Novosti

Društvo

Ubojstva i paljevine u Strmici 1995.

U povodu Oluje, Srpsko narodno vijeće 3. kolovoza organizira komemoraciju u selu Strmica kod Knina. Prema neslužbenim informacijama i nedovršenim istraživanjima, na području Strmice stradalo je ili nestalo između sedam i 12 civila

Large intrigator hrvoje

Pobijeni civili i zapaljene kuće – Oluja (foto Arhivska fotografija)

U povodu obljetnice vojno-redarstvene operacije Oluja, Srpsko narodno vijeće (SNV) ove će godine, 3. kolovoza, organizirati komemoraciju u selu Strmica kod Knina, gdje je tijekom i poslije te akcije ubijeno više srpskih civila. Prema neslužbenim informacijama i nedovršenim istraživanjima, na području Strmice stradalo je ili nestalo između sedam i 12 civila.

U prvostupanjskoj presudi Anti Gotovini i ostalima utvrđeno je da su se tijekom akcije dva hrvatska vojnika izdvojila iz konvoja i prišla ženama koje su ostale u Mizdrakovcu, zaselku Strmice. Jedan od njih likvidirao je pedesetogodišnju Jovanku Mizdrak. "S obzirom na činjenicu da je osoba koja je pucala – kao i osoba koja je bila s njom – nosila maskirnu uniformu i tamnu kacigu, koristila izraz 'četnici' i u zaselak došla iz Knina, u konvoju vozila označenih slovom 'H', Raspravno vijeće konstatira da je osoba koja je ubila Jovanku Mizdrak bila vojnik HV-a", navedeno je u haškim spisima.

Tijekom Oluje ubijen je i njen suprug Stevan Mizdrak, koji je imao oko 85 godina. "Dokazi ukazuju na to da je ubijen hicem iz vatrenog oružja u glavu 5. kolovoza 1995. ili približno tog datuma. Međutim, Raspravnom vijeću su predočeni nedovoljni dokazi o tome tko ga je i pod kojim okolnostima ubio", piše u spomenutoj presudi hrvatskim generalima za zapovjednu odgovornost, koja je poništena na drugom stupnju.

U knjizi nestalih, koju je 2012. izradilo Ministarstvo branitelja RH u suradnji s Crvenim križem, navedene su četiri osobe iz Strmice: Dušan Trivan (93), Jovan Bursać (40) i sestre Draginja (74) i Anđa Dragaš (61). Amnesty International naveo je u jednom izvještaju da je 1998. počelo suđenje ubojici sestara Dragaš, koje su pronađene u obiteljskoj kući, zapaljenoj nakon Oluje. "Ove dvije starije žene, od kojih je jedna bila nepokretna i prikovana za krevet, živjele su same pokraj Strmice nedaleko od Knina. Ostatke njihovih tijela pronašli su hrvatski policajci nakon što je kuća zapaljena", navela je ta međunarodna organizacija 1998. godine. Do zaključenja teksta nismo došli do potvrde informacije o epilogu suđenja o kojem je pisao Amnesty International.

Njihova imena, identiteti supružnika Mizdrak i Dušana Trivana, nalaze se i u dopisu šibenske krim-policije poslanom lokalnom DORH-u 2005. Državno odvjetništvo tražilo je informacije zbog istrage stradanja više desetaka srpskih civila u selima oko Knina. Točne okolnosti, datumi i lokacije smrti za većinu do danas nisu nedvosmisleno utvrđeni, kao ni odgovorni pojedinci.

Na spomenutom suđenju u Hagu pojedini lokalni mještani svjedočili su o prizorima vojnika i civila koji su u drugoj polovici kolovoza pljačkali kuće u Strmici. Jedan promatrač UN-a vidio je krajem kolovoza 80 opljačkanih kuća, koje su potom većim dijelom nestale u plamenu. Prema svjedočenju preostalih mještana i UN-a, ali i zapisima Hrvatske vojske, požari su počeli tijekom Oluje i trajali oko mjesec i pol dana, sve do kraja rujna. UN je jednom prilikom zatekao hrvatske vojnike i policajce pored buktinje, ali su se oni pravdali da su "došli istražiti uzroke požara". Vojnoj policiji je prijavljeno da se hrvatski vojnici motaju oko netom zapaljenih kuća.

Haški sud je ocijenio da nema dovoljno dokaza za nedvojbeno utvrđivanje tko je pljačkao i palio Strmicu. Hrvatska navodno nije uložila naročit trud da pronađe počinitelje. Prema popisu stanovništva iz 1991. godine, od ukupno 1.334 stanovnika Strmice, njih 1.298 bili su Srbi. Popisom iz 2021. zabilježeno je ukupno 160 stanovnika.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više