Sabor je raspravljao o prijedlogu Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske. Ovim zakonom se želi postići optimizacija upravljanja imovinom i ubrzanje aktivacije neiskorištenih nekretnina u vlasništvu države. Osim toga, cilj je smanjenje portfelja takvih nekretnina, što je ujedno novina u ovom prijedlogu zakona. Jedna od bitnih odredbi je decentralizacija upravljanja državnom imovinom prema županijama i gradovima.
Boris Milošević, SDSS-ov saborski zastupnik, navodi da je problematična situacija na terenu u zemljišnim knjigama i katastru. Smatra da bi se knjiženje državne imovine zbog toga moglo odužiti, da će se tražiti previše papirologije te da će resorno Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine biti zatrpano predmetima.
- Što se tiče zakona i javne rasprave, dosta pažnje su privukli planinarski objekti kao dio javne planinarske infrastrukture koju su gradili Hrvatski planinarski savez i planinarske udruge, članice Hrvatskog planinarskog saveza. I danas koriste i održavaju većinu planinarskih objekata. Dobro je da će država ići za tim da se sklopi ugovor o korištenju i održavanju tih planinarskih objekata, bez naknade, na neodređeno vrijeme - rekao je Milošević.
On smatra da je dobro što će sve nekretnine u vlasništvu države, koje su na dan 1. siječnja 2017. bile u naravi škole, domovi, vatrogasni domovi i slično, postati vlasništvo jedinica lokalne samouprave. To je velika promjena s obzirom da je, kako je objasnio Milošević, trebalo po nekoliko godina kako bi gradu ili općini bio darovan neki dom ili zgrada škole. Takvi objekti su, naveo je, bitni za tu sredinu, a država gotovo da ne zna da ta imovina postoji. Prelazak iz državnog vlasništva u općinsko je važan i zbog europskih fondova kroz koje neki objekt može biti revitaliziran.
Ovim prijedlogom zakona je propisana mogućnost raspolaganja nekretninama bez naknade u korist ustanova čiji je osnivač Republika Hrvatska i/ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, a u svrhu ostvarenja projekata od društvenog i gospodarskog značaja, kojima se doprinosi ostvarenju ciljeva planova razvoja jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Prijedlog predviđa i osnivanje osobne služnosti prava uporabe bez naknade u korist organizacija civilnog društva - davanje u zakup nekretnina organizacijama civilnog društva.
- To je sve u redu i to podržavam, ali bih zamolio da se razmotri status Vijeća nacionalnih manjina, savjetodavnih lokalnih tijela koja predstavljaju manjine na lokalnoj razini. Vijeće je po Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina neprofitna pravna osoba i proračunski korisnik. Vijeća često nemaju prostor iako su im to jedinice lokalne samouprave dužne osigurati - naglasio je Milošević.
Iako razumije legitimni interes države da aktivira imovinu koja propada, zastupnik smatra spornim što se daje u zakup ona imovina koja ima teret zabrane raspolaganja do sklapanja međunarodnog sporazuma.
- Opreza radi moram postaviti pitanje, može li država raspolagati s nečim što nije njeno? Jer Republika Hrvatska nije upisana u zemljišne knjige. Što ako sutra zakupac kaže da on neće plaćati zakupninu, ako dođemo do sudskog spora? Osim toga, netko tko možda koristi tu imovinu, ali ima samo miran posjed, ima pravo prvozakupa. Dakle, mirni posjed je posjed koji je najslabije kvalitete i zapravo, netko može zaposjesti tu imovinu i mogao bi steći mirni posjed. Mislim da bi bolje i opravdanije bilo da smo u odredbu stavili da pravni subjekt, koji polaže pravo na tu imovinu, ima pravo prvozakupa - kazao je Milošević.
Ponovo je istaknuo primjer na obali rijeke Une kod Štrbačkog buka. Bez obzira što je država vlasnik nekretnina i objekata na obali, netko ih je zaposjeo i tvrdi da ima pravo na njih.
- Tko tu štiti prirodno bogatstvo države? Kome se treba obratiti da tog uzurpatora potjera ili da se možda odluči drugačije? Ovako ispada da svatko može zaposjesti bilo koju državnu imovinu i praviti se blesav - poručio je Boris Milošević.