Novosti

Kultura

Pozorišna intifada

Izvedbom švicarsko-palestinske predstave "Metro Gaza" u sarajevskom Narodnom pozorištu otvoren je 64. internacionalni teatarski festival MESS. Prošlogodišnji je protekao u znaku Ukrajine, a tema ovogodišnjeg je rat u Gazi, što je direktor festivala Nihad Kreševljaković opisao kao dosljednost u borbi za slobodu i ljudsko dostojanstvo

Large 1295 kultura mess za portal

Iz predstave "Metro Gaza" reditelja Hervea Loichamola (foto Velija Hasanbegović/MESS)

Izvedbom švicarsko-palestinske predstave "Metro Gaza", reditelja Hervea Loichamola, u sarajevskom Narodnom pozorištu 4. oktobra otvoreno je 64. izdanje internacionalnog teatarskog festivala MESS. Dok je prošlogodišnji MESS protekao u znaku Ukrajine, tema ovogodišnjeg je rat u Gazi, što je direktor festivala Nihad Kreševljaković opisao kao dosljednost u borbi za slobodu i ljudsko dostojanstvo. On je naglasio da MESS ovim poručuje palestinskim umjetnicima da ih vide, čuju i podržavaju njihovu borbu. Redatelj Loichamol, čija se predstava temelji na umjetničkoj instalaciji Mohameda Abusala iz 2011. godine, koja prikazuje podzemnu mrežu koja povezuje različite dijelove Pojasa Gaze i Zapadne obale, prisjetio se svog prvog dolaska u Sarajevo tijekom opsade 1994. godine, rekavši da je povratak u ovaj grad za njega vrlo emotivan.

Predstava "Metro Gaza" svoju je premijeru imala 8. decembra 2022. godine u Freedom teatru u izbjegličkom kampu Jenin, nakon čega su uslijedile izvedbe u Ramallahu, Al-Qudsu i Haifi. Koristeći svjedočenja, priče, dijaloge, poeme i pjesme kao polazište za istraživanje unutrašnjih konflikata i krize identiteta, prema riječima glumice u predstavi Yasmin Shalaldeh, pozorište postaje jedno od najznačajnijih oruđa otpora. Ahmed Tobasi, član ansambla i nekadašnji umjetnički direktor Freedom teatra iz Jenina, objašnjava da ova predstava prikazuje Gazu iz drugačije perspektive, fokusirajući se na snove i želje ljudi, a ne samo na rat i stradanje. Tobasi naglašava da je pozornica njihovo oružje i da vjeruju da je ovo treća intifada – intifada kulturom i umjetnošću. Predstava, prema njegovim riječima, nastoji vratiti palestinske ljude i njihove živote među sve druge ljude svijeta, ističući važnost empatije i solidarnosti.

Govoreći za medije uoči festivala, direktor Kreševljaković istaknuo je da je ljudska i umjetnička obaveza reagirati na genocid u Gazi. Kreševljaković naglašava da je nemoguće ignorirati događaje poput ovih, čak i kada bismo to pokušali. On smatra da je jasno da svjedočimo genocidu, posebno kada je pred našim očima ubijeno gotovo 20.000 djece, i da je o njima neprihvatljivo govoriti kao o kolateralnoj šteti.

Do 13. oktobra, koliko traje ovogodišnji MESS, bit će izvedene predstave istaknutih reditelja, poput Andriya Zholdaka, Selme Spahić ili Žige Divjaka, koje se bave pitanjima identiteta, ušutkivanja žena i katastrofalnog uticaja čovjeka na prirodu. Predstava "Edward II", koprodukcija NUCK teatra Jordan H. K. Džinot iz Velesa i dramskog teatra Masaltinov iz Plovdiva, istražuje kompleksne fenomene moći i identiteta kroz dramaturški remake klasične drame Christophera Marlowa. Reditelj Zholdak koristi elemente fizičkog teatra i krimi-trilera kako bi prikazao odnos između oca i sina, posljedice nedostatka majke, raskoš i moć, te promjenu seksualne orijentacije. Predstava postavlja pitanje koliko je želja za moći trijumfalna kruna, a koliko kruna od trnja stečena mazohističkim naporima. Selma Spahić, poznata bh. rediteljica, donosi reinterpretaciju Šekspirovog klasika kroz predstavu "Kroćenje goropadnice". Ova produkcija Satiričnog kazališta Kerempuh iz Zagreba istražuje dugu povijest ušutkivanja žena i kroćenja njihovog jezika. Spahić koristi kombinaciju različitih diskursa i izvora, razvijenih iz improvizacija, kako bi postavila pitanja o tome šta znači biti goropadnica kroz stoljeća. Predstava se bavi temama šta je dopušteno raditi ženskom tijelu na sceni u svrhu izazivanja smijeha i šta je zapravo smiješno iz ugla današnjih goropadnica, preispitujući društvene norme i uloge koje su ženama nametnute kroz historiju.

Internacionalni teatarski festival MESS osnovan je 1960. godine kao Festival malih i eksperimentalnih scena Jugoslavije, na inicijativu Jurislava Korenića, jednog od najistaknutijih teatarskih reditelja XX stoljeća. Festival je brzo postao jedan od najznačajnijih teatarskih događaja u istočnoj i jugoistočnoj Evropi, poznat po svojoj posvećenosti eksperimentu i inovaciji u teatru. Svake godine se održavao u Sarajevu, uz prekid tijekom rata, okupljajući najzanimljivije svjetske eksperimentalne teatarske predstave. Među gostima festivala bio je i slavni Living Theater iz New Yorka. Direkcija festivala, predvođena Harisom Pašovićem, preimenovala je festival u Međunarodni teatarski i filmski festival MES Sarajevo i započela kulturni otpor opsadi Sarajeva. U tom periodu, MES je organizirao prvi filmski festival u opkoljenom Sarajevu 1993. godine, nazvan Poslije kraja svijeta, koji je prethodnik današnjeg Sarajevo Film Festivala. MES je također producirao brojne predstave, uključujući radove Petera Schumanna, Harisa Pašovića i Susan Sonntag, što je doprinijelo prijedlogu da Sarajevo postane kulturni centar Evrope. Po završetku opsade Sarajeva 1997. godine, festival su preuzeli mladi teatarski radnici, predvođeni rediteljem Dinom Mustafićem, koji su ga obnovili s ciljem organiziranja međunarodne teatarske smotre najznačajnijih predstava na svijetu. Prvi obnovljeni festival uključivao je rediteljska imena poput Giorgija Strehlera, Schumanna i Franka Castorfa. Na festivalu su nastupali najznačajniji reditelji u historiji teatra, uključujući Petera Brooka, Roberta Wilsona i Eugenija Barbu, dok je festival istovremeno gajio eksperimentatorsku nit i otkrivao mlade nade koje su često postajale zvijezde svjetske teatarske scene.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više