Novosti

Filmska kritika

Ljubav i zakon

Goran Stolevski, "Domaćinstvo za početnike" (2023.): Priča o pomaknutoj obitelji koja zahvaljujući toleranciji spaja niz raznovrsnih pojedinaca

Large filmska

Vjenčanje kao nužno zlo

Goran Stolevski rođen je u Makedoniji, u tinejdžerskim danima preselio se u Australiju i tamo završio studij filmske i televizijske režije te snimio sijaset kratkih filmova (od kojih je ipak najpoznatiji onaj realiziran u jednokratnom angažmanu u makedonskoj kinematografiji, "Bi li je pogledao", uvršten u glavne programe uglednih festivala Sundance i Clermont-Ferrand), da bi u samo dvije godine polučio čak tri dugometražna igrana filma: etnografski vještičji horor "Nećeš biti sam", gej romansu "Tih godina" (primarno ili isključivo australski filmovi) i još aktualno "Domaćinstvo za početnike" (dominantno makedonska koprodukcija s nizom manjinskih partnera među kojima je i Hrvatska). Njegov cjelovečernji horor-debi završio je u glavnom programu Sundancea, a "Domaćinstvo za početnike" u pobočnom programu Horizonti venecijanske Mostre gdje je osvojilo Queer lava, dok se u Chicagu okitilo Srebrnim Q-Hugom. U nas je premijerno prikazano prošle godine na Zagreb Film Festivalu, a odnedavno se nalazi u redovnoj kino distribuciji.

Naslovno domaćinstvo smješteno je u poveću skopsku kuću socijalne radnice Dite (Anamaria Marinca) koja u njoj živi sa svojom ljubavnom partnericom, Romkinjom Suadom (Alina Serban) i njezine dvije kćeri, tinejdžericom Vanesom (Mia Mustafa) i malom Mijom (Džada Selim), a uz Ditu svojevrsna glava kuće je njezin prijatelj Toni (Vladimir Tintor) koji je doveo svog novog dečka, romskog tinejdžera Alija (Samson Selim), a tu su i tri djevojke, čini se, lezbijskih sklonosti.

Kuća bruji poput košnice od mnoštva ljudi i njihovih interakcija, izmjenjuju se stanja veselosti i nervoze, a intonacija tog suživota – zasnovanog na međusobnoj toleranciji raznovrsnih pojedinaca čiji kolektivni dijelovi identiteta pored makedonskog, romskog i gej učešća uključuju još barem albansko i heteroseksualno – zadobiva znatno tamnije tonove kad se sazna da Suada boluje od neizlječive bolesti i da će uskoro umrijeti. Suada zatraži od Dite da joj obeća da će posvojiti njezine kćeri, a da bi se to moglo ostvariti pred licem zakona, Dita se mora vjenčati s muškarcem, pri čemu je logični prvi izbor Toni, koji time nije nimalo oduševljen. Paralelno s tim problemom prisutan je i onaj mladalačkog buntovništva Vanese koja tendira pobjeći kako bi se udala za romskog vršnjaka, a i odnos Tonija i Alija pun je previranja.

Redateljski, Stolevski je na visini zadatka. Njegova kamera iz ruke odlično se snalazi u prostorima kuće kao doma velike neformalne obitelji u takoreći stalnom većem ili manjem pokretu, sve je puno tjelesne i verbalne dinamike, pri čemu većina likova biva dostatno profilirana. Odličan je kontrapunkt između gotovo uvijek smirene Dite i dominantno napetog Tonija, a dojmljivu aromu prinose Ali, Vanesa i Mia. Jedno od zaštitnih imena tzv. rumunjskog novog vala, Anamaria Marinca, potvrđuje svoj zasluženi ugled, a pravo je otkriće sjajni naturščik Samson Selim koji svom liku Alija daje veliku dozu živopisnosti.

Živopisnost je možda i najbolja riječ za opis velike pomaknute obitelji pod jednim krovom, što je situacija koja načelno odgovara onoj u slavnom klasičnom filmu Franka Capre "U grob sa sobom ništa ne nosiš", a može se reći i da Stolevskog s Caprom veže nesporni humanizam, ne toliko različite vrste kao što bi se na prvi pogled moglo pomisliti. Scenaristički, odnosno dramaturški, "Domaćinstvo za početnike" pati od ponešto općih mjesta, pogotovo u emotivno povišenim scenama, ali ta primjedba bitno ne umanjuje pretežnu originalnost filma i izrazitu solidnost njegove izvedbe. Nesumnjivo, jedno je to od svježijih ostvarenja zadnjih godina na postjugoslavenskim kino prostorima.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više