Kao u Zagrebu tako su se odnedavno i u Beogradu počeli žestoko buniti protiv stranih riječi u našem jeziku. Beogradski listovi ironično govore da se "naš jezik evropeizirao do te mere da imate utisak da ne živite u Beogradu, već u nekoj anacionalnoj varoši…" Palace, Continental, Metropol, Astoria, Bristol, Parnas, Royal… - redaju novine nazive tih tuđica i pitaju se zbog čega "profesori srpsko-hrvatskog jezika ne zaštite Beograd od te kelnersko-portirske opasnosti za našu kulturu…"
Cijene živežnih namirnica u državi otišle su u nebo, jadaju se građani i prstom najviše upiru u – svinjsku mast! Trenutačno je između 34 i 36 dinara po kilogramu. Trgovci nemaju utješnih riječi, govoreći da će mast biti još skuplja "jer je ona koju uvozimo iz Brazilije jako poskupjela, a masnih svinja kod nas sve je manje…"
U Mostaru je u 56. godini života umro Aleksa Šantić, omiljeni "pjesnik ljubavnih zanosa i rodoljubivih osjećanja…" Novine podsjećaju da ga je otac, trgovac, poslije pučke škole poslao u Maribor u trgovačku školu. Pošto je bio slabog zdravlja roditelji su ga iz Maribora uputili u Trst, kod ujaka, također trgovca.
Tu je Šantić prvi put, preko privatnog učitelja Ljudevita Vuličevića, došao u dodir s književnošću. Naučio je talijanski, a 1883. godine vratio se u Mostar. Prevodio je s njemačkog i češkog, a – kako stoji u nekrologu – "bio je i pjesnik i nacionalni radnik, vršeći ogromni upliv na srpsku i hrvatsku omladinu. Pjesme su mu patriotske i ljubavne, pisane lijepom hercegovačkom ijekavštinom, a od 1912. ekavštinom…"
Pod čudnim okolnostima, u zgradi petrovaradinske policije, ubijen je knez Volkonski, nećak posljednjeg ruskog cara Nikolaja Drugog. Novine pišu da je "Volkonski, inače poznat kao lijep čovjek i veliki Don Juan, zaveo jednu djevojčicu i zbog toga završio na policiji, gdje je došlo do svađe s jednim detektivom.
Počelo je naguravanje i vika, pa je iz susjedne sobe uletio stražar Andrija Horvat i prema Volkonskom uperio pištolj. Istog časa pištolj je opalio i na mjestu usmrtio kneza. Horvat je izjavio da ga nije htio ubiti, već samo prisiliti na poslušnost. Međutim, kasnije je ipak priznao da ga je ubio iz osvete, jer mu je nešto ranije preoteo lijepu Petrovaradinku u koju je bio zaljubljen…"
Uhapšeno je još šest ortaka glasovitog slavonskog razbojnika Čaruge. Otkriveni su u slatinskom kraju. Trojica su odmah priznala grabežno umorstvo u šumi Vučjak, gdje su ubili jednog šofera i teško ranili dvojicu činovnika, ukravši pritom više od 138.000 kruna. Priznali su također četiri razbojstva u Voćinu i oko njega, kad su se domogli gotovo 200.000 kruna.
Imao je nadimak "Janča", a operirao je po cijeloj državi. Kad ga je beogradsko redarstvo uhapsilo, iza sebe je, po vlastitom priznanju, imao preko 20.000 džepnih krađa! "Janča" nije krio da je džeparski zanat učio kod najpoznatijeg evropskog džepara, Mađara Pište Lacza.