Novosti

Kultura

Krleža i njegovo pismo Ristiću

U okviru Dana srpske kulture izvedeno je teorijsko-scensko djelo "Svaki anđeo je strašan", nastalo u produkciji Eurokaza, a temeljeno na analizi Krležinog "divotvelepisma" poslanog književniku Marku Ristiću 1936. godine

Large andjeo 10

S izvedbe teorijsko-scenskog djela "Svaki anđeo je strašan" u SKC-u u Zagrebu (foto Nenad Jovanović)

U okviru Dana srpske kulture i projekta Barbarogenij nadrealizma, u dvorani SKD-a Prosvjeta u Zagrebu je 7. novembra, u suradnji s ansamblom Eurokaz / Eurijal produkcijom, izvedeno teorijsko-scensko djelo "Svaki anđeo je strašan".

Polazište ovog uprizorenja koje je uz diskusiju profesora Predraga Brebenovića s Filološkog fakulteta u Beogradu te Bože Kovačevića obogatio glumački ansambl jeste Brebanovićeva knjiga "Avangarda krležiana" koja, po Kovačevićevim riječima, mijenja paradigmu iščitavanja Krleže i potiče je prema odgovornosti umjetničke inovativnosti najradikalnije vrste i izmješta Krležu u srce evropske avangarde.

Brebanovićev rad zasniva se na analizi Krležinog "divotvelepisma" poslanog književniku Marku Ristiću 2. augusta 1936. To pismo ima neobičan gotovo dadaistički oblik i sadržaj te predstavlja kolaž izrezaka iz dnevnih novina koje su se Krleži našle na stolu, djelujući kao rebus oko prilika u Španjolskom građanskom ratu.

Kustosica Davorka Perić, autorica programa Dana srpske kulture, podsjetila je da je na izložbi "Barbarogenij nadrealizma" izloženo spomenuto pismo koje je osnova Brebanovićevog rada.

- Na osnovu ranijih razgovora kazališni redatelj Branko Brezovec predložio je da se napravi scenska situacija vezana za proučavanje Krležinog pisma - kazala je.

Za motive rada smo pitali i Brezovca.

- Ne osmišljavamo predstave, već radimo iz donesenog materijala, odnosno onoga što nam se nudi u tematskom i provedbenom smislu. Nemamo unaprijed zadanu ideju što bi se trebalo dešavati ili kakvi bi trebali biti prizori, pa je predstava otvorena svakom promišljanju. Predstava je nastala u sklopu našeg festivala Euriala, u produkciji Eurokaza. Publika je više neće gledati u ovom obliku, jer su ovaj put njen sastavni dio bili i teorijski aspekti, odnosno diskusija Brebanovića i Kovačevića, ali će materijal koji se nalazi u predstavi na drugačiji način biti disperziran – istaknuo je Brezovec.

Osim Brebanovića i Kovačevića, u predstavi su učestvovali i Maruška Aras, Borna Baletić, Suzana & Branko Brezovec, Anastazija Debelli, Ena Jagec, Daniel Ljuboja, Dina Puhovski, Mihovil Rismondo i Josip Roša, a autorski tim uz Brezovca činili su Mihovil Rismondo, Stanko Juzbašić, Matija DijanovićMJ, Tomislav Maglečić i Marko Milovac.

Predstava je privukla brojnu publiku, među kojima i predsjednika SNV-a Milorada Pupovca, brojne ličnosti iz svijeta kulture, kao i više učenika Srpske pravoslavne opšte gimnazije "Kantakuzina Katarina Branković" iz Zagreba.

Podsjetimo da Dane srpske kulture, koji se odvijaju od 10. oktobra do 2. decembr,a organiziraju Prosvjeta i SNV uz više partnera, a osim nadrealizma tema ovogodišnjih Dana je i rad proslavljenog dramaturga Duška Kovačevića čije se predstave i filmovi rađeni po njegovom scenariju ovih dana odvijaju i vrte po Zagrebu i drugim hrvatskim gradovima.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više