Besplatni medicinski pregledi, fotografisanje političara na maturama, jednokratna pomoć iz javnog budžeta, povećano zapošljavanje, preuranjena i funkcionerska kampanja, nebalansirano izvještavanje medija i brojni drugi primjeri manjkavosti uočeni su i u protekla dva mjeseca, tik pred početak kampanje za lokalne izbore u Bosni i Hercegovini. Kampanja za izbore, koji će se održati 6. oktobra, u toku je od 6. septembra: za 3.342 pozicije kandidovalo se 26.089 ljudi, 25.703 kandidata za odbornice i odbornike te 386 kandidata za prve ljude opština i gradova. Pravo glasa imaju 3.400.204 osobe.
Upravljanje integritetom izbornog procesa ne žele da preuzmu ni Ured visokog predstavnika (OHR) koji je nametnuo izmjene Izbornog zakona ni Centralna izborna komisija (CIK), barem ne u punom kapacitetu. O tome svjedoče analize nadzora preuranjene i funkcionerske kampanje koje su pripremili Transparensi internešnel u BiH (TIBiH) i Koalicija Pod lupom. Dva mjeseca pred kampanju uočeno je preko 2000 zloupotreba javnih resursa, preko 710 izbornih nepravilnosti, utrošak najmanje 317 miliona eura u jednokratne pomoći i infrastrukturne radove, a posebno treba napomenuti i netransparentnost Centralnog biračkog spiska. Iako je indirektna kupovina glasova kroz pružanje jednokratne pomoći građanima zakonom zabranjena, još niko nije sankcionisan. Iz ove zabrane izuzete su samo redovne budžetske subvencije, ali je CIK zauzeo stav da su sve subvencije redovne ako se "isplaćuju iz stavki planiranih budžetom", tako da je teško očekivati da će bilo ko biti sankcionisan ako se ova praksa nastavi, upozorava TIBiH. Od raspisivanja izbora CIK je od njih i drugih subjekata zaprimio ukupno 70 prijava za zloupotrebu javnih resursa, od kojih dobar dio još nije riješen, a izrečene su samo dvije sankcije i to za zloupotrebu sredstava komunikacije. Zbog svega su iz TIBiH još u julu zatražili autentično tumačenje od OHR-a, iz kojeg su istakli da tumačenje zakona spada u nadležnost CIK-a.
- Iako ne smatramo da institut autentičnog tumačenja treba koristiti u demokratskim sistemima, podsjećamo i da su izmjene Izbornog zakona nametnute i da nisu usvojene kroz demokratske procese i javne diskusije, zbog čega bi OHR trebao da pokaže minimum odgovornosti da se osigura njihovo adekvatno tumačenje i primjena. U suprotnom se otvara prostor za neprimjerene uticaje na proces primjene zakona i na proizvoljno tumačenje ovih odredbi, zbog čega su u velikoj mjeri obesmišljene i nisu postigle svrhu - kaže Ivana Korajlić, izvršna direktorica TIBiH.
Koalicija Pod lupom uočila je preko 710 nepravilnosti u izbornom procesu u periodu od 22. jula do 1. septembra. Najveći broj nepravilnosti se odnosi na zloupotrebu javnih sredstava i resursa (223 slučaja) i nepravilnosti pri formiranju biračkih odbora (210 slučajeva). Ostale se odnose na: preuranjenu izbornu kampanju (93 slučaja), propuste u radu lokalnih izbornih komisija (67 slučajeva), nepravilnosti u radu medija (39 slučajeva), pritiske na birače (24 slučaja) i različite druge oblike izbornih nepravilnosti (54 slučaja). Do sada je identifikovano da 30 političkih subjekta krši izborna pravila. Iz Koalicije upozoravaju na veliki broj nepravilnosti koje se odnose na formiranje biračkih odbora. Zabilježen je čak 181 slučaj gdje postoji sumnja na stranačku infiltraciju na pozicije predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora, koji prema posljednjim izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH ne smiju biti povezani sa strankama. "Postaje očigledno da političke stranke nemaju namjeru odustati od apsolutne kontrole biračkih odbora bez obzira na jasna izborna pravila. Mehanizam koji im omogućava manipulaciju izbornim rezultatima je još uvijek aktivan, i vidimo, iz do sada obrađenih slučajeva, da se na listama kandidata nalaze stranački ljudi koji su bili prethodno kandidati na izborima ili članovi biračkih odbora ispred stranke, ili stranački aktivisti ili čak članovi uže porodice onih koji ulaze u izbornu utrku", navode iz Koalicije.
Dva će kandidata izbornu utrku voditi iza rešetaka. Riječ je o Strahinji Baševiću, v. d. direktoru Šumskog gazdinstva Romanija, kandidatu za načelnika u opštini Sokolac (RS), i Ibru Berilu, načelniku općine Trnovo (FBiH). Baševiću je Okružni sud u Istočnom Sarajevu odredio pritvor u trajanju od mjesec dana zbog istrage o zloupotrebi službenog položaja i ovlašćenja od februara do aprila 2020. u Javnom preduzeću Šume Srpske, čiji je bio direktor. Bašević je trenutno poslanik u Narodnoj skupštini RS-a, a istovremeno je kandidat za načelnika opštine Sokolac. Sudeći prema Izbornom zakonu BiH, mogao bi dočekati i početak budućeg mandata (ako ga osvoji), a da ne izgubi prethodni. Prema pojašnjenju CIK-a, tek pravosnažna presuda s kaznom zatvora u trajanju od šest mjeseci ili duže omogućila bi CIK-u da proglasi prestanak mandata.
Na hapšenje Strahinje Baševića reagovao je kolektiv Šumskog gazdinstva Romanija, jer se – tvrde radnice i radnici – radi o "montiranom političkom procesu". Oglasio se i SNSD o hapšenju četiri direktora šumskih preduzeća u RS-u koji su kadrovi ove stranke. Optužili su Okružno tužilaštvo Istočnog Sarajeva i tužiteljicu Јasminu Habul da kriminalizuju isključivo ljude iz SNSD-a. "Ovdje je riječ o klasičnom miješanju politike u pravosuđe, a sve sa namjerom da se naruši integritet SNSD-a i izborni rezultat", tvrde.
Kampanju iza rešetaka vodit će i Ibro Berilo, načelnik općine Trnovo. Pritvor je predložen zbog opasnosti od uticaja na svjedoke, prikrivanja dokaza i ponavljanja krivičnog djela te opasnosti da bi njegovim boravkom na slobodi moglo doći do uznemirenja javnosti. On se tereti da je na poklon dobio apartman u aparthotelu Aroma na Bjelašnici, jer je pogodovao vlasniku da na državnom zemljištu izgradi ovaj objekat. Navodno je sa općinskim saradnicima mijenjao regulacione planove u korist investitora da bi gradili objekte na Bjelašnici, na državnom zemljištu koje je pod privremenom zabranom raspolaganja, a zauzvrat je primao poklone zloupotrebljavajući položaj. Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) zatražila je od građana na čije je ime upisana imovina koju je Berilo "stekao" da se sami jave. "Na Bjelašnici se već godinama šuma bespravno siječe i nelegalno se gradi. Urbanističke dozvole mijenjale su se u korist investitora radi gradnje objekata na državnom zemljištu, vršila se namjerna parcelizacija da bi općina Trnovo bila ta koja daje saglasnost za gradnju, a ne prve komšije", komentarišu iz magazina Žurnal.
Dok se čeka reagovanje CIK-a na zloupotrebe resursa u preuranjenoj kampanji, vodi se ubrzana funkcionerska kampanja. O tome će tek biti podnesen izvještaj, no ostaje pitanje da li će pravosuđe opet čvrsto postaviti ruke ispred očiju i ugroziti integritet izbornog procesa.