Novosti

Društvo

I dalje traje borba za destigmatizaciju naše zajednice

U okviru Malogospojinskih dana u Pakracu je otvorena etno soba kao rezultat rada Dalibora Harambašića koji je sakupio 120 eksponata, prije svega ručnih radova, oruđa i alatki s pakračkog područja

Large pakrac3

Uzvanici na svečanoj akademiji (foto Nenad Jovanović)

U okviru Malogospojinskih dana u Pakracu, koji se održavaju u danima prije crkvenog praznika Male gospojine od 16. do 21. septembra u organizaciji VSNM Grada Pakraca i pododbora Prosvjete Pakrac-Lipik, u gradskoj vijećnici održana je svečana akademija povodom krsne slave Vijeća. Tom prilikom predstavljene su aktivnosti Vijeća i srpskih organizacija u gradu, održano predavanje profesorice Aleksandre Kučeković "Sakralna baština pakračko-lipičkog kraja" o nastanku, obnovi, ali i nestanku crkvene baštine pakračko lipičkog kraja, te podijeljena priznanja uz prigodan kulturno umjetnički program.

- Veselimo se svemu što je naše a što želimo podeliti s drugima. Naša etno soba u Srpskoj kući je svedočanstvo naše prošlosti, dosta bolno, pošto je osiromašeno. Možemo zamisliti kako bi, da se neki događaji nisu dogodili, etno izložba mogla i trebala izgledati. Volela bi da Srpska kuća bude bogatija i s decom koja će se tamo okupljati i imati zanimljive sadržaje – kazala je zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov.

- Malogospojinski dani nastavak su naše težnje da se predstavimo javnosti i pokažemo tko smo i što smo. Pomogli smo u krečenju područja oko nekadašnjeg spomenika u Kamenskoj i provođenju projekta "Tišina koja srušila spomenik" koji je prepoznat i u Evropi, održavali smo radne akcije oko spomenika i društvenih domova, predstavljali srpsku zajednicu na brojnim događanjima, organizirali proslavu Svetog Nikole s puno djece, priredili posluženja pred crkvama i u crkvištima za velika crkvene praznike, sjećamo se NOB-a, organiziramo komemoracije za krvavi avgust 1942… Od porodice Petrović iz Novog Sada dobili smo plac u centru Kusonja pa imamo mjesto za buduće projekte - nabrojio je neka od postignuća

Dragana Jeckov (Foto: Nenad Jovanović)    

požeško slavonski dožupan Nikola Ivanović i složio se s Draganom Jeckov oko provođenja programa kojima bi se djeca više zainteresirala za ono što se događa u zajednici.

- U Pakracu djeluje i nastava srpskog jezika po modelu C te nastava pravoslavnog vjeronauka pa bismo voljeli vidjeti veću zainteresiranost za ovu aktivnost - rekao je i dodao da se od proljeća ove godine i u Pakracu provodi SNV-ov projekt "Od vrata do vrata" kojim se omogućava da stariji i bolesni odu do Pakraca i Požege do bolnica, trgovina i drugih službi.

Naglasio je da pododbor Prosvjete i Vijeće u suradnji s etnologom Milošem Rašićem priprema trajnu zaštitu nematerijalne baštine Srba tog kraja - krivog kola i tarabana. Kazao je i da pododbor godišnje ima 30 nastupa.

Uz podršku SNV-a i zastupnika SDSS-a osigurana su sredstva za uređenje društvenog doma u Kraguju, što je izuzetno važno jer nedostaje podrška lokalnih vlasti, kao i da se u Srpskoj kući pripadnici zajednice okupljaju i druže.

– Moram istaknuti da i dalje traje borba za destigmatizaciju naše zajednice. Volimo ovaj grad i županiju, radimo za njih i predstavljamo ih u najboljem svijetlu, ali želimo biti prepoznati, vidljivi i uključeni - zaključio je Ivanović.

U okviru Malogospojinskih dana otvorena je i etno soba kao rezultat rada Dalibora Harambašića i njegovog tima koji su vrijedno sakupljali eksponate, iako se u selima Bučja i istočnije od Pakraca nije moglo puno toga pronaći, ali je narod ipak nešto sačuvao. Voditelj projekta Harambašić, rodom iz pakračkog kraja, inače profesor u Gradiški u BiH, istaknuo je da je formiranje sadašnje zbirke u saradnji sa SNV-om, Ministarstvom kulture i Upravom za dijasporu u Vladi Srbije trajalo godinu dana.

– Zbirka predstavlja ostatke materijalne kulture Srba, primarno pakračko-lipičkog kraja, ali rubnih područja. Skupili smo oko 120 eksponata koji su predstavljali dio života tadašnjeg stanovništva; najviše je ručnih radova, ali imamo i oruđa i alatke. Obišli smo cijelo područje i izradili fotografije autohtonih kuća, starih do 150 godina. U cijeloj karijeri prosvjetnog radnika, ovo što sam radio bio mi je najljepši posao. Zahvaljujem svim dragim ljudima koji su otvorili vrata svojih kuća i pomogli nam da se zajedno dotaknemo prošlosti u očima i srcima svih njih - kazao je Harambašić i podsjetio na viševjekovno prisustvo Srba i pravoslavne crkve u Pakracu, te na gradnju vladičanskog dvora i više crkava u gradu.

S otvorenja etno sobe (Foto: Nenad Jovanović)

Dejan Drakulić je kazao da su iz Zajedničkog veća opština u Okučane i Pakrac donijeli po 25 paketa sveski i školskog pribora za djecu koja pohađaju pravoslavnu vjeronauku, kao i po devet torbi, po šest za prvake i po tri za starije učenike kao mali znak pažnje, da djeca čuvaju svoj identitet, kulturu i tradiciju, kako je kazao.

Podijeljena su i priznanja koje su dobili SKD Prosvjeta i potpisani novinar Novosti. Generalni sekretar Prosvjete Slobodan Živković, koji je primio priznanje u ime SKD-a, izrazio je uvjerenje da će se zajednica nastaviti razvijati čemu svjedoči broj prisutnih i kvaliteta programa.

- Pozivam i one koji nisu uključeni u rad da pomognu u ispunjavanju misije. Pomoći će i SKD Prosvjeta u granicama svojih mogućnosti s ciljem očuvanja srpskog identiteta, kulture i tradicije. Naši koreni su izuzetno duboki, a zadatak nam je da ih čuvamo i negujemo za generacije koje dolaze. Na osnovu onog što imamo i što je pozitivno iz naše prošlosti moramo graditi našu kuću, ali i graditi zajedničku kuću sa svima s kojima smo živeli i s kojima živimo na ovim prostorima - naglasio je Živković.

U programu su nastupili dječji hor koji djeluje u okviru Programa plus, pjevačka grupa pododbora Prosvjete i ženski hor KUD-a "Kolovit" iz Gradiške pod vodstvom Jelene Kresojević.

Akademiji su prisustvovali i zamjenik predsjednika Savjeta za nacionalne manjine RH Milan Vukelić, generalni konzul Srbije u Vukovaru Vladimir Marjanović, dožupani Saša Lukić i Mirjana Oluić, sveštenstvo Pakračko slavonske eparhije, predsjednik županijskog VSNM-a Milan Kozlović, predsjednica gradskog Vijeća Ana Romanić, brojni predsjednici i članovi manjinskih vijeća, kao i aktivisti srpskih organizacija.

Malogospojinski dani počeli su predavanjem i izložbom o Mihajlu Pupinu, da bi se nastavili predstavom i dramskom radionica za djecu uz druženje djece i roditelja te promocijom knjige "Dvadesete" Čedomira Višnjića. Dan uoči praznika organizira se narodna proslava Male Gospojine, a program završava liturgijom u crkvi Rođenja Presvete Bogorodice na Gavrinici.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više