Novosti

Kultura

Ambicije i ograničenja

Uz dva uratka koji se solidno nose s oskudnim produkcijskim uvjetima, prvi dio Pulskog festivala donio je tanko ostvarenje Rajka Grlića te "Proslavu" Bruna Ankovića kao film kakvom, usprkos primjedbama, ozbiljna kinematografija treba težiti

Large r1pula festival sasa miljevic pxl

Pretežno pozitivna bilanca prvog dijela programa – Pulski filmski festival (foto Saša Miljević)

Od igranih filmova premijerno prikazanih u prvoj polovici ovogodišnjeg glavnog programa Pulskog festivala, najozbiljniji dojam ostavila je "Proslava", adaptacija izvanrednog istoimenog fragmentarno-poetskog romana Damira Karakaša. Redatelj-debitant, 48-godišnji Bruno Anković, u suradnji sa scenaristicom Jelenom Paljan djelomično je promijenio romaneskni poredak narativa, pa dok roman – čija je radnja, parcelirana na četiri razdoblja iz prve polovice 20. stoljeća, povezana istim prostorom Like i središnjim likom dječaka/mladića/muškarca Mije – završava 1920-ih i odnošenjem starog djeda u planinu, gdje će ga protagonistov otac baciti u jamu jer ga obitelj više ne može hraniti, film svršava onim što je u romanu treća priča-poglavlje, tj. 1941. i uspostavom NDH. Ovaj pomak vrlo je važan jer Anković film poantira arhivskim snimcima koji pokazuju kako su Pavelić i ustaše srdačno primani od narodnih masa u provinciji, snimcima koji su sami po sebi izvanredni, ali premještaju izvorni romaneskni fokus s univerzalnih tema materijalne i duhovne egzistencijalne oskudice, odnosa čovjeka i prirode, rađanja ljubavnog odnosa, na konkretan politički događaj, pa naposljetku ispada da je filmska verzija "Proslave" primarno o ustašama i NDH.

Ankovićevo poantiranje "Proslave" arhivskim snimcima srdačnih dočeka Pavelića i ustaša daleko je od optimalnog, a filmu nedostaje i poetičnosti romana od kojeg je preuzeo samo naturalistički sloj, bez osjetnijih lirskih trenutaka

Takav kraj doima se iznuđenim s obzirom na to da se film prethodno bavio istim čime i roman, da bi onda poantu s univerzalnog premjestio na partikularno, a po riječima samog Ankovića, izrečenima u intervjuu u prošlom broju Novosti, ono što su takvim svršetkom napravili jest transpozicija u aktualnost napredovanja političke desnice u Europi, čime ta partikularnost opet postaje univerzalna. Rješenje je to daleko od optimalnog, a filmu nedostaje i poetičnosti romana od kojeg je preuzeo samo naturalistički sloj, bez osjetnijih lirskih trenutaka (svega je nekoliko stilski ekstraordinarnih kadrova u filmu, od kojih je najbolji onaj pogleda na obitelj kroz ostakljena vrata).

Naturalistički pristup jako je dobro izveden u prvom poglavlju, kad je Mijo (ustaški) bjegunac koji se netom po svršetku rata skriva u blizini obiteljske kuće od predstavnika nove partizanske vlasti, i kad je više-manje prepušten samom sebi u srcu prirode. Početni zamah održava se i emotivno intenzivira u drugom poglavlju u kojem tinejdžer Mijo mora voljenog psa ostaviti u divljini šume da ga rastrgnu vuci, jer država je ljudima tog područja zabranila držanje pasa. To je najpotresniji trenutak romana, a Anković podjednaku potresnost uspijeva postići u filmu, što je izuzetan doseg, no manje mu polazi za rukom ostvariti ekvivalent Karakaševom vrlo suptilnom ocrtavanju ljubavnog odnosa Mije i djevojke Drenke.

Taj je odnos u filmu podjednako skicozan, ali kroz neizravnost pristupa ne dosiže se do romaneskne profinjenosti i nježnosti. Posljednje filmsko poglavlje tako ne uspijeva postići izuzetniju sugestiju posebnosti ranog razdoblja jedne ljubavi, a jedan od ključnih romanesknih trenutaka – iznenadni nailazak protagonista, koji su se uputili u udaljeni grad da bi prisustvovali naslovnoj (ustaškoj) proslavi, na Rome koji bježe kroz šumu – u filmu, za razliku od romana, ne zadobiva odliku svojevrsne transcendentnosti. No bez obzira na poveći broj primjedbi, "Proslava" je film kakvom jedna ozbiljna kinematografija treba težiti: umjetnički i produkcijski ambiciozan, solidno izveden, međunarodno relevantan (svjetsku premijeru imao je na renomiranom festivalu u Karlovim Varima).

Ambiciozan i solidno izveden film – "Proslava" Bruna Ankovića

Ambiciozan i solidno izveden film – "Proslava" Bruna Ankovića

Umjetnička ambicioznost, ali u jako skučenim produkcijskim uvjetima, odlika je i "Šlagera", već šestog dugometražnog filma Nevija Marasovića, našeg najkompetentnijeg nezavisnog autora. "Šlager" je još minimalističkiji parnjak ionako minimalističkog autorova najcjenjenijeg uratka, metatekstualnog "Vis-à-Vis"; opet je riječ o filmskim autorima koji rade na novom scenariju u izoliranom ambijentu (ovaj put hotelu na Bledskom jezeru), samo što se sad radi o muškarcu i ženi, bivšem ljubavnom paru, a njihov zajednički film trebao bi govoriti upravo o njihovoj prošlosnoj ljubavnoj vezi. Igraju ih Marasovićev omiljeni glumac Janko Popović Volarić i Lana Barić, ujedno s režiserom i koautori scenarija koji oscilira između životno autentičnih situacija i osjećaja te stanovite artificijelnosti, baš kao što izvedbe glumačkog para (osim njih dvoje, drugih glumaca u filmu nema) imaju raspon od spontanosti i prirodnosti do blagog preglumljivanja. U svojim najboljim trenucima "Šlager" vrlo uvjerljivo i dirljivo govori o dvoje ljudi koji su se iskreno voljeli, ali nisu mogli opstati zajedno, pa ipak, nakon svega, osjećaju i znaju da je to što su imali dragocjeno i povezuje ih za cijeli život. Marasović ni ovaj put ne uspijeva polučiti cjelovito ostvarenje potpune kvalitativne kompaktnosti, no možda je riječ o njegovom najboljem filmu do sad, a svakako najnježnijem.

U još znatno oskudnijim produkcijskim prilikama svoj je uradak "Frka" realizirao Svebor Mihael Jelić. On je prije koju godinu izazvao veliku pozornost "Zagrebačkim ekvinocijem", u svjetskim okvirima raritetnim dugometražnim igranim filmom adolescenata o adolescentima, a "Frka" s njime dijeli odvijanje radnje u jednoj noći i mlade protagoniste, s tim da je poprište zbivanja sada Osijek. Središnja problemska situacija jest namicanje novaca mlade dilerice koja igrom slučaja zapadne u dugove prema svom kriminalnom poslodavcu, a pritom joj pomoć pružaju stari i novi prijatelj te kriminalčeva rođaka. U noćnoj avanturi susrest će podosta živopisnih likova, a fascinantno je kako je Jelić s minijaturnim budžetom (devet tisuća eura) pokrio toliki broj likova i lokacija te se izborio za nevjerojatnih 45 dana snimanja (kod nas i profesionalne produkcije nerijetko o tome mogu samo sanjati).

U konačnici njegov novi film nema svježe stilske iskorake i razigranost prethodnika, ali kao cjelina zreliji je i ozbiljniji, premda su se i njemu potkrali tragovi amaterizma, možda najuočljivije u glumačkoj izvedbi scenarista Svena Latinovića. Sidrište "Frke", čiji je tragičan rasplet moguće ponešto nategnut, svakako je beogradska glumica Kristina Jovanović, koja i dramaturškom pozicijom i kvalitetom izvedbe cjelinu drži na okupu. Budući da je Jelić u međuvremenu postao student režije u Beču, za pretpostaviti je da će mu kritičari manje gledati kroz prste nego kad je kao neškolovani sineast polučio debi, ali ne bi trebali biti preoštri jer snimiti takav film u takvim uvjetima, kako god gledali, jest podvig.

Naposljetku, film koji je otvorio festival, "Svemu dođe kraj" veterana i klasika Rajka Grlića, malo je koga oduševio. Priča o odvjetniku probuđene savjesti (maniristični Živko Anočić), koji se uz podršku bivše i ponovne djevojke (dobra Jelena Đokić) okreće protiv svog moćnog klijenta, politički zaštićenog poduzetnika (prokarikaturalni Boris Isaković), puna je dramaturških problema i tvrdog društveno-kritičkog angažmana, no srećom lakog je, fluidnog ritma pa se bezbolno gleda. Ili, drugačije rečeno: tanko, ali glatko.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više