Točno četvrt stoljeća navršit će se u četvrtak, 12. studenoga, od potpisivanja Erdutskog sporazuma. Taj je sporazum, izvornim nazivom "Temeljni sporazum o Istočnoj Slavoniji, Baranji i Zapadnom Srijemu", omogućio mirnu reintegraciju tih područja u ustavnopravni poredak Republike Hrvatske i miran završetak rata. Tim povodom Arhiv Srba u Hrvatskoj – SNV organizira konferenciju "Erdutski sporazum 25 godina kasnije: pouke za sadašnjost i budućnost".
Konferencija je podijeljena u tri panela. U prvom će svoj pogled dati sudionici zbivanja i to tadašnji ambasador SAD-a u Hrvatskoj Peter Galbraith, voditelj misije UNTAES general Jacques Paul Klein, tadašnji potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Mate Granić. U tom panelu sudjeluju i Vesna Škare Ožbolt, u to doba zamjenica predstojnika Ureda predsjednika i predsjednica Nacionalnog odbora za uspostavu povjerenja, ubrzanog povratka i normalizaciju života na netom stradalim područjima Republike Hrvatske kao i član navedenog Nacionalnog odbora i tadašnji predsjednik SDSS-a Vojislav Stanimirović.
Drugi panel bit će posvećen znanstvenom diskursu i suvremenim istraživanjima o mirnoj reintegraciji. Sandra Kasunić iz Centra za mirovne studije govorit će o pomirenju i suživotu i dokle smo stigli s mirnom reintegracijom. Izvanredna profesorica s Fakulteta političkih znanosti Ružica Jakešević govorit će o UNTAES-u u 25-godišnjoj perspektivi, a docentica Maja Garb s ljubljanskog Fakulteta društvenih znanosti o vrijednostima mirovnih sporazuma.
Posljednji panel posvećen je mirnoj reintegraciji i suvremenim odnosima Hrvata i Srba. Na njemu će sudjelovati ministar vanjskih i europskih poslova Hrvatske dr. Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih poslova Srbije Nikola Selaković, veleposlanik UN-a Kai Eide i predsjednik SNV-a i SDSS-a, saborski zastupnik dr. Milorad Pupovac.
Konferencija počinje u četvrtak, 12. studenoga, u 15 sati, a bit će organizirana putem zoom platforme. Zainteresirani novinari za praćenje konferencije mogu se registrirati na adresi elektroničke pošte erdut.konferencija@gmail.com gdje će dobiti šifru za zoom.