Posljednjih dana u štampi se razvila žučna polemika o našoj vojsci i prilikama u njoj. A povod – sve češće političke borbe i prepucavanja u njoj. "…Vojska je oružani dio naroda koja daje državnoj vlasti i stvarnu silu. Zato vojska treba u prvom redu da bude daleko od politike. To nije samo uslov sigurnosti građana u državi, već i uslov normalnog života države, mira i reda u njoj. To je ujedno i uslov opstanka same vojske..
Vojska u koju uđu političke borbe, ne može postojati. Barem ne u onom smislu kako se zamišlja vojska jedne sređene i civilizovane države…" I na kraju: "Kao što je prva dužnost vojske da se ne miješa u politiku, tako je i prva dužnost političara i štampe da ne uvlače vojsku u stranačko-političke borbe i svađe i tako izvana razorno djeluju na nju…"
Na sve češće tvrdnje da se neki dužnosnici u Ministarstvu prometa potajno bogate na račun nabave željezničkih tračnica iz Njemačke, oglasio se sam ministar Sušnik, odbacujući sve optužbe, tvrdeći "da većina šinja na našim prugama nije mijenjana već 40 godina, premda se moraju mijenjati svakih 20 do 25 godina. To je i uzrok mnogim nesrećama i napadajima na naše ministarstvo.
Da bi se tome doskočilo mi smo naručili veću količinu šinja i sitnog pribora iz fabrika u Njemačkoj…" Pritom nije bilo nikakvih zloupotreba, tvrdi ministar i dodaje: "Šinje su plaćene na račun reparacije, a ako se utvrdi suprotno ja sam spreman ići na sud…"
U Splitu, u hotelskoj sobi svoga brata Prvislava, ustrijelio se Petar Grisogono, bivši veliki župan dubrovački. Kao uzrok samoubojstva policija navodi da je "poslije predaje veliko-županskih papira pronađen manjak u državnoj kasi u iznosu od 150.000 dinara. Protiv g. Grisogona povedena je istraga, koja još nije dovršena. U želji da posudi novac, kojim bi pokrio manjak, on je doputovao u Split, ali trud mu je bio uzaludan, što je na njega tako djelovalo da je otišao u hotelsku sobu i ubio se…"
Romantični hajduk Jovo Čaruga i u zatvoru plijeni srca ženskog svijeta. Tako je otkriveno ljubavno dopisivanje između Čaruge i stanovite Eržike Rotkove, osječke služavke koja je osuđena zbog krađe. Sve do ovog otkrića Čaruga je uživao neke privilegije, ali od sada će, navodi se, biti pod disciplinskom kaznom. Prvo će mu se oduzeti – slamarica!
Sarajevske novine objavljuju podatak da su, od oslobođenja do danas, bosanski okružni sudovi izrekli 76 smrtnih kazni. "Dvije su izvršene, četiri se nalaze na višoj instanci, dok je akt o jednoj kod Ministarstva pravde. Pomilovano je 69 osoba, koje su sve osuđene radi umorstva. Od pomilovanih su, po vjeri, 36 srpsko-pravoslavnih, 22 muslimana i 11 katolika. Po spolu ima 62 muškarca i sedam žena…" stoji u novinskoj vijesti.