Novosti

Društvo

Kupujmo ćirilicu

U parku u centru Banje Luke gradonačelnik Stanivuković unatoč protivljenju građana forsira izgradnju instalacije sastavljene od ćiriličnih slova. Ona se zadužbinarima prodaju na netransparentan i dubiozan način

Large internacionala ljupko

Raskopavanje i ćirilizacija zelene površine (foto Ljupko Mišeljić)

Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković predstavio je ideju Ćiriličnog parka početkom februara ove godine. Na postojećoj zelenoj površini parka Kupusište smještenog u centru grada naći će se – tvrdi gradonačelnik – trideset prostornih instalacija. Oblici azbučnih slova bit će posuđeni za scenske objekte koji navodno podržavaju igru djece te kao osnova za samostojeće intervencije u prostoru koje će biti postavljene na betonskim postamentima prečnika tri metra. 

Stanivuković je krenuo u izmjene regulacionog plana, da bi prema tim izmjenama u tom dijelu parka osvanuo soliter. Nakon brojnih kritika, prijedlog regulacionog plana je povučen, a na tom mjestu isplaniran prostor za školu ili vrtić. No, radovi na Ćiriličnom parku počeli su prije nego je izmjena novog regulacionog plana usvojena. Gradska uprava tvrdi da im građevinska dozvola ne treba, jer je riječ o održavanju parka za koje je potrebno imati samo lokacijske uslove.

Izmjene Regulacionog plana nisu ni dostavljene u Mjesnu zajednicu Centar 1, na čijem se području nalazi budući park, a javna rasprava biće organizovana kad se skupe prijedlozi građana, zajednica etažnih vlasnika, preduzeća i drugih tamošnjih subjekata. U kojoj će fazi tada biti radovi koji treba da završe za trideset dana, to je glavno pitanje. "Parazitska arhitektura" ne sviđa se stanarima koji žive u okruženju Kupusišta, kao ni bilo koja intervencija u zelenoj oazi, no bageri već više od sedam dana ne prestaju s prekopavanjem parka. Prema tvrdnjama gradske uprave, radovi treba da budu završeni pred početak izborne kampanje ili najkasnije do lokalnih izbora početkom oktobra. Pri početku pripremnih radova stanari okoline Kupusišta tražili su sastanak sa gradonačelnikom.

Umjesto prijema u gradskoj upravi, gradonačelnik se pojavio na lokaciji s namjerom da se upozna sa dinamikom radova. Okružen ogorčenim građanima Stanivuković je uzvikivao: "Smeta vam Ćirilični park?", "Hoćete da kažete da je ova zapuštena površina već sada park?", potom utvrdio da će novi Ćirilični park biti izgrađen. "Sjetimo se priče našeg velikog pisca Ive Andrića. Kada je građena Ćuprija na Drini ljudi su htjeli da ostane skela. Šta bismo mi danas da je ostala skela?" zaključio je Stanivuković i potom krenuo u obilazak Kupusišta.

U saopštenju gradske uprave naglašava se da gradonačelnika čudi kako uopšte postoje protivnici ove ideje. "Ovo je park i muzej na otvorenom. Dakle, sve ostaje isto uz jednu stazu širine 1,6 metara uz koju dolazi 30 ćiriličnih skulptura od prirodnih materijala i uklopljenih u ambijent. Ostaje svako drvo i sadimo dodatna, ostaju klupe i dodajemo nove", kazao je gradonačelnik. Prema njegovim riječima, skulpture su radili banjalučki umjetnici i svako slovo moglo je da bude kupljeno od strane zadužbinara. "Slova će biti kao rekviziti, odnosno svako slovo će biti zanimljivo za dječju igru. I ko god dođe u Banju Luku moći će vidjeti naša prelijepa ćirilična slova, dakle čuvamo naše pismo. Znači, u ovom parku je toliko sabrano dobro, da me čudi da bilo ko nije za ovo", kaže Stanivuković.

Netransparentnost u raspolaganju gotovim novcem, fiktivni pečati i priznanice fiktivnog Saveza mladih koji prividno stoji iza skupljanja novca, cijena instalacije u obliku slova koja je varirala od pet do šest hiljada eura – sve je to već bilo predmet pisanja medija. Novinarka portala Žurnal Žana Karić Gauk vodila je razgovor sa Vedranom Francuzom, savjetnikom gradonačelnika koji stoji iza akcije prodaje instalacija fizičkim i pravnim licima koja će biti zadužbinari novog parka. "Ostalo je još deset slova, 20 smo prodali. Slova su ručni rad i koštaju 10.000 KM. Radi ih firma Procesno iz Trna. Na njih se može postaviti pločica sa imenima kupaca ili neka šifrirana poruka. Sada ćemo ići prema privatnicima i pravnim licima pa se nadamo da ćemo za mjesec, dva sve prodati. Možete plaćati gotovinski i žiralno. S obzirom na to da sve ide preko Saveza mladih, u slučaju žiralnog plaćanja doplaćujete još oko 1.000 KM. Niko nam dosad nije tražio račun, ali računali smo i na tu opciju. Ako ide žiralno, možete sklopiti ugovor sa Savezom mladih pa vam oni daju neku priznanicu s pečatom. Ako ide gotovinski, onda vam i ja, inače sam savjetnik gradonačelnika, mogu s njima vidjeti nešto s pečatom", rekao je Francuz krajem marta, a objavio Žurnal. Okružno javno tužilaštvo tada je izvijestilo Žurnal da nije formiralo predmet u ovom slučaju i da se po službenoj dužnosti ne planira baviti zakonitostima ovog slučaja.

Ipak, krivičnu prijavu podnijela je početkom ovog mjeseca Jelena Trivić, predsjednica opozicionog Narodnog fronta, zbog postojanja sumnje da je protivpravno prikupljeno 150  hiljada eura za gradonačelnika, njegove savjetnike i partnere. "Stanivuković omogućava svom savjetniku Vedranu Francuzu da na memorandumu Grada, bez protokola i datuma i sa zloupotrebljenim pečatom pošalje inicijativu za izgradnju Ćiriličnog parka kojom instruiše potencijalna fizička i pravna lica da kupovinu jednog slova mogu izvršiti uplatom 10.000 KM u gotovini, odnosno 11.700 KM žiralno. I to na način da se uplate vrše na žiro račun Udruženja građana Savez mladih Banja Luka, a ne na račun Grada", tvrdi Trivić. Ona napominje da Savez mladih vodi uposlenica Gradskog odbora Partije demokratskog progresa, čiji je član i banjalučki gradonačelnik. 

Nezadovoljni i ogorčeni građani krenuli su u akciju prikupljanja potpisa koji su potrebni da se uspostavi Zbor mjesne zajednice. "Dosad smo prikupili preko 240 potpisa samo stanovnika s područja mjesne zajednice Centar 1. Poslije toga ćemo ići na prijedlog Inicijative građana koji će uključiti stanovništvo cijelog grada, kao pravni mehanizam. Mnogi građani dosad su se javili da podrže, dolazili su dok smo prikupljali potpise jer borave u Kupusištu, tako da ćemo s inicijativom imati dobar rezultat u momentu kada budemo mijenjali regulacioni plan u skupštini", kaže Dario Adamov iz Odbora za zaštitu parka.

Odbor ima namjeru da izbori demokratsko učešće građana i građanki u arhitektonsko-urbanističkom planiranju zelene površine naselja u kojem žive ili borave. Uzdaju se u nalaz vještaka šumarske struke koji potvrđuje da je drveće u parku već oštećeno intervencijama, potom u gradsku inspekciju, i na kraju u mogućnost da se park Kupusište vrati u prvobitno stanje, a potom omogući rasvjeta i pristup vodi. Na njihovoj je strani, smatraju, Zakon o lokalnoj samoupravi i Ustav Republike Srpske, akti kojim se štiti demokratsko učešće građana i zaštita životne sredine.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više