Fašistoidni Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu i sjekira u rukama Donalda Trumpa, svoje djelovanje zasniva na mržnji prema imigrantima, svima koji primaju novac iz proračuna (osim njegovih kompanija), zagovaranju dolaska ekstremno desničarskog AfD-a na vlast u Njemačkoj, širenju neistina.
Zasad je, uz uništavanje američke administracije, uspio polučiti znatan pad interesa za njegov električni automobil Tesla što je rezultiralo padom vrijednosti dionice kompanije.
Uskoro bi mogao ostvariti još jedan uspjeh – mogao bi biti izbačen iz britanskog Kraljevskog društva (Royal Society) što je britanska verzija akademije znanosti. Još u kolovozu, više od dva mjeseca prije izbora Trumpa za predsjednika SAD-a, skupina članova tražila je da se Muska izbaci iz članstva.
Prije nekoliko dana, 11. veljače, više od tisuću znanstvenika potpisalo je pismo upućeno predsjedniku Kraljevskog društva Adrianu Smithu, inače statističaru i predsjedniku Instituta Alan Turing.
U otvorenom pismu navodi se da je vrijeme da Kraljevsko društvo ustane za svoje vrijednosti. Pismom je izražena "duboka zabrinutost" zbog "kontinuiranog neuspjeha" Kraljevskog društva da prepozna da Elon Musk djeluje suprotno kodeksu samog Kraljevskog društva. Musk je član Kraljevskog društva od 2018. godine i to zbog svojih zasluga za svemirske letove i električne automobile.
U pismu se spominju i kontinuirani napadi Trumpove administracije na znanost u SAD-u u čemu Musk, kao prvi čovjek Ministarstva za vladinu učinkovitost (tijelo koje pokazuje da je u SAD-u trenutačno sve naopako pa nešto što se zove Ministarstvo nije dio vlade), ima vodeću ulogu.
Kraljevsko društvo je nedjelovanjem ukaljalo svoj ugled, smatraju potpisnici, a upitna je i njegova sposobnost da govori u ime britanske znanstvene zajednice. Među potpisnicima, a njihov se broj povećava (u petak ih je bilo oko 1700), je najmanje deset članova Kraljevskog društva.
No, od utorka su pritisci na Smitha prerasli u krizu Kraljevskog društva. Prvo je iz članstva istupila profesorica Dorothy Bishop, razvojna neuropsihologinja i vodeća britanska stručnjakinja za komunikacijske poremećaje djece. Potom je to učinio i profesor sistemske biologije Andrew Millat.
Kraljevsko društvo je za 3. ožujka sazvalo sastanak članova na kojem će se raspravljati o javnim istupima i ponašanju članova, saznaje The Guardian.