Na sjednici pakračkog Gradskog vijeća, koja je održana 8. ožujka, raspravljalo se o dodjeli javnih priznanja povodom Dana grada, a jedno od njih je i ‘Pečat Grada Pakraca’. Kako stoji u Statutu, riječ se o priznanju koje se dodjeljuje fizičkim ili pravnim osobama za osobit doprinos u duhovnom i materijalnom razvoju Grada. Upravo za ovu nagradu bio je predložen Ivan Hiti, pripadnik HV-a, koji je 1992. godine, usred ratnih dešavanja na tom području, rukovodio operacijom spašavanja kulturne baštine iz Vladičanskog dvora u Pakracu. U trenutku kada se ta odluka trebala izglasati, došlo je do razilaženja među vijećnicima i rasprave da li je Hiti uistinu dobar izbor.
- Nadao sam se da će gospodin Hiti dobiti ovo veliko priznanje Grada Pakraca zbog svoje uloge u spašavanju najvrjednijeg kulturnog blaga te da ćemo se barem na simboličan način odužiti čovjeku koji je imao toliko hrabrosti i mudrosti u tim vremenima – kazao je u razgovoru za ‘Novosti’ Nikola Ivanović, vijećnik iz redova srpske manjine.
Ivanović je pojasnio kako su Klub HDZ-a i nezavisni vijećnici istaknuli da Hiti nije dostojan nagrade zbog svojih izjava medijima i u dokumentarnom filmu Branka Lazića ‘Biti ili ne, Ivan Hiti’ koji je nedavno prikazan na festivalu dokumentarnog filma ZagrebDox.
Kako kaže Ivanović, jedan od vijećnika, koji je bio svjedok dešavanja 1991. i 1992., iznio je kontradiktorne informacije koje su unijele pomutnju među okupljene. Taj vijećnik smatra da se prenaglašava uloga Ivana Hitija te je kazao kako nije točno da je državni vrh u veljači 1992. naredio uništenje biblioteke, jer je on kao lokalni komandant imao naredbu da spriječi bilo kakvo uništavanje Vladičanskog dvora.
- Na sinoćnjoj sjednici sam se nekoliko puta javljao za riječ te sam istaknuo da je spašavanje biblioteke, dijela slika, namještaja i drugih vrijednosti iz Vladičanskog dvora civilizacijski čin i da se zbog toga ponosim gospodinom Hitijem, kao i činom svih onih koji su sudjelovali u toj akciji, a posebno da se ponosim Pakračanima koji su sačuvali ovo blago tokom najtežih mjeseci 1991. i pomogli u njegovom transportu 1992. godine. Nekoliko puta sam istaknuo i da se Grad Pakrac treba ponositi ljudima koji su u ludim vremenima imali mudrosti da rade na očuvanju kulturne baštine kao i da Grad mora raditi na promociji ove akcije – kazao je Ivanović.
Pored Ivanovića, za dodjelu priznanja Hitiju glasalo je još dvoje vijećnika SDP-a. Protiv dodjele je bilo ukupno 10 vijećnika, što nezavisnih, što iz redova HDZ-a i SDP-a, dok je suzdržanih bilo dvoje.