Novosti

Svijet

Pobijedio Noboa

Birači su iskazali preferenciju za politiku koja jača ulogu tržišta i ne vraća se prema razdobljima u kojima je Ekvador gradio državu s više intervencionizma. Noboa je bio na Trumpovoj inauguraciji, a vidjet ćemo hoće li Trump sada doći svom zemljaku. Naime, Noboa je rođen u SAD-u i ima ne samo ekvadorsko, nego i američko državljanstvo

Large noboa

Pristaše Daniela Noboe slave njegovu pobjedu (foto Boris Romoleroux/ImagoStock&People/PIXSELL)

U drugom krugu izbora u Ekvadoru pobijedio je Daniel Noboa. Nakon prebrojanih 93,59 posto glasova, osvojio je 55,85 posto glasova, a njegova suparnica, Luisa Gonzáles 44,15 posto.

Pošto je Državno izborno vijeće objavilo te rezultate, izabrani je predsjednik izjavio da je riječ o "povijesnoj pobjedi, pobjedi s više od milijun glasova i ne postoji nikakva sumnja tko je pobjednik". Najavio je da se Ekvador mijenja i da je izabrao drugačiji put, put "kako bi budući naraštaji imali dostojanstveniji život, kao i transparentniju vladu i institucije".

Lokalni politički analitičari ističu Noboine rezultate koji su ga doveli do pobjede, ali također i izazove s kojima će se susretati iduće četiri godine. Za vrijeme kampanje, Noboa je fokusirao svoja predizborna obećanja na sigurnosnu politiku i na institucionalne reforme. Pobjeda dakle sugerira značajnu podršku birača njegovoj politici ekonomske stabilizacije i sigurnosti.

On je naime u centar svoga vladanja stavio represivne snage i napore na smanjivanju stope organiziranog kriminala i teškog nasilja. Dodijelio je vojsci policijske ovlasti, što je isprva zaista dovelo do pada stope kriminala, prvenstveno pada nasilnih ubojstava izazvanih borbama različitih narkokartela u zemlji, no poslije je dovelo i do izvještaja o narušavanju ljudskih prava očito nedovoljno kontroliranog represivnog aparata. U Ekvadoru je bilo prošle godine 38,8 ubojstava na 100.000 stanovnika, čime je zemlja zauzela neslavno prvo mjesto među latinskoameričkim zemljama. I uoči je izbora proglasio novo izvanredno stanje, popraćeno mjerama ograničenja okupljanja i nepovredivosti doma. Paket tih uredbi odmah su kritizirali oporbenjaci, tvrdeći da im je cilj spriječiti okupljanja nakon izbora, predviđajući da će se narod pobuniti i osporavati izborne rezultate.

Noboina pobjeda izražava i ideološku podjelu između kandidatkinje lijeve orijentacije Luise Gonzáles i njega, unuka i sina najmoćnijih ekvadorskih magnata i milijardera, poduzetnika i nasljednika svjetskog bananskoga carstva. Birači su iskazali preferenciju za državnu politiku koja jača ulogu tržišta i ne vraća se prema razdobljima u kojima je Ekvador gradio državu s više intervencionizma, prvenstveno za vrijeme tri uzastopna predsjednička mandata od 2007. do 2017. što ih je obnašao Rafael Correa (potom u prvom dijelu svoga mandata i njegov nasljednik, Lenín Moreno). Biračko tijelo očito nije glasalo za ideološki projekt, nego za efikasnost države.

Vlada koju će Noboa sastaviti nakon ovih izbora, osim sigurnosti, imat će dva osnovna izazova. S jedne strane, izborni će legitimitet morati prevesti u stvarnu sposobnost upravljanja, a s druge će strane morati stvoriti mehanizam za vladanje u institucionalnom scenariju u kojem je zakonodavno tijelo, Nacionalna skupština, izrazito fragmentirano, pa nacrti zakona što ih predloži predsjednička vlada ulaze u parlamentarnu proceduru i budu izglasani tek nakon mukotrpnog usuglašavanja između raznih poslaničkih klubova i zaključivanja privremenih saveza.

Luisa Gonzáles tvrdi da "Ekvador živi u diktaturi" i da je izbore izgubila zbog "najgrotesknije prijevare u njegovoj povijesti". Najavila je da će tražiti ponovno prebrojavanje glasova. Izvještaji promatračkih misija nisu još objavljeni, no predstavnici promatračke misije Europske unije i Parlamenta Mercosula dali su izjave koje ne upućuju na nepravilnosti.

Izabrani će predsjednik stupiti na dužnost 24. svibnja. Mandat traje do 2029. godine. Noboa je bio jedan od dva latinskoamerička predsjednika (drugi je bio Argentinac Javier Milei) koji je bio na inauguraciji Donalda Trumpa u januaru. Vidjet ćemo hoće li Trump doći zemljaku na inauguraciju. Noboa je naime rođen u SAD-u i ima ne samo ekvadorsko, nego i američko državljanstvo. To više što je nedavno od Trumpa zatražio vojnu podršku Ekvadoru, jer želi otvoriti zemlju vojnicima drugih država, uz argument da je problem narkokriminala regionalan, prekogranični, i da napori za njegovo suzbijanje moraju biti zajednički. Spomenuo je i Brazil kao jednu od država koje mogu pružiti Ekvadoru sigurnosnu potporu. Prema izvještajima CNN-a, gradi se nova luka pored grada Mante koja bi bila američka vojna baza. No za to nema službene potvrde.

Svijet

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više