U grčkim vodama 13. lipnja potonuo je brod s oko 750 migranata. Utopilo se najmanje 78 osoba, 500 ih nije pronađeno. Istraga BBC-ja pokazala je da su vlasti znale da je brod prethodno satima plutao na istom mjestu, da su mu drugi brodovi priskakali u pomoć i da je poslan poziv za pomoć. Koja je službena verzija događaja?
Službene verzije još uvijek nema, umjesto toga vlasti neprestano dodaju nove elemente, koji su pritom međusobno kontradiktorni. U početku su primjerice tvrdili da prisustvo broda uopće nije bilo registrirano, onda su negirali kako su bila dva pokušaja da se brod odšlepa, pa su kasnije priznali da se to dogodilo. Umjesto da izađu s objašnjenjem, neprestano ga pokušavaju prilagoditi novim otkrićima i smišljaju protuargumente za svaki novi dokaz koji se pojavi u javnosti. Konačnu službenu verziju dakle još uvijek čekamo.
Koliko je za ovakve nesreće odgovorna grčka vlada, a koliko EU?
Problem je prije svega evropska politika azila, a onda i način na koji je države članice implementiraju. Grčka tu politiku neosporno implementira na vrlo grub način, radi jako puno pushbackova, naročito nakon ožujka 2020., kada je Turska izbjegličko pitanje počela koristiti kao političko oružje prema EU-u.
Dijelom potaknut i ovakvim tragedijama, u travnju je Evropski parlament izglasao novi paket zakona o migracijama, o kojemu se sada pregovara s Evropskim vijećem. No u pitanju je izrazito licemjeran prijedlog jer on samo potvrđuje dosadašnji pristup u smislu procedura za dobivanje azila, profiliranja i odvraćanja umjesto da se implementira sve ono što već postoji u međunarodnom pravu o azilu.
Koja je uloga Frontexa u ovakvim nesrećama?
Iako je Frontex agencija s mandatom da nadzire granice, a ne da izvodi operacije pronalaženja i spašavanja, on je u ovom posljednjem slučaju imao informacije da bi se mogla dogoditi nesreća i bio je dužan o tome obavijestiti grčke vlasti. Prethodni šef Frontexa Fabrice Leggeri bio je prisiljen otići jer se pokazalo da je znao da se događaju pushbackovi i da se na evropskim granicama krše temeljna prava.
Tek treba vidjeti kako će se oko toga postaviti novi direktor Hans Leijtens. Iako nije zadužen za donošenje i provođenje politike azila i postupa po odlukama Komisije, Frontex je najveća EU agencija s najvećim budžetom i kao takav ima svoju ulogu jer je dio evropskog pravnog sustava.