Novosti

Politika

Superizborni supertroškovi

Neke od političkih stranaka željele bi preuzeti vlast i voditi ekonomsku politiku, ali imaju velikih problema s vlastitim financijskim dubiozama

Large intrigator  tamara

Vječni problem s naplatom članarine – SDP (foto Slavko Midžor/PIXSELL)

Protekla superizborna godina bacila je stranke u velike troškove. Tolike da su neke od njih 2024. zaključile s minusom. Prema godišnjim financijskim izvještajima, koji su ovih dana objavljeni na stranicama Državnog izbornog povjerenstva, lanjsku listu "gubitaša" s oko 1,2 milijuna eura manjka predvodi SDP, a slijedi ga vladajući HDZ s gotovo milijun eura minusa.

SDP-ov izvještaj pokazuje kako su prihodi te stranke 2024. iznosili 4,6 milijuna eura, što je bilo više nego 2023. godine, ali su im istodobno porasli rashodi i na kraju dosegnuli gotovo 5,8 milijuna eura. Stranka na čelu sa Sinišom Hajdašem Dončićem dugove vuče od ranije, pa je zbog provedbe izbornih kampanja bila primorana podignuti dva kredita. Na ruku SDP-ovcima ne ide što stranka potražuje više od 1,9 milijuna eura za članarine i članske doprinose te na ime naknada za vijećnike u jedinicama lokalne samouprave.

SDP je od donacija u 2024. ostvario 221.348 eura, što je također većinom potrošeno na kampanje, dok im je za redovni rad u istom razdoblju donirano 13.443 eura. Najveće iznose, od po 2.000 eura, u tu su svrhu donirali SDP-ovci s riječkog područja: Željko Jovanović, Sandra Krpan, Goran Palčevski i Saša Đujić.

HDZ, koji je ranijih godina poslovao stabilno s viškovima, lani je imao prihode od 8,7 milijuna eura, ali su rashodi narasli na čak 9,7 milijuna eura. No HDZ će manjak pokriti zahvaljujući viškovima iz ranijih godina. Iz financijskih izvještaja može se iščitati da je stranka Andreja Plenkovića ostvarila i značajan rast donacija – sa 62.305 eura u 2023. godini, lani su porasle na 893.626 eura. Također se dominantno radi o izbornim donacijama, dok su one redovne iznosile 89.563. Najveći donatori tu su bile firme VB Automobili i Impol-TLM, koje su stranci uplatile po 10.000 eura.

Most je pak lani zabilježio minus od 186.595 eura, a s manjkom su "poslovali" i GLAS, IDS, Hrvatska stranka umirovljenika, DOMiNO Marija Radića te Nova ljevica Ivane Kekin. Većina će ih gubitke također podmiriti viškovima iz prethodnih godina te sredstvima koja će dobiti iz državnog proračuna.

Naime, iznosi koje stranke dobivaju za redovito financiranje proporcionalan je broju zastupnika u tijelima na lokalnoj i državnoj razini, a iz Gonga podsjećaju da će im na račun leći i povrat dijela troškova kampanje.

"S obzirom na to da su u 2024. održana tri izborna ciklusa, očekivano je da su i troškovi stranaka drastično porasli. One koje su dobile mandate u novom sazivu Sabora nastavit će primati sredstva za redovito financiranje, te će njihove bilance izgledati drugačije u godinama kada nema izbora. U 2025. će biti provedeni lokalni izbori, što će sigurno i za ovu godinu povećati njihove troškove", dodaju iz te udruge.

S druge su strane, višak u 2024. iskazali su HSLS, HDS, HNS, Možemo, stranka Dalije Orešković, Centar i Domovinski pokret, pri čemu je partija Ivana Penave lani ostala u plusu od 26.627 eura. U taj se iznos računaju i sredstva koja su im sjela na račun na ime bivših članova, u međuvremenu prebjeglih u DOMiNO, stranku koja je lani pozajmila 65.000 eura od Radićeve tvrtke Filir.

Mario Radić je za 24 sata izjavio kako vjeruje u svoje projekte te da zato ne žali uloženi novac. "Ja sam i predsjednik stranke i odgovorna osoba Filira. Posjest ću njih dvojicu negdje i dogovorit ćemo se, valjda me Radić neće prevariti", ispalio je.

U plusu je "poslovala" i većina manjinskih zastupnika: Vladimir Bilek, Armin Hodžić, Robert Jankovics i Veljko Kajtazi. Za to vrijeme Furio Radin i SDSS u istom izvještajnom razdoblju bilježe minuse od 94.633, odnosno 38.086 eura.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više