Novosti

Društvo

Zapadni plaćenik

Srbija je u 2024. povećala izvoz oružja u Izrael za gotovo trideset puta. Vučić se dodvorava Amerikancima prodajom oružja njihovim saveznicima, kaže novinar Saša Dragojlo

Large internacionala  ivana

Ne haje za zločine u Gazi – Aleksandar Vučić (foto Miloš Tešić/ATAImages/PIXSELL)

Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je skoro trideset puta, s 1,4 milijuna eura u 2023. na 42,3 milijuna u 2024. godini. Sve se to događa usprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje novo zajedničko istraživanje Balkanske istraživačke mreže (BIRN) i izraelskog lista Harec.

Nakon što su BIRN i Harec jesenas izvijestili o izvozu u vrijednosti od 23 milijuna eura, uslijedile su nove pošiljke u oktobru i decembru, koje se poklapaju s izraelskim vojnim letovima iz Srbije ka vojnoj zračnoj bazi Nevatim.

Carinski podaci koje je prikupio poslovni portal, a kojima je BIRN imao pristup, pokazuju da je vodeće državno poduzeće za izvoz naoružanja u Srbiji Jugoimport-SDPR, tijekom 2024. u Izrael izvezlo municiju i naoružanje ukupne vrijednosti od 42,3 milijuna eura.

Novinarsko istraživanje pokazuje da su se izraelski vojni letovi nastavili i u 2025. – barem tri leta u januaru. Dodatno, na fotografijama koje je nedavno objavio portal 24 sata na pisti aerodroma "Nikola Tesla" vide se palete s granatama kalibra 155 milimetara koje u Srbiji proizvode Krušik iz Valjeva i Sloboda iz Čačka.

Istraživanje BIRN-a i Hareca otkrilo je da su palete s granatama ostavljene na istom dijelu piste gdje se izraelski Boeing 747 parkirao kasnije tog dana.

Usprkos rastućim međunarodnim osudama izraelske vlasti zbog provođenja genocida u Gazi, Beograd je u posljednje vrijeme dodatno intenzivirao odnose s Tel Avivom. Prošle je jeseni izraelski predsjednik Isaac Herzog u Beogradu izjavio kako bi želio da se gospodarska suradnja sa Srbijom utrostruči te da je glavni cilj njegova posjeta zaključivanje sporazuma o slobodnoj trgovini.

Tih su se dana u New Yorku na marginama zasjedanja Generalne skupštine UN-a sastali i izraelski premijer Benjamin Netanjahu i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, a Netanjahu je Vučiću izrazio "duboku zahvalnost za nepokolebljivu podršku Srbije Izraelu i čvrsto prijateljstvo naših naroda".

Suradnja Izraela i Srbije tijekom 2024. je bila dvosmjerna. Srbija je krajem godine sklopila sporazum o kupovini naprednih artiljerijskih i dron-sistema od izraelske kompanije Elbit Systems, ukupne vrijednosti 335 milijuna eura. To je samo nastavak postojećih veza na polju tehnologija za nadzor.

Nedavno istraživanje BIRN-a, uz forenzičku analizu Amnesty Internationala, otkrilo je da je Bezbednosno-informativna agencija (BIA) koristeći izraelsku tehnologiju Cellebrite, hakirala telefone aktivista koje je pozivala ili privodila na razgovore. Na te je uređaje kasnije instaliran domaći špijunski program NoviSpy. Osim izravnog profita, izvoz oružja Izraelu srpskoj je vlasti važan i iz drugih razloga.

- Ključni razlog za intenziviranje saradnje dve države jeste Vučićevo geopolitičko pozicioniranje. Za održanje na vlasti u svim zemljama Balkana jako je važna podrška Zapada. Prema mojim saznanjima, važnu ulogu u povećanju izvoza srpske municije u Izrael imao je SAD. Predsednik Srbije se dodvorava Amerikancima prodajom naoružanja njihovim saveznicima širom sveta već dugo godina - govori za Novosti novinar Saša Dragojlo, jedan od autora BIRN-ovog istraživanja.

Naš sugovornik dodaje da je posljednje tri godine Srbija izvozila oružje u Ukrajinu, a nakon toga i u Izrael.

- SAD početkom 2024. nije mogao da namiri potrebe ukrajinske vojske, a da istovremeno izađe u susret nezasitim zahtevima Netanjahua za vojnom pomoći. Srbija je tu uskočila kako bi nadomestila "manjak". Vučić se trudi da sve to sakrije od domaće javnosti, jer je godinama kreirao narativ o "zapadnim plaćenicima", pa nije zgodno da njegovi birači saznaju da je on šampion u toj disciplini - komentira Dragojlo.

Novinari BIRN-a planiraju nastaviti istraživati ovu temu i pratiti odnose Srbije i Izraela u domeni naoružanja, ali i u drugim sektorima suradnje. Dragojlo poručuje da je to najmanje što mogu učiniti s obzirom na recentne ratne zločine izraelske vojske, ali i da "građani Srbije zaslužuju da imaju sve informacije kako bi doneli informisane odluke o tome ko treba da vodi zajedničku državu".

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više