Ovih dana navršila se već 78. godišnjica od znamenite Batinske bitke, vođene od 11. do 29. novembra 1944. Uz ogorčene i krvave borbe, jedinice Crvene armije i Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije (NOVJ) forsirale su Dunav, razbile njemačku utvrđenu odbranu na uzvišenju iznad Batine, oslobodile Baranju te stvorile povoljne uslove za napredovanje Crvene armije prema Beču i Budimpešti, dok su jedinice NOVJ izbile na lijevu, baranjsku obalu Drave. Uspomenu na Batinsku bitku u Hrvatskoj čuvaju memorijalni kompleks na lokalitetu Gradac iznad Batine, s monumentalnim spomenikom "Pobjeda" Antuna Augustinčića, te u Srbiji Spomen-muzej s memorijalnim platoom oko njega na bačkoj obali Dunava.
Tim povodom, a u organizaciji predsjednika UABA Beli Manastir Nikole Opačića, u Baranji je obilježena godišnjica te bitke. Prvo su vijenci i cvijeće položeni na Spomenik palim borcima Crvene armije u centru Belog Manastira, pa na spomenik i biste narodnih heroja na belomanastirskom Partizanskom groblju te na Spomenik u Batini.
Prijašnjih godina bilo je uobičajeno da se prvo počast poginulim borcima Crvene armije i NOVJ odaje kod Spomen-muzeja na bačkoj obali Dunava na datum koji simbolizira početak Batinske bitke, a potom i u Baranji na datum vezan za kraj te velike ratne operacije. Ove godine to je učinjeno istog dana, 11. novembra, kad je operacija počela. Stoga su toga dana delegacije UABA-e Beli Manastir i Osijek te ZUABA-e Vukovar (Borovo, Trpinja, Vukovar) vijence položile i na obilježje kod Spomen-muzeja. A tu se, na centralnom obilježavanju godišnjice Batinske bitke, okupilo tristotinjak osoba, među kojim su bili predstavnici Grada Sombora, Vojske Srbije, Ambasade Rusije te delegacije mjesnih, opštinskih, gradskih i pokrajinskog odbora SUBNOR-a iz Bačke, Srema i Banata te Brčkog i Srebrenika (BiH). Uz svečani umjetnički program u izvođenju Mešovitog hora Somborskog pevačkog društva i uz razgledanje stalne postavke te tom prilikom zvanično otvorene izložbe "12. vojvođanska udarna brigada" u Spomen-muzeju, okupljenima su se obratili gradonačelnik Sombora Antonio Ratković, prvi sekretar Ambasade Rusije Igor Kiselev te Petar Grabež, predsjednik Gradskog odbora SUBNOR-a Sombor.
- 78 godina posle, mi slavimo istinu i pobedu izvojevane u Batinskoj bici, a to je istina o slobodi koja nije data, već koja je osvajana pedalj po pedalj, ne samo u Batinskoj, već i u drugim slavnim bitkama tokom Drugog svetskog rata, koje su trajale pune četiri godine. To je istina o bojištima, o logorima i zločinima nad narodom koji je umeo da voli i ceni svoju slobodu i brani svoju otadžbinu. To je istina o borbi i žrtvama naših predaka koji su znali ono što i mi danas znamo, a to je da jedino u slobodi i miru jedan grad, jedan narod i država mogu da se grade, razvijaju i napreduju. Ta istina je za naše pretke imala visoku, za neke i najvišu cenu, koja je plaćena krvlju, i upravo zbog toga, ta istina je nama koji smo danas tu, ali i našim potomcima koji će doći posle nas, zavet da je moramo čuvati od zaborava kao najdragocenije porodično blago i biti ponosni na nju! – poručio je gradonačelnik Ratković.