Novosti

Politika

Oslobođeni za projiciranje natpisa "Free Palestine"

Aktivisti iz Inicijative za slobodnu Palestinu Emina Bužinkić i Nikola Škarić oslobođeni su optužbi za remećenje javnog reda i mira zbog projiciranja natpisa "Free Palestine" na neboder u kojem se nalazi izraelsko veleposlanstvo

Large palestina

Projekcija natpisa "Free Palestine" na fasadu Chromosovog nebodera u Zagrebu, siječanj 2024. (foto Inicijativa za slobodnu Palestinu)

Ministarstvo unutarnjih poslova nije uspjelo kriminalizirati mirno okupljanje i individualni prosvjed podrške napaćenom narodu Palestine. Emina Bužinkić i Nikola Škarić, aktivisti iz Inicijative za slobodnu Palestinu, poslije devet mjeseci dugog sudskog procesa, oslobođeni su besmislenih optužbi za remećenje javnog reda i mira. Početkom 2024., 5. januara, aktivisti su preko cijele istočne strane Chromosovog nebodera u Zagrebu, u kojem se nalazi izraelsko veleposlanstvo, projicirali natpis "Free Palestine".

Pripadnici Policijske postaje Trnje podnijeli su protiv njih optužni prijedlog tvrdeći da su Bužinkić i Škarić prekršili članak 13. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira koji glasi: "Tko se na javnom mjestu tuče, svađa, viče ili na drugi način remeti javni red i mir, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od 300 do 2000 eura ili kaznom zatvora do 30 dana".

Optužni prijedlog bio je prepun manjkavosti. Kao što smo već pisali, bio je naveden krivi datum događaja – 5. januar 2023. Osim toga, tužitelji nisu iznijeli dokaze protiv okrivljenika, iako su po zakonu bili dužni to učiniti. Unatoč navedenim propustima, sutkinja zagrebačkog Općinskog prekršajnog suda Kristina Koščec-Kušić ustanovila je da su se stekli uvjeti za izdavanje prekršajnog naloga. Konstatirala je da su okrivljenici počinili prekršaj i izrekla im novčane kazne od po 75 eura.

Prema riječima Line Budak, pravne zastupnice Emine Bužinkić, aktiviste se teretilo da su "instalirali prijenosni agregat koji je svojim radom stvarao buku i da su projicirali svjetlosni natpis 'Free Palestine', da su na taj način remetili mir, stvarali nemir i uznemirenost, te remetili i odvraćali pozornost prolazećih građana i vozača na prometnici u Heinzelovoj ulici, a bez prethodnog odobrenja nadležnog tijela Grada Zagreba".

Otkako je optužni prijedlog od 15. januara usvojen, predstavnici MUP-a nisu pokazali interes za četiri održane rasprave, kao ni za čitanje presude 20. septembra. Nikad se nisu pojavili u sudnici.

Na glavnoj raspravi održanoj deset dana ranije, obrana okrivljenika iznijela je završne riječi te je ispitan i svjedok, šef osiguranja iz izraelskog veleposlanstva.

Kako je izjavio, na travnjaku između istočnog i zapadnog kolnika Ulice grada Vukovara, zatekao je dvije osobe, mušku i žensku, koje su imale sa sobom agregat, projektor i laptop. Na pročelje zgrade Chromosovog nebodera projicirali su natipis "Free Palestine".

"Zatražio sam osobne iskaznice, utvrdio identitet zatečenih osoba i zatražio da prestanu s daljnjom projekcijom, što su oni i učinili. Ugasili su projektor i laptop."

Na pitanje sutkinje da li je bilo drugih osoba i prolaznika te kakva je bila razina buke od projektora, svjedok je rekao da drugih građana nije bilo, da nije primijetio da se itko zaustavio – ni pješaci, ni vozila. "Što se tiče buke, riječ je o izuzetno prometnoj lokaciji s velikim brojem vozila na kojoj je razina buke intenzivna. Buka projektora nije bila veća od razine buke koju stvaraju vozila", rekao je.

Odvjetnici Ivan Vrdoljak, Klaudio Čurin i Zrinka Golubić detaljno su opisali apsurdnost slučaja te iznijeli zabrinutost o tome kakve bi posljedice po društvo u Hrvatskoj imala pravomoćna osuda aktivista.

Iako nije bila dužna, obrana je dokazala da buka agregata na udaljenosti od sedam metara iznosi 62 decibela – daleko manje od prosječne buke što je stvara prosječni automobil.

"Samo generiranje zvuka ne čini prekršaj. Samo generiranje svjetlosti ne čini prekršaj. Samo 'odvraćanje pozornosti' nije prekršaj. Moramo li svi biti nevidljivi? Najvažnije, optužba nije ni navela premise za svoj zaključak o 'remećenju javnog reda i mira'. Optužba se ovdje nije ni pojavila. Upaliti reflektor i agregat samo po sebi ne znači da se time javni red i mir remeti do te mjere da bi se radilo o kažnjivom ponašanju. Istom logikom prekršaj čini svaki automobil u prolasku jer 'motor stvara buku' i 'farovi stvaraju svjetlost', a time se remeti javni red i mir. Zašto i kada? Onda kad tako kaže tužitelj", kazao je Vrdoljak te se pozvao na članak 19. Opće deklaracije o ljudskim pravima kojom je okrivljenici zajamčeno pravo na slobodu mišljenja i izražavanja te na čl. 20. kojim je zajamčeno pravo na slobodu mirnog okupljanja.

Prema stavu obrane, u ovom je slučaju jasno da je do postupka došlo uslijed poruke okrivljenika "koja se nije svidjela osiguranju i djelatnicima ambasade države Izrael, odnosno po njihovom zahtjevu, čime je zloupotrebljen Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira."

Osim toga, konkretan predmet nije osjetljiv samo za Bužinkić, već i za društvo u cjelini, naveo je odvjetnik. Da je došlo do osude, poslala bi se poruka da ljudska prava nisu naročito bitna, ocijenio je.

"Zamislite državu u kojoj je kriminaliziran tih i pristojan izraz najobičnijeg neslaganja s masovnim ubijanjem djece. Na nešto što zahtijeva neprekidni vrisak, na nešto što zahtijeva zaglušujuću reakciju i neprekidnu blokadu koja će poremetiti i zaustaviti sve, jer ništa ne može biti normalno dok traje genocid. Zamislite državu koja kažnjava i proglašava protupravnim mirno i pristojno okupljanje sa svrhom izražavanja neslaganja s ultimativnim hororom i protupravnim postupanjem – genocidom. Zamislite državu u kojoj vlasti kažnjavanje pod krinkom 'zaštite javnog reda i mira' zabranjuju onu našu temeljnu slobodu – slobodu da mislimo i da izrazimo ono što mislimo", iskazao je Ivan Vrdoljak.

Branitelj Nikola Škarića Klaudio Čurin izjavio je da u postupanju aktivista nema protupravnosti jer su postupali u skladu sa svojom savješću i civilizacijskim normama. Reakcija na nepravedno, neopravdano i brutalno ubijanje civila duboko je moralan i pravom zaštićen čin koji ne može biti smatran narušavanjem javnog reda i mira, istaknuo je.

Usto nije jasno po čemu bi postupanje okrivljenika bilo "nepristojno". Kako je i utvrđeno, na licu mjesta nije bilo nikakvih uznemirenih predstavnika javnosti.

Ni sadržaj same projekcije – tekst "Free Palestine", ni po čemu nije nepristojan. Slogan, tvrdi Čurin, ne vrijeđa nikoga, već poziva na oslobađanje države Palestine od nasilne agresije okupacijske sile – Izraela.

"Svi relevantni, službeni međunarodni izvori unisoni su u ocjeni da Država Izrael čini nezamislive, neizrecive zločine nad narodom Palestine, pri čemu žrtve – za razliku od propagande – u većini nisu nikakvi teroristi, već civili, pretežno žene i djeca. Od 7. listopada 2023., kada je započela izraelska operacija u Gazi, zaključno s 2. rujnom 2024., ubijeno je 40.786 Palestinaca, a još 94.224 osobe su ozlijeđene. Prema procjeni, na dan 1. kolovoza 2024., 63 posto svih zgrada u Gazi je oštećeno. Ruševine od izraelskog napada na Gazu 14 puta su veće od ruševina izazvanih svim sukobima na planeti Zemlji od 2008. U 16 godina svi sukobi na zemlji nisu uzrokovali razmjere uništenja kakve je Izrael svojim neselektivnim napadima na pojas Gaze izazvao u manje od deset mjeseci. Pojas Gaze, inače, ima površinu od 363 kvadratnih kilometra, što je gotovo upola manje od Zagreba (641,32)", rekao je Čurin.

Zaključno je dodao da se kriminalizira krik protiv takvog postupanja, krik protiv totalnog uništenja, uništenja koje nema, niti može imati opravdanja.

"Okrivljenici nisu počinili nikakav prekršaj. Oni predstavljaju bolje lice ove države, ono lice koje se ne boji reći nepravdi da je nepravda, ono lice koje istinski vjeruje u pravo i pravdu, te vjeruje da je bolji svijet ne samo nužan, već i moguć", poručio je Klaudio Čurin.

Obrazloženje nepravomoćne oslobađajuće presude s Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu bit će objavljeno u roku od mjesec dana.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više