Prošlog petka, 31. januara, Hrvatsko muzejsko društvo organiziralo je dvadeseti put manifestaciju nazvanu "Noć muzeja" s temom "Muzeji – vidljivi i nevidljivi", u suradnji s brojnim hrvatskim muzejima i drugim baštinskim, znanstvenim i obrazovnim institucijama. Programi su okvirno trajali od 18 sati do ponoći, a posjete su u svim ustanovama bile – besplatne.
Kad je pokrenuta, u toj manifestaciji sudjelovalo je svega nekoliko zagrebačkih muzeja, da bi prošlih godina bilo uključeno oko 250 ustanova. Godine 2024. "Noć muzeja" organizirana je u 115 gradova i naselja, u 265 ustanova, koje je posjetilo 170.128 posjetilaca, a od 2005. do prošle godine broj posjetilaca bio je – 4.197.212 ili riječima: četiri miliona i 197 hiljada.
U Baranji, kao izrazito ruralnom području između Dunava, Drave i mađarske granice, u "Noći muzeja" i ove su godine učestvovale tri ustanove: "Šokačka kuća" iz Topolja, Prezentacijsko-edukacijski centar (PEC) Tikveš iz Parka prirode Kopački rit te zajedničkim snagama Centar za kulturu i Etnološki centar baranjske baštine iz Belog Manastira.
U Etnološkom centru, uz izložbu fotografija i muzički dio, posjetioci su mogli razgledati stalni zaštićeni postav, urarsku radionicu, baranjske šokačke vezove te izložbu Arheološka baština Baranje.
Kompleks dvoraca u kom se nalazi PEC u Tikvešu smješten je u sjevernom dijelu Parka prirode Kopački rit. Potječe iz 19. stoljeća, a izgradili su ga članovi Tešenske loze dinastije Habsburg.
U ranijim vremenima bio je namijenjen vladarima i uglednim gostima, a do raspada Jugoslavije neslužbeno se zvao – Titov dvorac. Današnji PEC jedinstveni je multimedijalni i interaktivni postav koji posjetiocima, uz pomoć najmodernije tehnologije, približava sve najvažnije osobine i prirodne fenomene Kopačkog rita.
Šokačku kuću u baranjskom selu Topolju, nekada zvanom Ižip, čine tradicijska kuća i okućnica, u sklopu kojih su stambena kuća, štala s kolnicom, "garava kuća" (ljetna kuhinja!), dva čardaka, hambar, kokošinjac ("kočak"), tradicijski vrt, cvjetnjak i voćnjak.
Zgrada za stanovanje je iz 1923. godine i prikazuje tradicionalni raspored prostorija baranjskih kuća – niz prostorija izvana povezanih trijemom. U njima su izloženi odjevni predmeti u ormarima i škrinjama, kreveti s posteljinom, kućni inventar, tkalački stanovi, porodične fotografije i dr.
U "Noći muzeja" u Šokačkoj kući bilo je vrlo živo. Uz žitelje Topolja i okolnih sela, bilo je posjetilaca i iz udaljenijih mjesta te iz susjedne mađarske Baranje i Bačke. A domaćini su zaista domaćinski dočekali goste: čaj, kuvano vino, slani i slatki kolači, kuvani kukuruz, pečene "turkinje" (bundeve)..., a tko je imao volje i želje, mogao je na pripremljene štapove nabosti kobasicu i – i speći je na pravoj logorskoj vatri.