"Slušaj kako govorim - Sava Mrkalj", naziv je monodrame koju je 27. marta u Srpskom kulturnom centru (SKC) u Vukovaru izveo srpski glumac Dejan Stojaković. Monodramu o Savi Mrkalju režirao je Duško Ašković, prema tekstu Gordane Ilić Marković.
Stojakoviću je to prva monodrama, bila je veliki izazov za glumca i pripremao ju je više od godinu dana, upoznavajući i shvatajući neshvaćenog Mrkalja. Predstava pruža uvid u značajnu ulogu, koju je Mrkalj imao u razvoju srpske pismenosti i kulture, kroz emotivan i intelektualno bogat prikaz njegovog života.
- Govorim njegovu ispovest koju možemo nazvati i razgovorom koji je vodio sam sa sobom. Priseća se prvih svojih koraka uz majku i oca, svog Sjeničaka, svojih Potoka. Priseća se stvaranja, podizanja i učiteljevanja. Bio je veoma uman čovek, govorio je sedam svetskih jezika, imao je dva doktorata i bio svestrana ličnost. Mnogo je dao, ali je ostao zaboravljen - rekao je Stojaković.
Monodrama navodi na razmišljanje jer govori o jednom čoveku, koji je zaslužio da bude među stotinu najumnijih ljudi kod nas, a nepravedno je zaboravljen. Skončao je na način da je zbog depresije završio na odelenju psihijatrije Bečke bolnice, gde je i umro 1833. godine, a s obzirom da nije imao nikog svog, njegovo telo niko nije preuzeo i završio je u masovnoj grobnici.
- Na tom mestu je danas fudbalski teren, tako da je to dodatni teret jer ne znamo ni gde je tačno njegov grob - naglasio je srpski glumac.
Mrkalj je bio među prvim reformatorima srpske ćirilice, koju je sa 46 slova, sveo na 29, od kojih je 25 slova u upotrebi u današnjoj srpskoj azbuci. Zalagao se za reformu tadašnjeg pravopisa i tražio primenu fonetskog pisma baziranog na narodnom jeziku i pravilima pa je uticao na Vuka Karadžića i na njegovu reformu pisma.