Novosti

Svijet

Jedan Noboa ipak predsjednik

Promatrači smatraju da je pobjedi Daniela Noboe u Ekvadoru pridonio njegov smiren i uvjerljiv nastup u medijima. Tako mladi Noboa ispunjava predsjedničke ambicije svoga oca, "magnata banana", koji nikad nije uspio zasjesti u predsjedničku palaču Carondelet

Large noboa karen toro  reuters

Liberal Daniel Noboa dobio je oko 52 posto glasova (foto Karen Toro/Reuters/PIXSELL)

Nakon više od 95 posto izbrojenih glasova Državna izborna komisija Ekvadora objavila je da je pobjednik izbora kandidat koalicije desnoga centra liberal Daniel Noboa, s oko 52 posto glasova. Bit će najmlađi ekvadorski predsjednik u povijesti: 30. studenoga napunit će 36 godina.

Kandidatkinja ljevice, Luisa González, tako je poražena s četiri posto razlike, premda je u prvom krugu osvojila najveći broj glasova. González je uživala podršku nekadašnjeg predsjednika Rafaela Corree, koji je upravljao državom deset godina, od 2007. do 2017. On je pobjegao i danas živi u Belgiji, pošto je pravomoćno osuđen za korupciju. Kaže da je presuda politički namještena i motivirana. Ona je u kampanji najavljivala da će nastaviti sa socijalnim politikama i socijalnim transferima, obilježjima njegove vladavine.

"Danas zatvaramo poglavlje kampanje i sutra počinjemo raditi za novi Ekvador", izjavio je Noboa u pobjedničkom govoru kraćem od minute, već gotovo ritualnom izjavom brojnih novoizabranih predsjednika, pogotovo kad dolaze iz krugova političkog i ekonomskog establišmenta. "Želim zahvaliti svima onima koji su bili dijelom ovog novog, mladog, nevjerojatnog političkog projekta, kojemu je cilj vratiti ljudima osmijeh, mir, obrazovanje i zaposlenost u zemlji." Najavio je pokretanje reformi zakonodavstva, sistema sigurnosti, zdravstva i obrazovanja.

González je odmah priznala poraz i poslala poruku zajedništva, najavljujući da Noboa može računati na podršku njene koalicije u Nacionalnoj skupštini za najavljene reforme, pod uvjetom da "ne uključuju privatizaciju naših resursa niti prekarizaciju zdravstva, zaposlenosti ili obrazovanja".

Izabranom predsjedniku otac je "magnat banana" Álvaro Noboa, poduzetnik koji se i sam pet puta natjecao za predsjedničku lentu. Daniel Noboa u javnosti se prvi put pojavio kad je Međunarodni konzorcij istraživačkog novinarstva objavio tzv. Panama Papers, skup dokumenata iz kojih je vidljivo da su Daniel i njegov brat Juán Sebastián vlasnici i kontroliraju Lanfranco Holding S.A., sa sjedištem u Panami, holding koji je jedna od najvećih jedinica konglomerata obitelji Noboa. Tom je prilikom ustanovljeno da je Daniel Noboa također direktor poduzeća Festil Investments S.A., također sa sjedištem u Panami, s otvorenim računom u panamskoj banci Banisi. Banku kontrolira sadašnji predsjednik u ostavci Guillermo Lasso. Za njega je pak 2021. ustanovljeno da je povezan s više od deset offshore kompanija u Panami. Tada su državno tužilaštvo i parlament pokrenuli istragu, pokušavši dokazati da je imao novac u poreznim rajevima kad se kandidirao za predsjedništvo. Ta je istraga zatvorena zbog nedostatka dokaza.

Daniel Noboa također se pojavio kao izravan korisnik sredstava dviju panamskih fondacija koje su ljetos objavile ekvadorske novine El Universo. Tad je novinarima odgovorio da o tome nema pojma: "Ne znam detalje, ali možete pitati moga oca o tome, no ja svakako nisam dobio ta sredstva." Potom ga je zaskočio ugledan brazilski dnevni list, Folha de São Paulo, objavivši dokument koji se odnosi na obje fondacije, na kojem, uz potpis Daniela Noboe, stoji "stvaran klijent – stvaran vlasnik".

Daniel je, uz svesrdnu tatinu pomoć, ušao u predsjedničku utrku u svibnju, kad je sadašnji predsjednik u ostavci Guillermo Lasso aktivirao ustavnu odredbu koju tamo zovu "trojstvo smrti", jer se može pokrenuti u tri slučaja: kad parlament preuzme dužnosti za koje nema ovlasti, kad "višekratno i neopravdano" opstruira rad vlade ili kad se zemlja nalazi u teškoj krizi. Lasso je naveo krizu kao motiv za uredbu kojom je sazvao nove izbore. Predsjednički je mandat zapravo prekinuo da bi spriječio postupak svoje smjene (impeachment), jer je jednodomna Nacionalna skupština već pokrenula odgovarajući postupak, zbog ekonomske situacije i nestabilnosti u zemlji, a pogotovo zbog teške krize sigurnosti. Stupanj ubojstava u zemlji gotovo se udvostručio u roku od godine dana, prešavši s 14 u 2021. na 25 ubojstava u 2022., na svakih 100.000 stanovnika (Ekvador ima oko 17,5 milijuna stanovnika). Također, u tom je razdoblju više od 420 zatvorenika ubijeno u masakrima u zatvorima, u sukobima bandi trgovaca drogom.

Lasso, bivši bankar i guverner, optužen je i za zamračivanje javnoga novca, jer je potpisivao javne ugovore za transport nafte koji su izazvali milijunske gubitke. Branio se da su potpisani prije no što je stupio na dužnost i da ga je Kontrolna komisija oslobodila, no postupak za impeachment svejedno je pokrenut. U tim je okolnostima Lasso odobrio da civili nose oružje i objavio izvanredno stanje, čak i policijski sat u nekim dijelovima zemlje, kao npr. u najvećem lučkom gradu Guayakilu, ekonomskom srcu zemlje, no i najvećem narkomiljeu u zemlji, odakle u svijet isplovljavaju tisuće brodova godišnje, među njima i oni u kojima krijumčari sakrivaju drogu.

Naša se javnost sjeća dubrovačkog kapetana Kriste Laptala, zapovjednika jednoga od brodova za prijevoz banana Noboinoga carstva, kojega je grčko pravosuđe 2008. godine zatvorilo na 16 mjeseci i potom ga oslobodilo, uništivši mu život, nepravedno ga optuživši da je mogao znati i znao za drogu sakrivenu u jednoj od tisuća paleta s bananama u hlađenom prostoru na golemom brodu.

Do sazivanja izbora, sudjelovanje Daniela Noboe u političkom životu zemlje bilo je ograničeno na parlament, gdje je bio dijelom opozicije sadašnjem predsjedniku. Na početku predsjedničke kampanje, vjerojatnost da će mladi poduzetnik postići dobar rezultat bila je gotovo nikakva. Ispitivanja javnoga mnijenja smještala su ga na sedmo mjesto na popisu, sa samo četiri posto podrške. Iznenadio je u prvom krugu izbora, kad je osvojio 23 posto i zauzeo drugo mjesto. Kampanju je obilježilo nasilje: uoči prvoga kruga ubijen je predsjednički kandidat Fernando Villavicencio, a kandidati su od tada u javnosti nosili zaštitne prsluke. No izbori su protekli bez incidenata.

Promatrači smatraju da je pobjedi Daniela Noboe pridonio njegov smiren i uvjerljiv nastup u medijima, pogotovo u jedinom održanom televizijskom sučeljavanju dvoje kandidata. Tako mladi Noboa ispunjava predsjedničke ambicije svoga oca, koji nikad nije uspio zasjesti u predsjedničku palaču Carondelet.

Grupa Noboa multinacionalni je konglomerat uglavnom za izvoz banana, s poduzećima u zemlji i inozemstvu. Daniel je završio studij na Harvardu. Obavljao je razne dužnosti u očevim poduzećima i bio u upravnom vijeću grupe. U parlament je izabran 2021. U posljednju je imovinsku karticu upisao u svibnju da ima manje od 700.000 dolara na računu, kuću od 1,5 milijuna dolara, stambeni kredit od 800.000 dolara i nešto malo dionica. A za kampanju je, kaže, potrošio svojih vlastitih 190.000 dolara, gotovo polovinu svote koju je prikupila stranka. Očeve pare nigdje se ne spominju.

Bit će predsjednikom do 2025. godine. Ovi su izbori, naime, bili interkalarni i birao se predsjednik za razdoblje kad bi Lassu istekao mandat. Noboa je već najavio i kandidaturu na tim, idućim izborima. Stoga će vjerojatno voditi umjerenu politiku, pokušavajući ne zamjeriti se previše lijevom centri i ljevici, kako bi punu vlast mogao razviti u idućem, punom mandatu.

Svijet

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više