Gotovo dvosatno predavanje pod naslovom 'Kina i međunarodni odnosi' održala je dr.sci. Jasna Plevnik, koja je doktorirala na međunarodnim odnosima. Predavanje je održano u organizaciji karlovačkog pododbora Srpskog kulturnog društva Prosvjeta, a dvorana za društvene aktivnosti u Karlovcu bila je ispunjena gotovo do posljednjeg mjesta.
Plevnik je uglavnom vrlo pozitivno govorila o Kini, o kineskom narodu, o njegovom poimanju svijeta te o povijesti od Mao Ce Tunga do danas. Po njenim riječima, "glavna svjetska sila, a zna se koja je to, optužuje Kinu da želi vladati svijetom i da je opasnost za svjetski poredak, da želi promijeniti geopolitiku i globalne međunarodne odnose. No jako se dobro zna tko je to sada i tko želi tu poziciju zadržati pod svaku cijenu".
- Zapad je uvijek želio vladati Kinom i nametnuti joj "slobodnu trgovinu" pa su se od 1839. do 1841. i od 1856. do 1860. vodili Prvi i drugi opijumski rat, navela je Plevnik i rekla da Kina ne vodi imperijalnu politiku. Kina je 1929. godine imala bruto nacionalni dohodak po stanovniku od 29 dolara, a danas preko 12.000 dolara.
Plevnik smatra da je ključna godina za Kinu bila 1978. kada je Plenum CK Kine odlučio da se treba baviti ekonomijom i za sadašnji razvoj je Kina podnijela velike žrtve. Kina je danas iz nekadašnjeg smetlišta svjetske prljave industrije postala vodeća zemlja u tehnologiji.
- SAD sada moraju sa Kinom dijeliti veliku dobit uz to što Kina želi razvijati svoj način demokracije i života. Kina je prije par godina iskorijenila i siromaštvo te ima vrhunske ekonomiste. Kina je sada druga svjetska sila, a vrlo skoro bi mogla postati i prva. SAD pokušava omesti da se Kina razvije u bogato društvo - zaključila je Jasna Plevnik.