Na Općinskom prekršajnom sudu u Zagrebu u ponedjeljak su održana nova dva ročišta u postupku koji je MUP pokrenuo protiv prosvjednica i prosvjednika privedenih u aprilu ispred Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Podsjetimo, 17 osoba privedeno je usred mirnog prosvjeda protiv odnosa hrvatske državne politike prema izraelskom genocidu u Gazi. Teretilo ih se za remećenje javnog reda i mira, te zbog oglušivanja na naredbe policije da se raziđu s mjesta događaja.
Pred sudom je pokrenuto 17 odvojenih postupaka, što su odvjetnici okrivljenica opisali kao maliciozni pokušaj obeshrabrenja i iscrpljivanja. Dio prosvjednica još čeka na prva ročišta, a u nekolicini slučajeva ročišta su privedena kraju i čekaju se presude. U jednom slučaju prošli je tjedan donesena nepravomoćna oslobađajuća presuda, o čemu su Novosti pisale. Branitelji su tokom postupka isticali kako su prosvjednice navedenog dana iznijele nenasilnu kritiku hrvatske politike suučesništva u genocidu te poziv na mir i oslobođenje Palestine od nasilne agresije okupacijske sile Izraela.
Da se u ovom slučaju “kriminalizira krik protiv totalnog uništenja", odvjetnici Ivan Vrdoljak i Lina Budak istaknuli su i tijekom novih ročišta. Ponovljeno je i da su se prosvjednice nalazile pred protokolarnim ulazom, kao i da u vrijeme prosvjeda u zgradi ministarstva nije bilo događanja takvog tipa. U oba slučaja okrivljenice su istaknule da se ne osjećaju krivima te da su tijekom privođenja i zadržavanja u policijskoj postaji bile izložene dehumanizirajućem postupanju. Na dan privođenja 15 prosvjednica satima je držano u malom kavezu u Prvoj postaji, gdje im je bio otežan pristup vodi i hrani, kao i odlazak na zahod. Polovica privedenih noć je provela u pritvoru na Oranicama, gdje je u ćelijama cijelu noć bilo upaljeno svjetlo. Ležale su na strunjačama, a jedina voda dostupna za piće bila je iz cijevi iznad čučavca.
- Policajci u Prvoj postaji su nam u prolazu dobacivali da nas još može stati u kavez. Više od sedam sati stajale smo u tom kavezu. Kasnije je u pritvoru na Oranicama u ćeliji cijelu noć gorilo svjetlo, a policajci su usred noći ignorirali i naš poziv na zvono za hitne slučajeve. Općenito, tretman je bio izrazito ponižavajući za koji nisam našla nikakav razlog. Protivila sam se politici zemlje u kojoj živim i radim i plaćam porez. Protivila sam se jačanju veza s Izraelom u trenutku u kojem svakoga dana svjedočimo genocidu u Gazi. Svi građani bi se trebali osjećati kao da imaju pravo slobodno izraziti takve stavove - rekla je jedna od okrivljenica u ponedjeljak.
- Ako smo u situaciju da je zločin sanitiziran i normaliziran i da društvo s time problema nema, a vidimo da je tome tako, štoviše, prosvjednike za potlačene, protiv nasilja i protiv našeg sudjelovanja u zločinu smatramo "maramašima koji podržavaju teroriste", onda živimo u onome što zaista ima obilježja fašizma. No od fašizma i zla postoji brana i zato smo ovdje - zaključeno je u završnom govoru branitelja.
Radnica MUP-a koja je svjedočila kao predstavnica tužitelja požalila se da u Prvoj postaji nemaju adekvatne uvjete za rad, što je iznijela kao obrazloženje za zadržavanje 15 osoba u jednom kavezu. To je ujedno bio i njen jedini doprinos raspravi. Sutkinja Kristina Orlović rekla je da dodatnih ročišta u ova dva slučaja neće biti, a presude bi okrivljenicama trebale stići pismenim putem.
Dok se čekaju presude, Izrael nastavlja provoditi genocid u Gazi i ovih su dana ondje pokrenute nove vojne akcije. Tim je akcijama najavljeno "osvajanje Pojasa Gaze i zadržavanje tog teritorija", tj. konačno uništenje Gaze.