U njemačkom Bremenu je 2. augusta uhićen Sirijac Ahmad H., optužen da je vodio prorežimsku paravojnu skupinu Šabib u Tadamonu, četvrti Damaska u kojoj je 2013. ubijen najmanje 41, a moguće i gotovo tri stotine civila. Radi se o prvom osumnjičeniku uhićenom u vezi sa zločinima u Tadamonu. Ahmada H. tereti se za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine, a trenutno se nalazi u istražnom pritvoru.
Dvadeset sedam videozapisa na kojima su snimljeni neki od zločina pripadnika Šabiba i sirijskih vojnih snaga procurilo je 2019. godine sa službenog računala sirijske vlade, oko čega su kasnije pokrenute istrage u više europskih zemalja.
Posljednjih su godina međunarodni i nacionalni sudovi izvan Sirije počeli procesuirati sirijske ratne zločince. Njemački tužitelji pozivaju se na zakone o univerzalnoj nadležnosti, koji toj državi dopuštaju procesuiranje zločina protiv čovječnosti bez obzira na to gdje su se dogodili.
Prvo njemačko suđenje u vezi sa zločinima počinjenim u sirijskom ratu bio je slučaj
Aria L., Nijemca koji se priključio islamističkim skupinama i otišao u Idlib u 2014. godine. Ondje je snimljen na tri fotografije, na kojima stoji ispred odsječenih glava pripadnika sirijske vojske. Za ratni zločin postupanja prema štićenim osobama na teško ponižavajući ili ponižavajući način osuđen je u julu 2016. godine na dvije godine zatvora.
Presudom iz februara prošle godine na doživotni je zatvor osuđen bivši časnik sirijske tajne policije Anvar Raslan. Raslan je osuđen za zločine protiv čovječnosti zbog sudjelovanja u nadziranju ubojstava 27 zatočenika i mučenja najmanje 4.000 drugih u zatvoru blizu Damaska.
Ranije ove godine na doživotni je zatvor u Njemačkoj osuđen i Palestinac koji je 2014. ispalio granatu na civile u predgrađu Damaska. I Asadove snage i proturežimske grupacije počinile su tijekom dvanaest godina rata u Siriji brojne zločine, od kojih se većina pripisuje režimskim i prorežimskim skupinama.
U tome su ih potpomagali i međunarodni akteri kao što su Rusija, Turska, SAD, Iran ili Izrael. Paleta ratnih zločina je široka, od masovnih ubojstava, protjerivanja i otmica do silovanja i drugih oblika zlostavljanja. Od izbijanja građanskog rata 2011. godine do kraja 2022. Siriju je napustilo više od 5,6 milijuna ljudi, a procjenjuje se da je do 2022. život izgubilo najmanje tristo tisuća civila.