Više od pola stoljeća od smrti pjesnika Grigora Viteza, sisački pisac Đuro Maričić objavio je njegovu monografiju, koja na 300 stranica donosi vjeran portret ovog poznatog književnika.
- Monografija Grigor Vitez sadrži moje napise i naučne radove o tom slavnom pjesniku za djecu i odrasle, uz kratke dodatke s eminentnog naučnog skupa u njegovu čast. Također, u njoj sam prikazao značaj onomatopeje u naslovu pjesme ‘Kako živi Antuntun’, a uvrstio sam i kratku studiju o jeziku kojim je pisao Grigor Vitez. U monografiji sam predstavio i izbor iz cijelog njegovog stvaralaštva, uz biografiju i bibliografiju, zaključno s mojom pjesmom posvećenom Grigoru - kaže Đuro Maričić, i navodi da je ovo prva monografija ovog književnika te vrste.
U knjizi se nalaze i brojne fotografije iz života Grigora Viteza, nastale u raznim prilikama; u porodičnom krugu, na poslu, s nastupa folklorne grupe, kao i one tokom života u partizanima. Prikazani su i izgled njegove skulpture, crtež rodne kuće, te fotografije njegovih pisama učenicima škole u Žabnu, s kojima je održavao prijateljske odnose, a koje su u vlasništvu Jerka Barišića. Tu su i fotografije iz pododbora SKD Prosvjeta iz Okučana, koji čuva sjećanje na slavnog zemljaka, zahvaljujući zalaganju Nikole Lončarevića.
- Neetički odnos pojedinih antologičara i pjesnika prema sjajnom pjesniku Vitezu, koji su zanemarili njegov značaj u antologijama hrvatske dječje poezije, ponukao me je da se upustim u ovu veliku avanturu, braneći time ljudske vrijednosti i visoku vrijednost Grigorovog stvaralaštva - navodi Đuro Maričić.
- Nema sumnje, Grigor Vitez je, nakon Jovana Jovanovića Zmaja, najveći pjesnik za djecu južnih Slavena. On je oživio našu učmalu poeziju za djecu. Njegovom pojavom došlo je do prijeloma u toj vrsti stvaralaštva te je ono poprimilo sasvim drugi karakter, osvježen u svakom pogledu. Iako mu je poezija pretežno vezana za dijete i prirodu, istovremeno je i urbana - zaključio je Đuro Maričić.