesna.

Dođe li do drugog kruga može se očekivati formalna ili neformalna koalicija njegovih protukandidata kako bi se spriječilo da vodstvo zemlje preuzme Milei. Nezavisno od toga, očito je da se Argentina pridružila zemljama koje su bijes građana i njihovo razočaranje političkom kastom – koju Milei naziva "parazitskom, lopovskom i beskorisnom" – te slabost ljevice odveli u vrlo opasnom smjeru.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više