Namjeru da kotač povijesti okrene prema vremenu prije prosvjetiteljstva američki predsjednik Donald Trump demonstrira i svojom borbom protiv znanosti. U nepuna tri mjeseca njegovog drugog mandata lista žrtava je podugačka. Prvi na udaru su svi koji proučavaju klimatske promjene, koje su za Trumpa fikcija izmišljena ne bi li se naštetilo SAD-u.
Ubrzo nakon što je preuzeo mandat iz Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA) otišlo je 1.300 ljudi, dio je dao otkaz, a mnogi su otpušteni. Najavljeno je otpuštanje još tisuću ljudi, pa bi s tom brojkom Agencija ostala bez ukupno 20 posto zaposlenih. NOAA je jedna od agencija zadužena za prognozu vremena. Pojedine aktivnosti, poput puštanja meteoroloških balona, već su suspendirane. Razlog – nema ljudi.
Otpuštanja su utjecala na rad NOAA-e u nekim njenim ključnim djelatnostima: predviđanje uragana i tornada, nadgledanje ribarstva i ugroženih vrsta, praćenju klimatskih promjena. NOAA je dio ministarstva trgovine. Zloglasni Projekt 2025 Zaklade Heritage, ekstremno konzervativno-desničarski program Trumpove administracije, za tu je agenciju zaključio da je "jedan od glavnih pokretača industrije alarma za klimatske promjene".
Projekt 2025 predlaže ukidanje Agencije, a neke njene funkcije bile bi potpuno ukinute ili privatizirane. Trump se očito ne zamara time koliku će štetu nanijeti, primjerice, američkoj poljoprivredi za koju je prognoza vremena iznimno važna. Očito se ne opterećuje ni time što će među oštećenima biti mnogi njegovi birači s poljoprivredno razvijenog Srednjeg zapada.
Otpušta se i u NASA-i, američkoj svemirskoj agenciji. Sa Trumpova stanovišta to je dosta praktično jer će daljnje slabljenje te agencije ostaviti više novca privatnim poduzetnicima u svemiru poput Elona Muska. Glavna znanstvenica agencije Katherine Calvin otpuštena je sredinom ožujka. I prije otpuštanja onemogućili su je u radu – nije joj dozvoljeno putovanje na sastanak UN-ovog Međuvladinog panela o klimatskim promjenama.
Calvin je na dužnost imenovao Joe Biden i bila je zadužena za klimatske promjene. Glavni znanstvenik odvojen je od uprave znanstvene misije agencije, posao mu je da bude glas znanosti u vrhu NASA-e, a ta funkcija postoji od osamdesetih godina. Osim glavne znanstvenice u NASA-i na udaru su i uredi za strategiju, tehnologiju te različitost, jednakost i inkluziju.
Broj otpuštenih u tim odjelima nije velik (do 30), ali su zato na ključnim mjestima. Kruna u pretvaranju SAD-a u primitivnu zajednicu trebalo bi biti Trumpovo ukidanje saveznog ministarstva obrazovanja. Najavljeno je ukidanje tog ministarstva, ali konačna odluka je na Kongresu. Trump tvrdi da će time "osloboditi" velike novce, a obrazovanje će prepustiti saveznim državama. Kad već ne može samostalno ukinuti ministarstvo, učinio je ono što može, otpušteno je više tisuća ljudi.
Prepuštanje obrazovanja saveznim državama u praksi bi značilo da je samo pitanje vremena kada će se u američkim školama početi podučavati potpuno neznanstveno. Ima li se na umu snaga protivljenja teoriji evolucije u pojedinim saveznim državama i ne baš slabo rašireno uvjerenje o Zemlji kao ravnoj ploči, buduće generacije mogle bi biti obrazovane na razini 15. stoljeća.
Dragulj u kruni je Trumpov uspjeh na Sveučilištu Columbia. Njemu je oduzeto 400 milijuna proračunskih dolara, a optuženo je za antisemitizam (u praksi to znači da su studenti i profesori kritični prema politici izraelske vlade). U pokušaju da povrati oduzeta sredstva, Columbia je pristala na Trumpove uvjete, odlučila je "disciplinirati" svoj odsjek za Bliski istok, a dopustit će se snagama sigurnosti da uhićuju na kampusu.
Na udaru je više od 60 sveučilišta, Princetonu je oduzeto 210 milijuna dolara, razmatra se mogućnost oduzimanja devet milijardi dolara Harvardu. Posljedica udara na znanost, posebno sveučilišta, mogao bi biti odljev mozgova. Jason Stanley, profesor filozofije na Yaleu i ekspert za fašizam, nakon što je vidio što se zbilo na Columbiji, njegovim riječima "potpuni kolaps i predaja autoritarnom režimu", odlučio je prihvatiti staru ponudu i preseliti se u Toronto.
U Toronto se seli i ugledni bračni par povjesničara, Timothy Snyder i Marci Shore. On je ekspert za totalitarizam, ona za Ukrajinu. Snyder je naveo da su razlozi selidbe privatne naravi, Shore da su i privatne i političke, a odluku je donijela nakon izbora u studenom i pobjede Trumpa.