Povodom Dana antifašističke borbe, u ponedjeljak, 21. juna, kod grobnice narodnih heroja na zagrebačkom groblju Mirogoj počast poginulim borcima te žrtvama okupatora i domaćih izdajnika obilježile su brojne delegacije, između ostalog i Sabora i Vlade RH, Grada Zagreba, SDP-a, Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske, predsjednik Koordinacije židovskih općina RH i Židovske općine Zagreb Ognjen Kraus, kao i diplomatski predstavnici veleposlanstava Rusije, Srbije, Azerbajdžana i Kazahstana. Tom prilikom najavljeno je da će se prije ljeta u saborskim klupama naći prijedlog izmjena i dopuna zakona kojima bi se konačno zabranilo ustaško znakovlje i pozdrav "Za dom spremni".
U ime Vlade i Sabora vijence su položili šef Ureda predsjednika Vlade Zvonimir Frka-Petešić i saborski zastupnik Marko Pavić, dok je u ime Grada Zagreba vijenac položila i svijeću zapalila Urša Raukar. Delegaciju SABA RH predvodio je predsjednik Franjo Habulin.
- Prošle godine donesen je novi Zakon o spomendanima i državnim praznicima u kojem je navedeno da Vlada, Sabor i predsjednik Hrvatske suorganiziraju obilježavanje državnih praznika. Dan antifašističke borbe je državni praznik i ove godine Vlada, nakon 30 godina, prvi put organizira svečanost u Brezovici. Smatram da je dobro da je premijer Plenković osjetio potrebu da bude u Brezovici, s obzirom da se ove godine obilježava 80. obljetnica početka antifašističke borbe i osnivanja Sisačkog partizanskog odreda kao prve oružane formacije u Hrvatskoj na početku Drugog svjetskog rata - rekao je Habulin novinarima.
Tokom 30 godina samostalnosti Hrvatske nagomilalo se mnogo problema vezanih uz odnos prema antifašističkoj prošlosti Hrvatske prema učesnicima NOB-a kao i spomeničkoj baštini iz tog vremena te drugim pitanjima, rekao je Habulin i dodao da premijer Plenković smatra da je potrebno te procese zaustaviti i rješavati probleme koji se gomilaju, pa je dolazak u Brezovicu korak u tom pravcu.
Na pitanje o donošenju zakonskih izmjena kojima bi se konačno zabranili ustaški znakovi i pozdrav, Habulin je rekao da SABA RH i druge udruge održavaju sastanke s predstavnicima stranaka.
- Svi su oni prihvatili inicijativu o zabrani ustaške ikonografije, pa će se prijedlog zakona naći u Saboru. Međutim, potrebno je razgovarati s premijerom, jer ako ne bude njegove podrške, izmjene zakona neće biti donesene. Bilo bi dobro kad bi HDZ omogućio njihovo usvajanje u prvoj polovici mandata nakon nedavno završenih lokalnih izbora - rekao je Habulin.
Da će se izmjene prije ljeta naći na dnevnom redu sabora potvrdio je novinarima i Ognjen Kraus.
- Židovska općina ne može dati prijedlog u Sabor, ali on je naša inicijativa i oko tog pitanja smo u razgovorima sa svima koji ga podržavaju. Prije ljetne stanke uputit ćemo ga putem manjinskih zastupnika, ali i ostalih stranaka koje su se složile s našom inicijativom zabrane upotrebe ustaškog znamenja i pozdrava "Za dom spremni". To su na dogovorima podržali i zastupnici HDZ-a, a da li će to biti izglasano, u prvom redu ovisi o sastavu Sabora - rekao je Kraus, koji pozdravlja Plenkovićev dolazak u Brezovicu. Ako iskreno stoji iza toga što pokazuje dolaskom u Brezovicu, smatram da će se taj zakon izglasati - naglasio je Kraus.
- Polaganjem vijenaca odali smo počast i priznanje hrabrim ljudima koji su uz žar i srce prenijeli Hrvatsku kao čamac na onu stranu slobode. Grupe hrabrih ljudi 1941. oduprle su se fašizmu u Hrvatskoj i u Europi, kao ultimativnom zlu. Hrvatska uloga u Narodnooslobodilačkoj borbi i antifašističkom pokretu vrlo je velika - rekao je novinarima saborski zastupnik Siniša Hajdaš Dončić, koji je bio na čelu delegacije SDP-a.
Delegacije su vijence položile i na Partizanskom groblju na Mirogoju, a onda i na Spomen području Dotrščina.