Novosti

Društvo

Vijenci u Baranji

U Baranji 1941. godine nije bilo ustanka, ali je bilo nosilaca ideja antifašizma, posebno u mjestima Dardi, Zmajevcu, Kneževu i Belom Manastiru. Među njima su najistaknutiji bili Erne Kiš, Sara Bertić i Jovan Lazić

Large informator vijenci  %c4%87irilica

Sudionici svečanosti

U Belom Manastiru svečano je obilježen ovogodišnji Dan antifašističke borbe u organizaciji UABA-e Beli Manastir, a pod vodstvom predsjednika Nikole Opačića. Prvo su na Partizanskom groblju položeni vijenac i cvijeće na Spomenik poginulim borcima NOR-a i na biste baranjskih revolucionara Ernea Kiša, Sare Bertić i Jovana Lazića, kao i na Spomenik palim borcima Crvene armije na Trgu slobode.

Okupljenim poštovaocima antifašizma prigodnim govorom obratio se Nikola Opačić, a potom se delegacija UABA-e uputila prema Podgorju u Slavoniji, s tim da je usput vijenac položila i na spomenik poginulim borcima NOB-a i žrtvama fašističkog terora u Spomen-parku u Bolmanu, gdje je vijenac položila i Općina Jagodnjak.

- U Baranji 1941. godine nije bilo ustanka, ali je bilo nosilaca ideja antifašizma, posebno u mjestima Dardi, Zmajevcu, Kneževu i Belom Manastiru. Među njima su najistaknutiji bili Erne Kiš, Sara Bertić i Jovan Lazić, koji su svoje živote izgubili od fašista i na čije smo biste danas u znak sjećanja i zahvalnosti položili cvijeće. Putem pojedinaca, nekih grupacija, nekih medija i kvazipovjesničara danas se o antifašizmu šire laži, a veličaju se oni koji su se borili na strani okupatora. Antifašisti i svi ljudi dobre volje moraju se suprotstaviti pokušajima obnove fašizma, kako u Evropi, tako i u Hrvatskoj.

Predsjednik SABA RH Franjo Habulin jednom je prilikom rekao da je antifašizam za hrvatske vlasti unazad 30 godina jedan lijepo upakovani proizvod namijenjen izvozu. A kad je u pitanju potrošnja u vlastitoj zemlji, onda je to nešto sasvim drugo. Zato minutom šutnje odajmo dužno poštovanje svim palim antifašističkim borcima u Drugom svjetskom ratu. Neka im je vječna slava i hvala – rekao je Nikola Opačić.

U isto vrijeme, UABA Osijek, pod vodstvom predsjednice Sunčice Mandić, organizirala je obilježavanje u Osijeku te centralno obilježavanje za Osječko-baranjsku županiju na području Papuka.

U Osijeku su vijenci položeni u Perivoju kralja Tomislava na skupnu grobnicu fašističkih žrtava, a potom se delegacija UABA-e Osijek zaputila na centralno obilježavanje te je, skupa s delegacijama antifašističkih udruga iz Borova i Trpinje te Zajednice UABA Vukovarsko-srijemske županije, vijence prvo položila u Paučju na spomenik palim borcima NOR-a, pa na spomenik u Boroviku te u 13:30 sati u Podgorju, na skupnu grobnicu na groblju i skupnu grobnicu kod Doma kulture, gdje im se pridružila i UABA Beli Manastir.

Iz AP Vojvodine u Podgorju su ove godine bile delegacije opštinskih odbora SUBNOR-a iz Apatina i Subotice. Prisutne u Podgorju pozdravila je predsjednica Sunčica Mandić i čestitala im Dan antifašističke borbe.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više