Novosti

Društvo

Zaorila se i "Kaćuša"

Stopedeset učesnika svečano je obilježilo 80. godišnjicu krvave Batinske bitke kojom su jedinice Crvene armije i Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije slomile utvrđenu njemačku liniju na Dunavu i oslobodile Baranju

Large informator zaorila   %c4%87irilica

Podno spomenika

Na dan izlaska ovog broja "Novosti" prije 80 godina, 29. novembra 1944. godine, okončana je vrlo teška i krvava Batinska bitka, kojom su jedinice Crvene armije i Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije (NOVJ) slomile utvrđenu njemačku liniju na Dunavu i oslobodile Baranju od nacifašizma.

To je omogućilo daljnje borbe na oslobađanju Jugoslavije i napredovanje Crvene armije prema Budimpešti i Beču. Tim povodom, prošle subote, 23. novembra, u organizaciji UABA-e Beli Manastir pod vodstvom predsjednika Nikole Opačića, svečano je obilježena ta "okrugla" godišnjica.

Prvo su položeni vijenci na spomenik u centru Bolmana, pa na spomenike u belomanastirskim prigradskim naseljima Šećerani i Branjinom Vrhu, potom na spomenike na belomanastirskom Partizanskom groblju i na Trgu slobode, a glavno obilježavanje održano je na Spomeniku zahvalnosti Crvenoj armiji na brdu iznad Batine i Dunava, gdje su se i vodile najžešće borbe u Batinskoj bitki.

Ove godine podno monumentalnog Augustinčićevog spomenika okupio se velik broj, preko 150 učesnika. Okupljenim građanima obratili su se Nikola Opačić i ambasador Ruske federacije Aleksandar Nurizade, a na Batini ambasador i potpredsjednik SABA RH Lazo Đokić.

Poslije toga učesnici su se povukli u pomalo devastirani Spomen-dom Batinske bitke, u kome je bila otvorena izložba "Batinska bitka 44-24" u organizacija Vasilija Vranića i njegovog obrta za turističke usluge "Baranja alternativa".

U Domu je nastavljen prigodan program. Prvo su UABA-in predsjednik Opačić i tajnik Kristijan Melmajer podijelili četrdesetak zahvalnica organizacijama i pojedincima koji su proteklih godina davali doprinos očuvanju sjećanja na Batinsku bitku, a potom je zagrebački ZborHor na impresivan način izveo nekoliko partizanskih pjesama.

A kad je već sve izgledalo gotovo i kad su učesnici već trebali krenuti putem Doma kulture u Batini na druženje i ručak u vidu vojničkog graha, Spomen-domom je zaorio gromki glas predsjednika SUBNOR-a Subotice i svestranog kantautora Aleksandra Tokovića, ubjedljivo najvišeg učesnika obilježavanja, koji je zapjevao popularnu – "Kaćušu", što su prihvatili svi prisutni.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više