Novinarke i novinari u Hrvatskoj u sve su prekarnijoj poziciji, a predstavnici vlasti za to ili ne mare ili svojim odlukama potpomažu održavanje i intenziviranje takvog stanja, zaključak je s konferencije za novinare inicijative Media Freedom Rapid Response (MFRR) koja se u srijedu održala u Hrvatskom novinarskom društvu.
U razdoblju od 19. do 21. maja, organizacije uključene u inicijativu provele su misiju za slobodu medija u Zagrebu. Cilj njihovog posjeta bio je razgovarati s predstavnicima vlasti i medija o implementaciji ključnih preporuka iz izvješća ranije provedene promatračke misije MFRR-a.
Inicijativi je u ovom posjetu bilo važno naglasiti i hitnu potrebu da Hrvatska u potpunosti provede EU Direktivu protiv SLAPP-a te osigura učinkovitu primjenu Europskog zakona o slobodi medija (EMFA).
- Situacija je za novinarke i novinare u Hrvatskoj prekarna. Problemi s financiranjem sve su veći, pogotovo za nezavisne medije. Posebno smo zabrinuti za opstanak funkcioniranja tjednika Novosti, koji je targetiran zbog političkog izvještavanja - kazala je uvodno Ena Bavčić iz Europskog centra za slobodu tiska i medija (ECPMF).
Delegacija je procjenjivala stanje slobode medija u Hrvatskoj i razmatrala napredak u provedbi preporuka MFRR-a, a zaključak im je da napretka od početka ove godine nema, dapače.
- Nisam optimističan. Tijekom diskusije o problemima medijskih sloboda s predstavnicima vlasti vidljivo je da oni u potpunosti poriču postojanje problema. Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek poriče ozbiljnost situacije kojoj svjedočimo u Hrvatskoj. Što se tiče zaštite radničkih prava novinara, zaštite njihove sigurnosti na poslu, zaštite od napada i arbitrarnog pritvaranja, Hrvatska je uz Tursku najgora u Europi. To nisu moje impresije, to su činjenice. Tu realnost ministrica odbija uzeti u obzir. Ako slušamo ministricu, u Hrvatskoj je sve sjajno. Uopće ne postoji politička volja oko implementacije naših preporuka - rekao je Ricardo Gutiérrez iz Europske federacije novinara (EFJ).
Govoreći o reakcijama države na kršenja medijskih i radničkih prava te susretima s predstavnicima vlasti, članovi inicijative posebno su se osvrnuli na recentno drastično rezanje sredstava tjedniku Novosti.
- Inzistirali smo na tome da je ovakvo rezanje sredstava redakciji Novosti oblik cenzure, a ministrica je to poricala - kazao je Oliver Money-Kyrle iz Međunarodnog instituta za tisak (IPI).
Rečeno je i da je Obuljen Koržinek na sastanku s članovima inicijative MFRR-a branila odluku Savjeta za nacionalne manjine kao “demokratsku” i “sukladnu kriterijima natječaja”, a konstatirala je i da su Novosti ranije dobivale “previše sredstava za rad”.
Naglasili su i da nisu vidjeli nikakve naznake o revidiranju odluke koja je donesena u slučaju Novosti, odnosno - ne čini im se izgledno da će se Novosti sa Savjetom za nacionalne manjine financijski moći “vratiti na staro”.
Emma Bergmans iz organizacije Free Press Unlimited (FPU) podsjetila je na problem sa SLAPP tužbama u Hrvatskoj, a Dimitri Bettoni iz Opservatorija za Balkan Kavkaz i Transeuropu (OBCT) istaknuo je da predstavnici vlasti poriču i umanjuju i ozbiljnost fizičkih napada na novinarke i novinare, primjerice lanjski napad na novinarku Melitu Vrsaljko.
Iz inicijative su završno poručili da će nastaviti pratiti medijsko stanje u Hrvatskoj i inzistirati na promjenama na bolje.