Novosti

Politika

Kriminalizacija krika protiv totalnog uništenja

U završnim govorima branitelji privedenih istaknuli su kako postupanje policije nije bilo adekvatno, da je pravo na javno okupljanje jedno od temeljnih i da se kao takvo ne smije tumačiti restriktivno, istaknuto je na suđenju aktivisticama koje su prosvjedovale protiv izraelskog genocida u Gazi

Large palestina

Aktivistice pred Prekršajnim sudom u Zagrebu

Pred Općinskim prekršajnim sudom u Zagrebu u ponedjeljak su nastavljeni postupci protiv dijela aktivista i aktivistkinja koji su prosvjedovali ispred Ministarstva vanjskih poslova, u znak protivljenja hrvatskoj politici prema izraelskom genocidu u Gazi. Usred mirnog prosvjeda održanog 14. travnja, policija je privela 17 osoba. Sve ih se tereti za remećenje javnog reda i mira, odnosno zbog oglušivanja na naredbe policije da se raziđu s mjesta događaja. Na dan privođenja prosvjednici su satima držani u policijskim kavezima, a polovica ih je provela noć u pritvoru. Svima im prijete novčane kazne u iznosu od 600 pa sve do 2400 eura te zabrana prilaska zgradi ministarstva.

Branitelji okrivljenih sudu su predali dopis Ministarstva vanjskih poslova u kojem stoji da su se prosvjednici toga dana nalazili pred protokolarnim ulazom te da u vrijeme prosvjeda u zgradi ministarstva nije bilo događanja takvog tipa. Također, dodali su odvjetnici, ministar Gordan Grlić-Radman u to vrijeme nije ni bio u RH. Zbog nehumanog postupanja policije podnijeli su pritužbe MUP-u i pučkoj pravobraniteljici na koje još nisu dobili odgovore.

U nastavku postupka svjedočio je policajac, koji je na dan prosvjeda izašao na mjesto događaja. Za razliku od 17. travnja, kada se pred aktivistima pojavio u civilu, na sud je došao u policijskoj uniformi.

- Siguran sam da sam po dolasku na mjesto događaja u više navrata, dva-tri, izlazio pred prosvjednike koji su sjedili na stepenicama, predstavio sam im se službenom iskaznicom i značkom i molio da se maknu. Da su se makli sa stepenica i stali do svojih kolega koji su sa strane držali transparente, mogli bi prosvjedovati do danas. Mi bismo se vjerojatno tamo i dalje nalazili, ali ne bi postupali prema njima – izjavio je policajac i odgovorio da se prosvjednici nisu ponašali nedolično, odnosno pozivali na nasilje, rat i mržnju ili pak uništavali zgradu ministarstva.

Jedna od okrivljenih kazala je kako postoji još pet drugih ulaza u ministarstvo te da su po potrebi pojedinci toga dana mogli ulaziti na njih.

- Uostalom, da je netko pokušao ući na protokolarni ulaz, mi bismo ga pustili – rekla je i dodala da je prosvjed bio svojevrstan odgovor na činjenicu da aktivisti od Ministarstva vanjskih poslova nisu dobili odgovor na ranije apele vezane uz odnos Hrvatske prema Izraelu.

U završnim govorima branitelji Klaudio Čurin, Lina Budak i Ivan Vrdoljak istaknuli su kako postupanje policije nije bilo adekvatno, da je pravo na javno okupljanje jedno od temeljnih i da se kao takvo ne smije tumačiti restriktivno. Referirali su se i na snimku privođenja koja je ranije puštena u sudnici.

- Za vrijeme trajanja cijele snimke, nijedna osoba nije pokušala ući u zgradu ministarstva na sporni ulaz niti pak iz nje izaći. Dakle, radi se o fikciji, a prekršaji i druga kažnjiva djela se moraju temeljiti na realitetu. Radilo se o pristojnom okupljanju s jasnom porukom te je postupanje prosvjednika u cijelosti zaštićeno međunarodnim pravom – rekao je Čurin.

- Konačno, ni sadržaj koji su okupljene osobe glasno iznosile ni po čemu nije nepristojan. Radi se o sadržajima koji ne vrijeđaju nikoga, već se poziva na oslobođenje države Palestine od nasilne agresije okupacijske sile, Države Izrael – dodao je on i istaknuo da sloboda govora predstavlja jednu od najviših demokratskih vrijednosti te da je policijskim postupanjem prekršen i minimum zaštite prava na prosvjed.

U 16 godina svi sukobi na svijetu nisu uzrokovali razmjere uništenja kakve je Država Izrael svojim neselektivnim napadima na pojas Gaze izazvala u manje od deset mjeseci, podsjetio je Čurin.

- Dakle, u ovom slučaju kriminalizira se krik protiv totalnog uništenja, uništenja koje nema, niti može imati opravdanja. Radi se o ubijanju ne samo ljudi, već i praktično svake budućnosti, jer Izrael sustavno uništava škole, sveučilišta, bolnice, kampuse, sve temeljne ustanove na kojima se može graditi budućnost – rekao je on.

Odvjetnica Budak kazala je kako se pokretanjem serije postupaka i njihovim mrvljenjem umjesto objedinjavanjem maliciozno želi obeshrabriti prosvjednike.

- Takvo postupanje vraća nas u prošlost, u period kada je na snazi bio verbalni delikt. Smatram zastrašujućim i način na koji je policija prekomjerno postupala i time ometala, odnosno onemogućila javni prosvjed. Smisao zabrana, kakve su predložene za aktiviste, inače je da se nasilnike izmjesti iz obitelji ili huligane sa stadiona – rekla je Lina Budak.

Branitelji su predložili donošenje oslobađajućih presuda i poručili kako bi one osuđujuće "pred očima povijesti bile jednake kao da se osudilo prosvjednike protiv nacizma 1933. ili prosvjednike Praškog proljeća". Sutkinja Vesna Fumiš najavila je skoro donošenje četiri presude, dok dio prosvjednika tek čeka na prva ročišta.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više